[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

بازگشت سخنگو به شورا، روزنامه شیراز نوین

پیمان کشاورز-   شیرازنوین
 از روز بیستم فروردین ماه که شورای شهر شیراز در اقدامی ‌غیرمنتظره پست سخنگویی خود را از علی ناصری به سیداحمدرضا دستغیب تفویض کرد زمزمه‌هایی مبنی بر امکان لغو این تصمیم از سوی فرمانداری به گوش می‌رسید و بنابراین اعضای شورا نیز این تصمیم را در قالب آیین نامه داخلی اجرایی کردند تا از گزند مداخله فرمانداری در امان بمانند. اما پس از گذشت یکصد و بیست روز از تصویب این آیین نامه فرماندار شیراز با ارسال نامه‌ای به دفتر رئیس شورا مصوبه فوق را مغایر با مفاد ماده 18 قانون شوراهای اسلامی ‌کشور و مواد 4 و 15 آیین‌نامه داخلی شورا اعلام کرد. بنابراین می‌توان گفت که تغییر سخنگوی شورا در اقدامی ‌ناگهانی و تنها دو روز پس از کنفرانس خبری ناصری به عنوان سخنگوی شورای پنجم مطابق پیش‌بینی‌ها از سوی فرمانداری مغایر با مواد قانونی مرتبط شناخته شده است. پس از آن که اعمال تغییرات در هیئت رئیسه شورا و تغییر سخنگو در صحن علنی شورا تصویب شد و نحوه اعتراض علی ناصری که تا آن زمان سخنگوی شورا محسوب می‌شد باعث مجادله‌ای لفظی با رئیس شورا شد، سیداحمدرضا دستغیب در نخستین نشست خبری خود به عنوان سخنگوی شورا تغییرات ایجادشده در هئیت رئیسه را مستند به ماده 9 آیین نامه اجرایی تشکیلات شوراهای اسلامی ‌و همچنین نامه ابلاغی فرماندار در خصوص لزوم اجرا کردن این آیین نامه ذکر کرد و با بیان این که نباید از دایره اخلاق خارج شد انجام رفتارهای احساسی و بی‌اخلاقی را نوعی آفت برای شورا دانست و گفت: شورای شهر شیراز تحت تأثیر هیچ فردی نیست و اختلاف‌نظرها نیز طبیعی است، اما ممکن است در برخی موارد احساساتی وجود داشته باشد که بنده از تمام اعضا خواهش می‌کنم که احساسات خود را کنترل کنند. ماده قانونی که دستغیب با استناد به آن تغییر سخنگو را قانونی می‌دانست می‌گوید: «رئیس شورا سخنگوی شوراست مگر آن که شورا عضو دیگری را تعیین کند و مواضع و اطلاعات رسمی ‌شورا توسط او اعلام می‌شود.» قید «مگر» در این ماده همان نقطه اختلاف میان فرمانداری و اعضای شورا شد. همان نقطه‌ای که ناصری در روز تصویب تغییر سخنگوی شورا به آن تکیه کرد و تنها راه برکناری خود را سه عامل استعفا، جنون و فوت دانست که هیچ یک از این سه عامل قابل اثبات نبود. اما در بخش دیگری از این ماجرا فرمانداری شیراز و هئیت تطبیق قرار داشتند که منتظر اعلام این مصوبه از سوی شورا بودند اما این مصوبه به هیئت ارجاع نشد چرا که شوراییان معتقد بودند که تصویب آن براساس آیین نامه داخلی شورا بوده است. حیدر عالیشوندی در همان ایام در گفتگویی با شیرازنوین این نوع برخورد را درست ندانست و گفت: همان‌گونه که تعیین اعضای هئیت رئیسه در ابتدای شروع به کار شورا نیازمند تأیید فرمانداری است هرنوع تغییری در این ترکیب نیز باید با تأیید فرمانداری و هیئت تطبیق باشد. فرماندار شیراز در این گفتگو از استناد به مطالب مندرج در مطبوعات و رسانه‌ها به دلیل عدم ارسال مصوبه از سوی شورا خبر داد و گفت: ما با استناد به مطالب مندرج در رسانه‌ها نامه‌ای برای استانداری و شورای عالی استان‌ها فرستادیم مبنی‌بر اینکه تغییرات پیش‌از موعد در ترکیب هیئت رئیسه شورا اعمال شده و مصوبه این تغییرات نیز تاکنون به فرمانداری ابلاغ نشده و هرچه سریع‌تر این موضوع می‌بایست به‌صورت مصوبه به فرمانداری و هیئت تطبیق مستقر در فرمانداری ابلاغ شود.
حال با گذشت سه ماه از آن روز جنجالی در شورا، فرمانداری شهرستان شیراز در نامه‌ای رسمی ‌به رئیس شورا این اقدام آنان را مغایر با قانون دانسته است. در متن این نامه که خطاب به ریاست شورا عنوان شده آمده است: «درخصوص تغییر پیش از موعد مقرر اعضای هیئت رئیسه و سخنگوی شورای اسلامی‌ شهر شیراز، با توجه به این که به استناد ماده 90 قانون اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی ‌کشور و انتخاب شهرداران، مصوبات شورای اسلامی‌ شهر پس از ارسال فرمانداری و اظهار نظر هیئت تطبیق مصوبات، قابلیت اجرایی دارد و به لحاظ این که این فرآیند از سوی شورای اسلامی ‌شهر شیراز طی نشده است، همچنین با استناد به نامه مدیرکل  محترم دفتر امور شهری و شوراها و دبیر هیئت حل اختلاف شوراهای استان، تغییر در هیئت رئیسه و سخنگوی آن شورا مغایر با مفاد ماده 18 قانون شوراهای اسلامی‌ کشور و مواد 4 و 15 آیین نامه داخلی شورا است، بنابراین مجدداً اعلام می‌دارد تصمیم شورای اسلامی ‌شهر شیراز مبنی بر تغییر پیش از موعد هیئت رئیسه و سخنگو مغایر با مواد قانونی فوق الذکر است. لذا دستور فرمایید به منظور شفاف‌سازی اذهان عمومی ‌اقدام لازم را معمول و از نتیجه این فرمانداری را مطلع فرمایند.»
با ابلاغ این نامه جلسه هفته جاری شورا قطعاً می‌بایست محل عنوان موضوع تغییر سخنگو باشد و بایستی دید ملغی کردن این مصوبه توسط فرمانداری چه واکنشی را از سوی اعضای شورا به دنبال خواهد داشت؟ آیا این اعلام نظر صریح از سوی فرمانداری مورد تأیید شورا هم قرار خواهد گرفت یا اعضا با برگرداندن آن و تأکید بر مصوبه خود بر تغییرات انجام شده پافشاری خواهند کرد؟ تا روز دوشنبه باید منتظر ماند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی