[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

گسترش نشاط در پرتو هویت ایرانی- اسلامی، روزنامه شیراز نوین

در نشست صمیمی امام‌جمعه شیراز و مسئولان فرهنگی فارس با اصحاب رسانه به مناسبت هفته خبرنگار مطرح شد
گسترش نشاط در پرتو هویت ایرانی- اسلامی

 

شیرازنوین- سعید رضا امیر آبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشاره: خبرنگاران در خط مقدم جبهه جنگ نرم قرار دارند. اطلاع‌رسانی و پردازش اطلاعات دقیق توسط اصحاب رسانه، می‌تواند سم‌پاشی‌ها و پمپاژهای ناامیدی شبکه‌های معاند را خنثی کرده و شور و نشاط اجتماعی را در جامعه تقویت کند. اقتضای حرفه‌ای آن‌ها حکم می‌کند به سان مدعی‌العمومی توانمند، بر فعالیت مسئولان نظارت کرده و همانند دیده‌بانی تیزبین سودای تعالی جامعه را در سر بپرورانند. اما روزنامه‌نگاران در شرایط معاصر با بحران‌های فزاینده‌ای روبرو هستند و نشانه‌های خوبی برای برون‌رفت از چالش‌های پیش‌رو به چشم نمی‌آید. پرداخت نشدن یارانه، گرانی کاغذ، ناتوانی بخش خصوصی برای ارائه تبلیغات و از مشکلاتی از این دست، سبب شده است مدیران جراید چاره‌ای جز تعدیل نیرو و کم کردن حجم صفحات نداشته باشند و جراید پایتخت فرهنگی در معرض تعطیلی قرار بگیرند. اگرچه نشانه‌های بحران‌های اقتصادی در همه ارکان کشور به صورت کامل مشهود است، با این حال به نظر می‌رسد رسانه‌های مکتوب در زمره شکننده‌ترین بنگاه‌های فرهنگی و اقتصادی قرار گرفته‌اند که به دلیل نداشتن پشتوانه اقتصادی و چشم‌‌پوشی گروهی از مسئولان، سایه سنگین تعطیلی و از میان رفتن را بیش از هر زمان دیگری حس می‌کنند. به همین دلیل، مطبوعات فارس در برهه معاصر بیش از هر زمان دیگری نیازمند حمایت‌های اقتصادی و دلجویی‌های معنوی از سوی جامعه مدیران بوده تا بتوانند از شرایطی که شاید روز مبادای مطبوعات باشد، به سلامت عبور کنند. حمایت‌های معنوی امام‌جمعه شیراز در مقام عالی‌ترین مقام معنوی شهر به همراه تدارک گسترده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برای هفته خبرنگار و جدیت سازمان بسیج رسانه فارس برای احقاق حقوق خبرنگاران، از اتفاقات مبارکی هستند که در هفته خبرنگار روی داد و اصحاب رسانه را امیدوار کرد تا با حمایت‌های مسئولان، بتوانند با شرایط حداقلی به ادامه حیات امیدوار باشند. اگرچه سایه سنگین بحران‌هایی نظیر نبود امنیت شغلی، حقوق‌های حداقلی، بیمه، مسکن خبرنگاران و بسیاری دیگر از مشکلات همچنان بر سر اصحاب جراید حس می‌شود. 
در آخرین روز هفته خبرنگار، عصر پنجشنبه اصحاب جراید شیراز در نشستی صمیمانه با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و رئیس سازمان بسیج رسانه، مهمان امام‌جمعه شیراز بودند و به بازگویی دغدغه‌های خود در زمینه‌های مختلف پرداختند.
خاستگاه مشترک روحانیت و اصحاب رسانه
نماینده ولی‌ فقیه در فارس گفت: در الگوهای ارزشمند هویت ایرانی - اسلامی باید در زمینه ایجاد آرامش تلاش کرد و اصحاب رسانه وظیفه دارند به انحاء گوناگون بارقه‌های امید را در جامعه افزایش دهند. آیت‌اله لطف‌الله دژکام عصر پنجشنبه در دیدار با اصحاب رسانه‌های استان فارس با تبریک روز خبرنگار افزود: رسانه‌ها وظیفه دارند همدلی و یک‌ریشگی را در کنار پرورش امید به مردم یادآوری کرده و همواره این مسئله را به عموم جامعه یادآوری کنند که در جبهه جنگ نرم، قطع امید و نشاط یکی از اهداف اصلی دشمنان ملت ایران است. وی با اشاره به خاستگاه مشترک روحانیت و اصحاب رسانه افزود: رسانه و روحانیت دارای نقاط مشترک زیادی با یکدیگر هستند و به عنوان صاحبان تریبون، وظیفه سنگینی را به دوش می‌کشند. امام‌جمعه شیراز با بیان اینکه شغل خبرنگاری دارای جنبه‌های اقتصادی و رسالت‌های انسانی است خاطرنشان ساخت: خبرنگاری وظیفه خطیری است و در راستای این وظایف، باید شرایط زمانه و اوضاع جامعه را با نگاه دقیقی در نظر بگیریم. گاهی ممکن است الگوهایی که دارای خاستگاه و بن‌مایه‌های غربی هستند، در ایران و با شرایط ارزشی ما همخوانی نداشته باشند. به همین دلیل باید الگوهای جدیدی که منطبق بر ارزش‌های ایرانی - اسلامی باشند، به جامعه ارائه داد. آیت‌اله دژکام با تشریح تکنیک‌های خبری و تأثیرات آن بر احوال مدنی گفت: رسانه‌های ما در راستای تعالی جامعه در انتشار خبر باید همانند هدهد عمل کرده و از کلاغ بودن بپرهیزند. هدهد با نگاه ژرف‌اندیش خود، هزاران مرغ را به سوی سیمرغ حرکت داد و آن‌ها را به تعالی و خوشبختی رساند. بسیاری از رسانه‌های غربی در الگوهای خبری همانند کلاغ هستند و این در حالی است که رسانه‌های ایران با بهره‌گیری از هویت ایرانی- اسلامی، باید در جامعه نشاط را رواج داده و با اجتناب از الگوی غربی در انتشار اخبار همانند هدهد عمل کنند. این استاد دانشگاه افزود: در جامعه اسلامی ارزش‌های خبری به صورت دیگری تعریف می‌شود، به‌طوری‌که در قرآن کریم خداوند می‌فرماید «بگویید من غفور و رحیم هستم» و این اصل خبر است که پیامبر اسلام(ص) نیز خود حامل این خبر مهم بود، اما در الگوی خبررسانی مبتنی بر غرب می‌گوید این جزو خبر نیست و ارزش خبری ندارد، چراکه الگوی نقل خبر غربی است نه اسلامی. نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با اشاره به فاصله گرفتن از ادبیات فاخر ایرانی خاطرنشان ساخت: دانش ابزار مهمی است که باید آن را در پرتو ارزش‌ها به تعالی رساند. امروزه نقش رسانه‌ها در امر به معروف و نهی از منکر بسیار پررنگ است و در زمینه مبارزه با فساد نباید نقش پررنگ رسانه‌ها را از یاد برد. در عین حال نباید در کار رسانه‌ای اتهام، تهمت و غیبت فراگیر شود. مقام ارشد معنوی استان با اشاره به مشترکات زندگی خبرنگاران و روحانیون گفت: وضعیت اقتصادی اقشار طلبه و روحانی که از این مسیر زندگی خود را می‌چرخاند چندان مناسب نیست و خبرنگاران نیز شرایط مشابهی دارند. 
استقبال شیرازی‌ها از نمازهای جمعه
آیت‌اله دژکام با اشاره به استقبال گسترده شیرازی‌ها و حضور بیش از ده هزار نفری آن‌ها از برپایی نمازهای جمعه افزود: رسانه‌های دشمن در راستای دشمنی با نظام و ملت ایران جمعیت حاضر در نمازهای جمعه را کوچک نشان می‌دهند. اصولاً تکنیک‌های کوچک‌شماری، بزرگ‌شماری و انتشار ندادن وقایع حقیقی، از تکنیک‌های جنگ نرم دشمنان است و متأسفانه گروهی از رسانه‌های ما هم به طور ناخواسته از الگوهای آنان تبعیت می‌کنند. وی در ادامه از انعکاس خطبه‌ها در رسانه‌ها گلایه کرد و افزود: به طور کلی طبقه‌بندی اخبار بر اساس مسائل اجتماعی و اقتصادی است و قسمت‌های مذهبی خطبه‌ها مورد بی‌توجهی قرار گرفته و بازتاب خوبی در میان رسانه‌ها و خوانندگان جراید مکتوب و برخط ندارند. امام‌جمعه شیراز در ادامه تصریح کرد: دشمنان هنوز ایرانی‌ها را به درستی نشناخته‌اند و رسانه‌ها با تقویت هویت ملی، وظیفه دارند بن‌مایه‌های ایرانی و اسلامی را به عموم جامعه یادآوری کرده و آن‌ها را در جبهه جنگ نرم توانمند سازند. در بحبوحه جنگ نرم به رسانه‌هایی می‌توان اعتماد کرد که صداقت و راستگویی پیشه کرده و همواره دانش خود و مخاطبانشان را در معرض پیشرفت و افزایش قرار دهند. 
آیت‌اله دژکام در پایان خاطرنشان ساخت: رقابت گروه‌ها و جناح‌های درون نظام نباید سبب ضربه زدن به کلیت نظام شود. برخی از جریانات به اشتباه خود را با نظام مساوی می‌دانند، در حالی که کلیه جریان‌ها در حقیقت جزیی از نظام هستند. هر جریان و جناحی باید بداند که بخشی از نظام است. این باید در حقوق اساسی مورد توجه بیشتری قرار گیرد. همه گروه‌های سیاسی و اقشار جامعه باید در برخورد با دیگران و سعه صدر رفتار و فرمایشات مقام‌ معظم رهبری را الگو قرار داده و در راستای اقتدار نظام گام بردارند.
اهمیت جایگاه خبرنگاران 
در ادامه این نشست صمیمی، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد استان فارس گفت: در ادامه روند تجلیل از خبرنگاران در سال‌های اخیر روز خبرنگار را از یک روز به یک هفته گسترش دادیم و امیدواریم همه دستگاه‌ها به اهمیت جایگاه خبرنگاران واقف شوند. صابر سهرابی با ارائه آماری از وضعیت رسانه‌های استان افزود: بیش از 9300رسانه فعال در کشور به فعالیت مشغول هستند که از این تعداد 2300رسانه برخط و در فضای مجازی بوده و 7000رسانه هم به صورت مکتوب‌ فعالیت دارند. وی افزود: سهم استان فارس از این تعداد 240رسانه است که 173رسانه آن به صورت مکتوب و 67رسانه برخط است و بسیاری از آن‌ها با وجود تمامی مشکلات در دورافتاده‌ترین مناطق استان به فعالیت مشغول هستند. در زمینه جراید مکتوب هم ۱۲روزنامه صاحب مجوز و ۸روزنامه فعال در استان داریم که به صورت روزانه چاپ می‌شوند. وی با اشاره به حل مشکلات بیمه‌ای خبرنگاران با دریافت کارت حرفه‌ای خبرنگاران افزود: خبرنگاران کارت حرفه‌ای خبرنگاری را در سامانه e-resaneh.ir دریافت کنند و از امکانات ویژه‌ای مانند تسهیلات قرض‌الحسنه، بیمه تکمیلی با تخفیف هفتاد درصدی، استفاده رایگان از دوره‌های آموزشی، برخورداری از امکانات ویژه صندوق هنر، دریافت وام سه تا پنج میلیون تومانی با بهره دو درصد و تسهیلات فرهنگی برخوردار شوند. دبیر شورای فرهنگ عمومی استان افزود: کارت خبرنگارانی برای افرادی که امتیاز 20 تا 171 را کسب می‌کنند در نظر گرفته شده و شیوه امتیازدهی براساس پرسش‌هایی که در سایت مشخص شده ارزیابی می‌شود. همچنین در صورت جدایی از رسانه، بیمه اصحاب رسانه به مدت شش ماه توسط اداره فرهنگ و ارشاد پرداخت خواهد شد. مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با اشاره به حمایت‌های بیمه‌ای مجموعه فرهنگ و ارشاد از اصحاب رسانه افرود: حق بیمه روزنامه‌نگاران به مدیران رسانه‌ها پرداخت می‌شود و مدیرمسئولان و صاحبان رسانه‌ها موظف‌اند حق بیمه خبرنگاران را پرداخت کنند، زیرا این مبلغ هر سه ماه از طریق وزارت ارشاد به آنان پرداخت شده و همچنان ادامه می‌یابد.
خبرنگاران، افسران جنگ نرم
در ادامه، رئیس بسیج رسانه استان فارس با تبریک روز خبرنگار گفت: رسالت خبرنگاری به لحاظ معنوی و مادی طاقت‌فرساست و مجموعه بسیج رسانه فارس بدون در نظر گرفتن نگاه‌ها و گرایش‌های سیاسی، سعی دارد خدمات بی‌شائبه‌ای را در زمینه‌های مختلف به اصحاب رسانه ارائه کند. مصطفی اژدری با بیان اینکه روزنامه‌ها و رسانه‌ها در برهه معاصر شرایط مساعدی ندارند افزود: در برنامه بازتاب که به همت صدا و سیمای مرکز فارس به روی آنتن رفت، تلاش کردیم مشکلات پیش روی خبرنگاران را انعکاس داده و از حقوق اصحاب قلم دفاع کنیم. وی افزود: مشکلات معیشتی خبرنگاران باید در کانون توجه همه مسئولان باشد و خوشبختانه مجموعه فرهنگ و ارشاد استان فارس در این زمینه اقدامات مؤثری در دستور کار قرار داده است. 
این مقام مسئول گفت: خبرنگاران در حقیقت افسران جنگ نرم هستند و بازخورد فعالیت‌های آن‌ها در جامعه ملموس و تأثیرگزار است. به همین دلیل، اتحاد همگی ما برای رفع مشکلات معیشتی آنان بوده و در این راستا، راه‌های مختلفی را مدنظر قرار داده‌ایم. اژدری در پایان گفت: نشست‌ها و جلسات هم‌اندیشی به منظور حل مشکلات خبرنگاران و همه اصحاب رسانه ادامه خواهد یافت تا از حقوق این گروه زحمتکش دفاع کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی