[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

۳ میلیون تبعه خارجی داریم، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با اشاره به اینکه حدود سه میلیون اتباع خارجی مجاز و غیر مجاز داریم، گفت: اطلاعات حدود دومیلیون و 300هزار نفر از این اتباع دریافت و ثبت شده است.
احمد محمدی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه براساس برآوردهای سازمان‌های فعال در حوزه مهاجرین حدود سه میلیون اتباع مجاز و غیرمجاز در کشور حضور دارند، گفت: از این تعداد حدود 1.5 میلیون نفر در قالب پناهنده و مهاجرین قانونی بوده و حدود 830هزار نفر هم از اتباعی هستند که در گذشته مجوزهای قانونی اقامت داشته اما بنابر دلایل مختلفی این مجوز تمدید نشده است که آنها را شناسایی و سرشماری کردیم. به‌عبارت دیگر می‌توان گفت حدود دو میلیون و 300 هزار نفر اتباع خارجی در قالب اتباع مجاز شناسایی و سرشماری شده‌اند.
تفاهم‌نامه با افغانستان برای ایجاد بسترهای مناسب برای بازگشت اتباع افغان
وی ادامه داد: اطلاعات این 830 هزار نفر دریافت و ثبت شده و با دولت افغانستان نیز تفاهماتی به منظور  تعیین و تکلیف این افراد و ایجاد بستر و زمینه برای بازگشت اتباع افغانستانی به صورت داوطلبانه و توأم با عزت و کرامت به کشور خودشان، انجام شده است، دولت افغانستان نیز قول داده تا همکاری‌های لازم را داشته باشد تا از فرصت‌هایی که جمهوری اسلامی ‌ایران ایجاد کرده، استفاده کند، به طور مثال اگر این 17 هزار دانشجو و 25هزار فارغ‌التحصیل از جمعیت اتباع به کشور خودشان بازگردند قطعاً می‌توانند در مدیریت و آبادانی کشورهایشان نقش مؤثری ایفا کنند.
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با اشاره به اینکه پیشنهادی از سوی ما مطرح شد و دولت افغانستان نیز استقبال کرد که زمینه‌های بازگشت را فراهم کند، گفت: اداره اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با دولت افغانستان توافقاتی در بخش‌های مختلف مرزی، اقتصادی، تعاملات و تبادلات مرزی و استفاده از بندر آزاد چابهار دارد و قرار بر این است که تمام این مجموعه‌ها در قالب یک توافقنامه کلی بین دو کشور به امضا برسد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا اتباع خارجی از ابتدای ورود به کشور مورد رصد و بررسی قرار می‌گیرند، گفت: اطلاعات بیش از دو میلیون نفر شامل محل سکونت، محل اشتغال و... ثبت شده است. همچنین این افراد برای تردد از استانی به استان دیگر نیاز به مجوز دارند و صرفاً در استان‌های خاصی ساکن نبوده و به صورت پراکنده در استان‌های مختلف تحت نظارت و کنترل هستند.
محمدی‌فر با اشاره به اینکه بیشتر اتباع خارجی در کشور از افغانستان هستند،گفت: البته از کشور‌های دیگر نیز تبعه داریم اما تعداد آنها به نسبت اتباع افغانی کمتر است؛ به طور مثال از کشورهای پاکستان و بنگلادش نیز در کشور حضور دارند که عمدتاً دارای مجوزهای قانونی اقامتند، همچنین حدود 40 هزار نفر نیز اتباع عراقی در کشور سکونت دارند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی