[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

عراق: به دنبال اخذ معافیت از آمریکا برای واردات «قطعات خودرو» از ایران هستیم، روزنامه شیراز نوین

عراق در سال گذشته میلادی، ۲۰۱۷، به میزان ۶.۶میلیارد دلار اجناس مصرفی نظیر گوجه فرنگی، پنکه، پتو و خودرو از ایران وارد کرد.
یک مقام بلند‌پایه شرکت عراقی واردات خودرو از ایران که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری فرانسه گفت: «به خاطر تحریم‌های آمریکا ما واردات خودرو را از ایران متوقف کرده‌ایم.»
این مقام مسئول اضافه کرد: «دولت عراق از آمریکا تقاضای معافیت (از اجرای تحریم‌ها) برای واردات بعضی قطعات لازم در تولید خودرو کرده است. در این حین، تمام خطوط تولید خودرو در عراق متوقف شده‌اند و ۵هزار کارگر در این حوزه نمی‌دانند که آیا شغلشان حفظ خواهد شد یا نه.» در مقابل، اگرچه میزان صادرات عراق به ایران رقمی ناچیز معادل ۷۷میلیون دلار است، اخلال در وضعیت سفر زائران ایرانی به عراق که توریسم مذهبی را شامل می‌شود می‌تواند بر اقتصاد این کشور تأثیر منفی بگذارد. محمد صالح مشاور اقتصادی نخست‌وزیر عراق در این‌باره می‌گوید: «(با وضع تحریم‌ها) عراق می‌تواند از گردش اقتصادی حاصل از سفر سالانه ۲ تا ۳میلیون زائر ایرانی به عراق محروم شود.» دولت عراق از هر زائر ایرانی برای صدور ویزای ورود به خاک این کشور ۴۰دلار دریافت می‌کند. این به جز مبلغی است که مسافران ایرانی در هتل‌ها و در بازارهای این کشور خرج می‌کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی