[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

کار سخت صالح با این تیم جوان، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: فجرسپاسی اولین امتیاز خود با مجید صالح در لیگ دسته اول فوتبال ایران را در ورزشگاه پارس به دست آورد. امتیازی که البته چندان به دل هواداران این تیم ننشست. تیمی که فصل گذشته سه بر صفر آلومینیوم اراک را در شیراز شکست داده بود، شنبه‌شب بدون اینکه دروازه حریفش را باز کند به کار خود پایان داد.
زردپوشان شیرازی در بازی نخست خود در کرج با یک گل بازی را به اکسین واگذار کرده بودند. فجری‌ها با پیروزی برابر آلومینیوم اراک می‌توانستند خیلی زود شکست هفته گذشته را به دست فراموشی بسپارند، اما توقف خانگی برابر یکی از تیم‌های همیشه متوسط لیگ یک، نشان داد فصل سختی در انتظار کادر فنی جدید فجری‌هاست.
فجر در این فصل نسبت به فصل قبل تغییرات بسیار زیاد و غیرطبیعی داشته و همین مسئله کار را برای سرمربی جدید این تیم بسیار سخت می‌کند. تیم صالح در بازی مقابل آلومینیوم فوتبال نسبتاً خوبی را به نمایش گذاشت، اما با وجود برتری در آمار و ارقام، نتوانست برتری خود را آن‌چنان که باید و شاید بر حریف دیکته کند.
آمار چه می‌گوید؟
در یک بررسی آماری، به مرور حملات و فرصت‌های گل‌زنی دو تیم در 6مقطع زمانی بازی پرداخته‌ایم. مروری بر این آمار نشان می‌دهد که نماینده شیراز در 4بازه زمانی 15دقیقه‌ای، برتری نسبی بر حریف داشته و  در دو 15دقیقه، شاگردان محمد ربیعی آمار بهتری نسبت به فجری‌ها داشته‌اند، یعنی دقیقاً در 30دقیقه میانی مسابقه!
در 15دقیقه نخست، فجر 5بار به محوطه جریمه حریف خود یورش برد که به دو موقعیت گل‌زنی هم منجر شد که یکی از آن‌ها چندان خطرناک نبود، اما دیگری تبدیل به گل شد. این گل در دقیقه 5توسط علی امیری به ثمر رسید، اما کمک‌داور آن را مردود اعلام کرد. مجید صالح در کنفرانس خبری پس از مسابقه نسبت به درستی قضاوت تیم داوری در این صحنه، ابراز تردید کرد! در این 15دقیقه، تیم میهمان فقط سه بار اقدام به حمله کرد که هیچ‌یک از آن‌ها نتوانست خطری روی دروازه فجر ایجاد کرد.
در 15دقیقه دوم، باز هم برتری با فجری‌ها بود. البته فجر فقط 3حمله  از دقیقه 16 تا 30 ترتیب داد که یکی از آن‌ها به موقعیت بسیار جدی تبدیل شد. ارسال جلال عبدی از راست با پرش محمدجواد جلالی برای زدن ضربه سر همراه شد، اما او به توپ نرسید. در ادامه، همان توپ از سمت چپ ارسال شد و این بار ضربه والیِ جلالی به شکل بسیار خطرناکی از روی دروازه اراکی‌ها به بیرون رفت تا جدی‌ترین موقعیت فجری‌ها در نیمه اول از دست برود. در این دقایق اراکی‌ها دو بار به شکل بسیار کم‌اثری در محوطه جریمه فجری‌ها حاضر شدند، اما باز هم در ایجاد یک موقعیت نسبی گل‌زنی ناکام بودند.
اما در 15دقیقه انتهایی نیمه اول، اراکی‌ها خیلی بهتر ظاهر شدند. درحالی‌که فجری‌ها در این دقایق 4حمله کاملاً بی‌اثر را ترتیب دادند، این اراکی‌ها بودند که دو ضربه کرنر به دست آوردند و با دو ارسال بی‌نقص، به دو موقعیت بسیار جدی گل‌زنی دست یافتند. فجری‌ها خوش‌شانس بودند که در دقایق 31 و 34 ضربات سر بازیکنان آلومینیوم دروازه‌شان را فرو نریخت. همچنین در دقیقه 37 این ایمان باصفا بود که یک ضربه آزاد را روانه دروازه تیم سابق خود کرد؛ اما ضربه او (برخلاف هفته گذشته که دروازه شهرداری تبریز را به زیبایی فرو ریخت) چندان خوب نبود و در دستان پیمان سلمانی جای گرفت.
در مجموع، در نیمه اول فجر 13حمله ترتیب داد و به 4موقعیت گل‌زنی رسید که اگر گل آفساید امیری را جزو موقعیت‌های جدی گل‌زنی قرار ندهیم، فقط یک موقعیت بسیار خطرناک داشت که توسط جلالی از دست رفت. در طرف مقابل، آلومینیوم از 10حمله خود به سه موقعیت گل‌زنی رسید که دو مورد آن بسیار خطرناک بود. در مجموع، برتری در نیمه اول از لحاظ تصاحب توپ و ایجاد حملات به نفع فجر بود اما در موقعیت گل‌زنی، شرایط تقریباً برابر بود.
در نیمه دوم، مجید صالح خیلی زود دست به اولین تعویض خود زد و پیش از سوت شروع مسابقه، عباس بوعذار را به جای سلمان بحرانی وارد زمین کرد. اما در 15دقیقه نخست، این آلومینیوم بود که بهتر از فجر کار کرد و از دو حمله خود، یک موقعیت بسیار جدی گل‌زنی ساخت و در دقیقه 50 ضربه خطرناک بازیکن این تیم با اختلاف کمی از کنار دروازه پیمان سلمانی به بیرون رفت.
در 15دقیقه دوم هم این اراکی‌ها بودند که بهتر بازی را ادامه دادند و با دو حمله، به یک موقعیت نسبی هم رسیدند. اما تعویض‌های صالح، ورق بازی را برگرداند. او ابتدا در دقیقه 64 محمدحسین کریم‌زاده ریزنقش را به جای محمدجواد جلالی وارد زمین کرد و 4دقیقه بعد، بابامحمدی را به جای علی امیری به بازی آورد. نتیجه این دو تعویض، خلق 7حمله و 3موقعیت گل‌زنی تا دقیقه 75 بود که یکی از آن‌ها بسیار خطرناک بود. در دقیقه 74 یک ارسال عالی زمینی از جناح راست می‌توانست با یک ضربه از کریم‌زاده به گل برتری فجر تبدیل شود، اما او یک گام کم آورد و نتوانست ضربه نهایی را به توپ بزند. بنابراین، بازی با همان نتیجه بدون گل در 15دقیقه انتهایی رسید.
فجر برتری خود را تا دقیقه 80 حفظ کرد و در این دقایق، سه بار دیگر به محوطه جریمه حریف یورش برد و در دقیقه 80 می‌توانست با ضربه زمینی کریم‌زاده به گل برتری برسد، اما او این بار هم بدشانس بود و ضربه‌اش با اختلاف اندکی از کنار دروازه به بیرون رفت. اما در 10دقیقه انتهایی و 4دقیقه وقت تلف شده، بازی فجر با افت محسوسی مواجه شد. این تیم دیگر حمله مؤثری روی دروازه میهمان انجام نداد و در عوض، این جسارت را به حریف داد که توپ و میدان را در اختیار بگیرد. آلومینیوم در دقیقه 92مسابقه به جدی‌ترین موقعیت گل‌زنی خود در طول مسابقه هم دست یافت و مهاجم این تیم در مصاف با پیمان سلمانی ناکام شد و ضربه او از زاویه بسته به تور کنار دروازه برخورد کرد.
در مجموع، در نیمه دوم فجری‌ها بیش از دو برابر حریف حمله کردند: 16 در برابر 7! همچنین در ایجاد موقعیت گل‌زنی نیز فجری‌ها برتری 4 بر 2 را ثبت کردند و اما در خلق موقعیت‌های بسیار خطرناک، مانند نیمه اول نتوانستند بر حریف برتری داشته باشند. هر دو تیم در نیمه دوم 2موقعیت جدی خلق کردند و اگر آمار هر دو نیمه را با یکدیگر جمع کنیم، فجر در ایجاد حملات برتری 29 بر 17 را به ثبت رساند، در ایجاد موقعیت گل‌زنی نیز 8 بر 5 از حریف خود پیش افتاد و اما در به دست آوردن فرصت‌های جدی گل‌زنی، برتری 4-3 نصیب شاگردان محمد ربیعی شد. 
بنابراین، باید گفت فجر با وجود برتری در تصاحب توپ و ایجاد حملات، برتری نسبی بر حریف خود داشت اما نتوانست شانس‌های بیشتری برای گل‌زنی ایجاد کند و از این لحاظ، نتیجه تساوی عادلانه به نظر می رسید.
اگر بخواهیم این تیم فجر را با تیم سال گذشته کلانتری در همین مقطع مقایسه کنیم، برتری از آن تیم مجید صالح خواهد بود. تیم او فوتبال بهتری نسبت به 2هفته ابتدایی فصل گذشته به نمایش گذاشته و امتیاز بیشتری هم کسب کرده (یک در برابر صفر!)، اما تفاوت عمده‌ای که بین فجر امسال و فجر سال گذشته وجود دارد، در تعداد بازیکنان باتجربه و تأثیرگذار است. باید دید عملکرد تاکتیکی نسبتاً خوب فجر در بازی نخست خانگی تا چه اندازه در بازی‌های بعدی ادامه پیدا کرده و پیشرفت می‌کند، اما آیا بازیکنان فعلی فجرسپاسی می‌توانند جای مهره‌های بسیار مؤثری مانند امین شجاعیان، محمدرضا زینال خیری، شاهین مجیدی، ابوذر صفرزاده و سایرین را پر کنند؟!

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی