[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۶
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

جاده قلات

 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

صنعت گردشگری تاکنون موفق به کسب درآمدهای شایسته و بایسته در اقتصاد ایران نشده است و چنانچه شرایط به گونه‌ای که هست پیش برود نباید انتظار درآمدی از آن داشته باشیم.
اینجا فارس است قطب گردشگری ایران؛ چند روز پیش به‌صورت اتفاقی، گذری بر جاده شیراز- سپیدان داشتم با این تصور که این محور گردشگری بعد از آن همه شعار‌های رنگی مسئولان برای توسعه صنعت گردشگری و ارزآوری و جایگزینی صنعت نفت و باقی قضایا به یک محور درخور شأن جاذب و گردشگرپذیر تبدیل شده است.
 شاید تصور کنید همه لحظه‌شماری می‌کنند تا در یک فرصت مناسب بازدیدی از مسیر شیراز- سپیدان داشته باشند. اما باید به عوارض این بازدید که حاصل بی‌تدبیری مهندسان سازنده و مدیران مجامع صنفی است هم توجه کرد.
اولاً مسیر بسیار پرترافیک است.  جاده‌ای قیف‌مانند که دائم تنگ و گشاد می‌شود. در محل ساخت زیرگذر گلستان امتداد پلیس‌راه سابق عملیات ساخت زیرگذر همچنان با حداقل نیروی کار و ماشین‌آلات و تجهیزات ادامه دارد. در این پروژه کارگران انگشت‌شماری در حال فعالیت هستند که انگار زمانی برای خاتمه پروژه از قبل تعیین نشده است و این امر نشان‌دهنده بی‌اعتباری و بی‌اعتنایی دست‌اندرکاران امر نسبت به ساخت و پایان کار پروژه است.
 جاده مورد مسیر تا گویم و قلات دائم در حال تنگ و گشاد شدن است، خصوصاً در نقطه مسکونی تجاری دوکوهک واحدهای صنفی آنقدر در طول مسیر مجوز فعالیت گرفته‌اند که همین مختصر جاده باریک به محل توقف پشت در پشت خودروها بر اثر پارک دوبله و سوبله تبدیل شده است.
ورودی صدرا از سمت دوکوهک به لحاظ تردد خودروها و عابران پیاده چندان ایمنی ندارد. از دوکوهک مسیر دو بانده است اما عملیات عمرانی برای تعریض و لبه‌گذاری همچنان ادامه دارد. در کنار این مسیر دو بانده رفت و برگشت انبوهی از واحدهای صنفی مستقر هستند و به همین دلیل ترافیک شدیدی همراه با گذر عابران پیاده از مسیر (اتوبان‌مانند) ادامه دارد.
به سمت قلات پیشروی را ادامه می‌دهیم و با یک دوربرگردان بسیار تنگ و غیراستاندارد وارد محوطه گردشگری آن  می‌شویم که در ابتدا با انواع کیسه‌های زباله روبرو می‌شویم و آب پاکی روی دستمان ریخته شد. آب پاکی از این جهت که اینجا کسی در فکر ایجاد و توسعه گردشگری نیست. بهتر آن است مسئولین امر میز خدمتی خود را به این نقطه منتقل کنند تا علت عدم اقبال سرمایه‌گذاران را از نزدیک ملاحظه کنند. 
  از همان ابتدای جاده انبوهی از کیسه‌های پاره‌پاره زباله روی زمین پخش شده و قابل رؤیت است. نه دولتی‌ها و نه تشکل‌های مردمی‌ هیچکدام در مقام پاکسازی محدوده برنیامده‌اند! 
انگار قلات نه شهردار دارد و نه بخشداری و فرماندار و نه اصولاً نظارتی بر آن اعمال می‌شود. چهره این منطقه صاحب‌نام که می‌تواند از آن به عنوان یک نقطه گردشگرپذیر جذاب نام برد به شدت درهم ریخته و دگرگون است.
بهداشت زیر صفر و نظارت بر اغذیه‌فروشی‌ها بر همین اساس چیزی زیر منهای صفر است آنچه از ظاهر محوطه گردشگری قلات و ورودی آن برمی‌آید آسیب‌های بهداشتی و عدم نظارت است. بدون رعایت بهداشت امکان جذب گردشگر برای تمام فصول سال و برای رونق صنعت گردشگری در قالب استانداردهای جهانی غیر ممکن است. مدیران مربوطه هم در اتاق‌های دربسته و مجلل خود درحال برگزاری جلسات برنامه‌ریزی در قالب شعار و پرکردن زمان جلسات خود هستند. بهتر آنکه جلسات برنامه‌ریزی و اداری مربوط به حوزه اقتصادی و گردشگری استان در این مناطق و در جوار کاستی‌ها برگزار شود و استاندار محترم دستورات صریحی صادر کنند؛ چه آنکه توجه به همین امور زیرساخت‌های گردشگری را مهیا می‌سازد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی