[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

صندوق ضمانت و سککوک، برات الکترونیک را «تضمین» می‌کنند، روزنامه شیراز نوین

نخستین ضمانتنامه از سوی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، به مبلغ ٦٢میلیون تومان در سامانه ملی سککوک صادر شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، صادق نجفی، معاون وزیر و رئیس سازمان صنایع کوچک در مراسم رونمایی از «صدور نخستین ضمانتنامه» صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک برای سامانه سککوک در قالب برات الکترونیک گفت: در پلت‌فرم سککوک، پولی رد و بدل نمی‌شود، در واقع هر واحدی که می‌خواهد قطعه‌ای را تولید کند یا از جایی بگیرد یا تاجری بخواهد داد و ستد کند، در این پلت‌فرم عملی است. در واقع این دو سامانه ملی سککوک و صندوق در کنار همدیگر قرار می‌گیرند و با اسناد اعتباری مانند برات الکترونیک، همدیگر را تضمین می‌کنند.  نجفی در ادامه تأکید کرد: در چنین فرآیند تضمینی، کارِ تأمین منابع مالی به جای بانک صورت می‌گیرد که این اقدام، عملاً به عنوان یک ابتکار ملی ما را با روح اقتصاد اسلامی نزدیک‌تر می سازد.  
محمدحسین مقیسه، مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، در مراسم رونمایی از صدور ضمانت‌نامه برای سامانه سککوک گفت: این نخستین ضمانت‌نامه‌ای است که برای این سامانه ملی صادر می‌شود. به باور ما، سامانه سککوک می‌تواند امتیازات مؤثری برای حمایت از بنگاه‌ها و صنایع کوچک داشته باشد که مهم‌ترین آن، ایجاد تسهیلات درست در همان جایی است که باید قرار بگیرد. این اتفاق سبب می‌شود به طور بدیهی، بحث انحراف استفاده از تسهیلات به صفر برسد.  
مقیسه در ادامه تأکید کرد: از امتیازات دیگر سامانه ملی سککوک در قالب برات الکترونیک، تسریع در صدور ضمانت‌نامه و فرآیندهای انجام است و همین امر باعث می‌شود دغدغه فعالان اقتصادی به حداقل برسد. وی با ابراز امیدواری در خصوص گسترش برات الکترونیک خاطرنشان کرد: ما باید بکوشیم این پلت‌فرم را تقویت کنیم تا فضای استفاده از برات که سال‌های سال است در اقتصاد و داد و ستد ایران، به فراموشی سپرده شده است، بار دیگر تقویت شود. فردوس باقری مدیر عامل و عضو هیئت مدیره شرکت دست‌اندرکار سامانه ملی سککوک در این مراسم گفت: هدف اصلی از عملیاتی کردن این سامانه، ایجاد زیرساخت تأمین مالی در چارچوب زنجیره تأمین بوده است. سککوک، سامانه‌ای است که در قالب برات الکترونیک، هدایت هدف‌مند منابع در جهت فعال‌سازی و پایدارسازی امر اشتغال در واحد‌های صنعتی کوچک و متوسط را به نتیجه می رساند.  
باقری در ادامه با ابراز امیدواری از اقدامات صورت گرفته در سامانه ملی سککوک افزود: امیدواریم در ادامه این راه، مسئله کمبود نقدینگی در فضای کسب و کار و اشتغال کشور را نیز تا حدی پوشش دهیم و در عمل نشان دهیم منابع کوچک سازمان یافته، چقدر می‌تواند در به گردش درآمدن چرخ صنعت مؤثر باشد. وی در پایان با اشاره به عملیاتی بودن سامانه ملی سککوک بر بستر وب گفت: با گسترش روزافزون تعامل با صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، نیاز به وجه نقد در زنجیره تولید، بیش از پیش کم می‌شود. همه برنامه‌ریزی‌های عملیاتی ما و صندوق یادشده نیز همین است که بتوانیم مرحله به مرحله، به همه واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی، این سرویس را ارائه کنیم.  
در مراسم رونمایی از صدور نخستین ضمانت‌نامه صندوق در محل نمایشگاهی سازمان صنایع کوچک، صادق نجفی معاون وزیر و ریاست سازمان، فرشاد مقیمی معاون سازمان، محمدحسین مقیسه مدیرعامل صندوق، جمال دامغانیان و فردوس باقری از دست‌اندرکاران سامانه ملی سککوک و نیز مدیران عامل شهرک‌های صنعتی حضور داشتند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی