[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

اندکی حرکت؛ پارس نزدیک است!، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین:‌ ورزشگاه بزرگ پارس، بالاخره هفته گذشته به بهره‌برداری رسید. تا همین یکی دو هفته پیش، قرار بر این بود که بازی‌های تیم‌های لیگ یکی شیراز، باز هم در ورزشگاه کوچک و بی‌امکانات دستغیب برگزار شود. ما نیز با توجه به نگرانی‌هایی که از این بابت داشتیم، در مطلبی به نقد این ورزشگاه پرداختیم. اما بالاخره تصمیم مسئولان مربوط عوض شد و قرار شد بازی‌ها در ورزشگاه پارس برگزار شود؛ اتفاقی میمون و مبارک، حتی اگر بازی نخست این ورزشگاه، نقص‌های آن را عیان کرده باشد.
در بازی یکشنبه گذشته بین تیم‌های قشقایی شیراز و مس رفسنجان که به شکست سنگین نماینده فارس انجامید، از چهره ورزشگاه پارس برای علاقه‌مندان به فوتبال رونمایی شد. اما چیزی که مشاهده شد،‌ آن چیزی نبود که همگان انتظارش را داشتند. ماجرا از بیرون استادیوم آغاز شد. جایی که در فاصله بیش از ۳۰دقیقه به آغاز مسابقه،‌ ترافیکی سنگین در بولوار منتهی به ورودی ورزشگاه ایجاد شده بود. ترافیکی که ابتدا شائبه حضور بیش از ۵۰هزار تماشاگر را به ذهن متبادر می‌کرد، اما اصل ماجرا چیز دیگری بود: تدبیر عجیب نیروی انتظامی!
نیروی انتظامی با تصمیمی عجیب و بی‌سابقه،‌ اقدام به وارد کردن تمام تماشاگران و تمام ماشین‌ها از یک درب مشترک کرده بود!‌ علاوه بر این، مأموران امنیتی به بازرسی تمامی افراد و تمامی ماشین‌ها اقدام می‌کردند و این پروسه بسیار زمان‌بر، باعث معطلی بیش از حد تمام تماشاگران شد؛به طوری که بیش از ۹۰درصد تماشاگران قشقایی دقایقی پس از شروع مسابقه، خود را به سکوها رساندند، درحالی‌که خیلی زود و به موقع خود را به ورزشگاه رسانده بودند!
دومین ایرادی که مشاهده شد، بسته بودن مسیر تماشاگران برای ورود به قسمت شرقی ورزشگاه بود!‌ اتفاقی که باعث شد تماشاگران به بخش جایگاه ویژه هجوم آورده و بی‌نظمی عجیبی ایجاد شود. بالاخره در نیمه دوم، درب‌های ورودی قسمت روبروی جایگاه باز شد و بخشی از تماشاگران با ورود به آن، تصاویر زیبایی برای دوربین‌های عکاسی رقم زدند. گفته می‌شد یکی از علل بسته بودن مسیر ورود به آن قسمت از ورزشگاه، آماده نبودن سرویس بهداشتی در آن سمت بود. حتی عده‌ای ابراز نگرانی می‌کردند وجود آجر و سنگ در آن قسمت می‌تواند باعث رخ دادن اتفاقاتی ناگوار از سوی تماشاگران شود!
ایراد بعدی به قسمت جایگاه خبرنگاران وارد است. جایگاهی که به صورتی بسیار شیک و مدرن طراحی شده، اما هنوز قابل استفاده نیست. محیطی بسیار گرم و کم‌نور که بیشتر به ساختمانی نیمه‌کاره شبیه است. ضمن اینکه قسمت میز و صندلی آن به درستی تعبیه نشده و اگر خبرنگاری روی صندلی بنشیند، نمی‌تواند از آن محل اشراف کاملی به تمامی نقاط زمین داشته باشد!
یکی دیگر از ایرادهای مهمی که در بازی گذشته مشاهده شد، کثیف بودن سکوها بود که هر شخص برای نشستن روی هر صندلی، مجبور بود دقایقی به تمیز کردن صندلی‌اش بپردازد. در حقیقت، تنها صندلی‌های تمیز و قابل استفاده، مبل‌های چرمی بود که برای حضور مسئولان در بهترین نقطه سکوها قرار داده شده بود!
دیگر ایراد بزرگی که اواسط مسابقه عیان شد، وضعیت نور ورزشگاه بود. در دقیقه چهلم بازی، برق نیمی از پروژکتورهای استادیوم رفت و بدین ترتیب، بازی برای حدود ۱۰دقیقه متوقف شد؛ اتفاقی که امیدواریم در بازی‌های آینده شاهد آن نباشیم.
از همه این مشکلات که بگذریم، به وضعیت چمن ورزشگاه می‌رسیم که هنوز مطلوب نیست و ظاهر مناسبی ندارد. 
با وجود تمامی این ایرادات و مشکلات احتمالی دیگری که شاید هنوز عیان نشده باشد، باید گفت آغاز بهره‌برداری از این استادیوم اتفاق خوبی بود. همان‌طور که برخی مسئولان استادیوم این ایرادات را طبیعی می‌دانستند و می‌گفتند باید اجازه بدهید از تجارب اولمان عبور کنیم، می‌توان این صبوری را به خرج داد تا رفته رفته این ورزشگاه به شرایط ایدئال برسد. اما به شرطی که سرعت انجام کارهای عقب مانده، همان سرعتی نباشد که در گذشته شاهد آن بوده‌ایم. ۱۷ماه از افتتاح این ورزشگاه می‌گذرد و اگر روال طبیعی طی شده بود، تاکنون باید تمامی نواقص ورزشگاه را رفع شده می‌دیدیم! 
به‌هرحال امروز و در دومین بازی رسمی که در این ورزشگاه برگزار می‌شود، باید شاهد رفع برخی از این ایرادها باشیم.
فجرسپاسی - مس رفسنجان 

فجر در اولین بازی خود با هدایت مجید صالح، متحمل یک شکست در کرج شد. شنبه هفته گذشته، فجری‌ها در مقابل اکسین قرار گرفتند و با دو اشتباه فردی بازی را واگذار کردند. البته خود مجید صالح هم قبول دارد تیمش هنوز از آمادگی لازم برخوردار نیست. 
حریف امروز فجری‌ها،‌ آلومینیوم اراک است. آن‌ها هفته گذشته موفق شدند با تک‌گل ایمان باصفا از روی یک ضربه ایستگاهی تماشایی، شهرداری تبریز را شکست دهند. محمد ربیعی سرمربی این تیم است. او سال گذشته با تیم بادران، ۴بار مقابل تیم‌های شیرازی قرار گرفت. فجر در شیراز با یک گل مغلوب این مربی شد و در تهران هم در دقیقه ۹۰ با درخشش پیمان سلمانی از شکست گریخت. اما در برابر آلومینیوم،‌ فجر در اراک با تساوی بدون گل متوقف شد و در شیراز با سه گل بسیار زیبا از ابوذر صفرزاده،‌ شاهین مجیدی و امین شجاعیان حریف خود را شکست داد. بازیکنانی که دیگر در این تیم عضویت ندارند.
مجيد صالح در خصوص شرايط تيم قبل از دیدار با آلومينيوم گفت: خوشحالم که در شهر شيراز حضور دارم و برای من حضور در این شهر خوشایند است.
سرمربی فجر در واکنش به این موضوع كه تيم حريف چه تغییری نسبت به فصل گذشته داشته است، تصریح کرد: من در این موضوع مسئولیت ندارم و اخلاقاً درست نیست صحبت کنم. در مورد فجر جواب می‌دهم و باید بگویم تیم ما تغییر و تحولات زیادی داشت و تا بازیکنان هماهنگ شوند، نیاز به زمان داریم. هفته به هفته شرایط ما ایدئال‌تر می‌شود؛ ولی در كل تيم آلومينيوم اراك و آقای ربيعی، كادر فنی قوی و بازيكنان خوبی در کنار خود دارد.
وی در خصوص شرايط فجر بيان کرد: یک جلسه در چمن پارس تمرین کردیم و شرایط بهتری داریم. در بازی اول نسبتاً خوب بودیم و می‌توانستیم بازنده نباشيم، اما نشد. وی افزود: آلومينيوم اراك  را آنالیز کردیم و تیم خوب و بابرنامه‌ای است و امیدوارم فردا بازی تاکتیکی باشد. خوشحالم که فردا در كنار هوادارانمان هستيم و امیدوارم بچه‌ها فرامین تاکتیکی را انجام دهند و با كسب ٣امتياز هوادارانمان را شاد كنيم.
سرمربی فجر با دعوت از هواداران شيرازی برای این بازی گفت: اصلاً نیازی نیست که من بر نقش حضور هواداران در ورزشگاه تأکید کنم. آن‌هایی که فجر را دوست دارند به خوبی می‌دانند كه باید به این تیم کمک کنند و قطعاً هواداران شيرازی نقش بسیار مهمی روی سکوها دارند. من از همه‌ آن‌ها دعوت می‌کنم روز شنبه به ورزشگاه بیایند و تمام سعی ما این است که در اولین بازی خانگی، آن‌ها را شاد به خانه‌هایشان بفرستیم.
وی در پايان افزود: باشگاه فجر صادقانه برای موفقیت تیم فوتبالش تلاش می‌کند و من همچنان می‌بینیم که مدیریت این باشگاه با تمام وجود، تلاشش را برای موفقيت این تیم قرار داده است.
برنامه بازی‌ها و اسامی داوران
امروز
* گل‌گهر سیرجان - مس کرمان (ساعت 17:10، ورزشگاه امام علی(ع) سیرجان)
داوران: محمدحسین ترابیان، بابک خسروی، علی الفتی و عباس صادقی
ناظر: علیرضا کهوری
* شهرداری تبریز - نفت تهران (ساعت 18، ورزشگاه اختصاصی تبریز)
داوران: رضوان سرشار، محمد شاکر، رضا درویشی، فرهاد امینی
ناظر: صادق نوری
* فجر سپاسی شیراز - آلومینیوم اراک (ساعت 19، ورزشگاه پارس شیراز)
داوران: احمد محمدی، امرالله طراح، رضا حیدری و وحید مالکی
ناظر: عبدالرسول استادزاده
* استقلال جنوب تهران - ماشین‌سازی تبریز (ساعت 19:30- ورزشگاه دستگردی تهران)
داوران: حسین زمانی، اسماعیل احمدی، دانیال باشنده و مهدی نجار
ناظر: البرز حاجی‌پور

فردا
* مس رفسنجان - کارون اروند خرمشهر (ساعت 18:45، ورزشگاه متعاقباً اعلام می‌شود)
داوران: شبیر بهروزی، محمدرضا فتحی، علی رعیت و ابوالفضل گرجی
ناظر: محمدرضا اسحاقیان
* بادران تهران - شاهین شهرداری بوشهر (ساعت 19:30، ورزشگاه متعاقباً اعلام می‌شود)
داوران: سعاد وفاپیشه، امید افخمی، هیوا بهمنی، امید جمشیدی
ناظر: محمد امیری
* ملوان بندر انزلی - برق جدید شیراز (ساعت 19:30، ورزشگاه تختی انزلی)
داوران: ناصر جنگی، علیرضا شهری، حسین گلشنی و مهدی جبرئیلی
ناظر: رامین عرفانیان
*شهرداری ماهشهر - اکسین البرز (ساعت 20:15، ورزشگاه متعاقباً اعلام می‌شود)
داوران: مرتضی عابدی، مهدی معماری، علیرضا مرادی و عقیل جهانبازی
ناظر: رحیم مهرپیشه.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی