[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۱
  • دوره جدید

واحدهای صنفی زیر ذره‌بین بهداشت ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- محمد شبیری

mohammad4838@yahoo.‌com

رئیس مرکز بهداشت شهدای انقلاب دانشگاه علوم پزشکی نیز با اشاره به اینکه در 4 ماه گذشته 50 واحد صنفی اغذیه‌فروشی، آب میوه و بستنی‌فروشی و همچنین رستوران به دلیل رعایت نکردن موارد بهداشتی از این مرکز تذکر دریافت کرده‌اند و یا با حکم غذایی پلمب شده‌اند گفت: با توجه به اینکه تعدادی از این واحدهای صنفی برای شهروندان نام‌آشنا بوده، حساسیت بر این تعداد واحد صنفی پلمب‌شده بیشتر شده است.
به گزارش خبرنگار شیرازنوین دکتر حمیدرضا قاسم‌پور با تأکید بر اینکه بازرسی، تذکر و پلمب هرماه با دستور قضایی برای واحد‌هایی که نسبت به رعایت موارد بهداشتی دقت ندارند انجام می‌شود، ادامه داد: از آنجایی که در تمام استان‌ها از یک نوع قانون تبعیت می‌شود، ضروروی است سلامت جامعه نسبت به هر مورد دیگر در اولویت قرار گرفته شود.
وی با بیان اینکه مهم‌ترین علت تعطیلی در اکثر واحد‌های پلمب‌شده توجه نکردن به موارد بهداشتی و مثبت بودن نمونه‌گیری‌های انجام شده است، افزود: ضرورت دارد شهروندان نسبت به بازرسی‌ها و اجرای حکم از سوی دستگاه قضایی اطمینان داشته باشند، زیرا هدف از اجرای حکم پیشگیری در امر سلامت افراد است.
قاسم‌پور اضافه کرد: تعدادی از این واحدهای متخلف علیرغم اخطارهای فراوان و بی‌توجهی به رفع نواقص بهداشتی در مهلت تعیین‌شده پلمب شده‌اند.
وی با اعلام اینکه امروزه بازرسان به درخواست شهروندان و همچنین بنا به رسالتی که برعهده دارند از تمامی‌ واحد‌های صنفی نظارت می‌کنند، گفت: در چند ماه گذشته بیشترین موارد تعطیلی و دریافت تذکر برای واحد‌های صنفی فست‌فود و رستوران‌ها بوده است که همواره تلاش داریم رعایت موارد بهداشتی را در تمامی ‌این واحد‌های صنفی ارتقا دهیم.
به عقیده رئیس مرکز بهداشت شهدای انقلاب در حال حاضر هر شهروند می‌تواند یک بازرس شبکه بهداشت باشد؛ به همین منظور ضرورت دارد شهروندان از طریق سامانه 190 گزارشات خود را اعلام کنند تا در کمتر از 48 ساعت بازرسان مرکز بهداشت از آن واحد صنفی بازدید داشته باشند.
رئیس مرکز بهداشت شهدای والفجر دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این خصوص گفت: یک مورد از واحدهای صنفی پلمب‌شده نام‌آشنا، تحت نظارت مرکز بهداشت والفجر بوده که براساس نمونه‌برداری‌های انجام‌شده جواب آزمایشات مثبت بوده است. دکتر احمد رضازاده افزود: مهم‌ترین عامل تعطیلی این واحد صنفی شکایات مردمی ‌از طریق سامانه 190 بوده است. وی اضافه کرد: براساس قانون چنانچه یک واحد صنفی نسبت به رعایت موارد بهداشتی بی‌توجهی کند و جواب نمونه‌گیری مثبت باشد، با حکم قضایی برای مدتی پلمب می‌شود.
رضازاده ادامه داد: واحد متخلف تا رفع کامل نواقص بهداشتی و تأیید کارشناسان مبنی بر سلامت محل، همچنان پلمب باقی خواهد ماند.
وی با تأکید براینکه امروزه تمام شهروندان می‌توانند بازرسان افتخاری مراکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی باشند، اضافه کرد: شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده تخلفات بهداشتی در واحدهای صنفی، مراتب را به مراکز بهداشت 190 اعلام کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی