[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۱
  • دوره جدید

برگزاری چهارمین جشنواره ملی داستان کوتاه بدر شیراز، روزنامه شیراز نوین

چهارمین جشنواره ملی داستان کوتاه با هدف معرفی خلاق‌ترین داستان کوتاه‌نویسان کشور در شیراز برگزار می‌شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، جشنواره داستان کوتاه خلاقانه سال عنوانی است که در 4سال گذشته داستان‌نویسان زیادی را از سراسر ایران به خود جلب کرده و امسال چهارمین دوره آن برگزار می‌شود. این جشنواره به طور معمول در بهمن ماه هر سال فراخوان خود را اعلام می‌کند و علاقه‌مندان تا نیمه بهار مهلت دارند آثار خود را ارسال کنند. با نزدیک شدن به پایان مردادماه، اسامی مرحله نیمه نهایی جشنواره چهارم اعلام شد که براساس آن، 54اثر برای داوری نهایی انتخاب شدند. این در حالی است که به گفته مجید خادم، دبیر این جشنواره، بنا بود 40اثر برای این مرحله معرفی شوند. وی در گفت‌وگو با تسنیم علت این تغییر را «برابر بودن امتیازات برخی آثار و همچنین فاصله بسیار کم امتیازات برخی دیگر» عنوان کرد. در این جشنواره، محدودیت حجم برای آثار ارسالی وجود نداشته و اثر ارسالی فقط باید به لحاظ فرم قالب هنری در محدوده داستان کوتاه قرار گیرد و به گفته دبیر جشنواره «در دوره چهارم 900اثر به دبیرخانه ارسال شده بود». روال داوری نهایی جشنواره به این صورت است که دو داوری مجزا انجام و در هر داوری، ده داستان برگزیده نهایی معرفی می‌شود. یک داوری از سوی برگزیدگان دوره قبل و یک داوری از سوی هیئت داوران دوره چهارم جشنواره انجام می‌شود. 
نکته قابل توجه این جشنواره حضور داستان‌نویسانی از تمامی نقاط ایران حتی شهرهای کوچک است که به گفته خادم، این 54اثر منتخب به ترتیب بیشترین تعداد اثر از «شهرهای تهران با 14اثر، مشهد با 7اثر، اصفهان با 4اثر، اسفراین با 3اثر، بوشهر با 3اثر، شیراز با 3اثر و همدان، نیشابور، نجف‌آباد، روستای کلاته میمری، میانه، اندیمشک، ایلام، بابل، بندرعباس، به‌شهر، تبریز، جهرم، رشت، قزوین، کاشان، کرمانشاه و ماهشهر هرکدام یک اثر» بوده است. اسامی آثار منتخب براساس اعلام دبیرخانه جشنواره به قرار زیر است: اسب سرکش خالو، النگوهایی که بزرگ می‌شوند، الیف شافاک به جرم ملت عشق، امحاء، آبی بنفش، آرزو می‌کردی با شلیک گلوله‌ای بمیری، آواز شغال‌ها، آه بز کوهی به وقت باران‌های شاهیرمه، باران در محاق، بالکن روبرو، بلندشو از رخت خواب، بوها، به وقت گلدان‌های حسن یوسف، بیداری، بیهودگی، پل معلق، تبخیر، تصویرساز، تکثیر شده، جنآلودگی، چخوف، چمر و حاج آقا ترنسلیتور تورنتویی. 
همچنین خانواده دکتر تهمورث، داستان آزادی، داستان رقت‌انگیز و مصیبت‌بار زنی که چون دست راستش آرتروز داشت با چنگال سوپ می‌خورد، دسته قوهای سفید، ده دقیقه انتظار، دهان معشوقه من، دیگری، رفیق‌کشی، روز چله، سفر یزیره، شبان خاک، شهر خاموش، شهر مورچه‌ها، شیخ ابوالحسن خرقانی گوید: شیخ عبدالله انصاری گوید:، عنکبوت، عواقب منطقی یک امر محال، کارگر فصلی،کشتی نوح، گم شدن بابا، لِی‌لی در شیشه عطر مینیاتوری، مدال‌های آهنی، مرغ آبی، مرگ ستاره متناقض صبح، مسح سبز، من بودم و…، من و لی‌لی، ناسخ‌الداستان، نام‌های فراموش شده، نهار را بکش، نهنگ‌ها عاشق می‌شوند و همیشه دُم یک چیزی بیرون می‌ماند، دیگر آثار منتخب مرحله نیمه‌نهایی دوره چهارم جشنواره هستند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی