[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۲
  • دوره جدید

جولان خودروهای بدون پلاک در فراشبند، روزنامه شیراز نوین

شاید شما هم روزانه چند موردی از آنها را به چشم دیده باشید، خودروهای بدون پلاک، همان‌هایی که مالکان‌شان برخی را به تازگی از نمایندگی تحویل گرفته‌اند؛ اما نتوانسته‌اند تا شماره‌گذاری‌اش صبر کنند و بلافاصله آن را روانه خیابان‌های شهر کرده‌اند تا از قافله شهروندانی که خودروی شخصی دارند عقب نمانند و آن وقت در فرصتی مناسب برای پلاک کردن خودرویشان اقدام کنند. برخی‌هایشان هم که فکر می‌کنند نسبت به بقیه متعهدترند شماره پلاک را به ابتدایی‌ترین روش با خودکار روی کاغذی نوشته و به شیشه عقب خودرو می‌چسبانند. تردد آزادانه خودروهای بی‌پلاک شخصی یا عمومی در خیابان‌های شهر این روزها نگرانی‌هایی را برای شهروندان به وجود آورده است. اگر این خودروهای بدون پلاک در شهر عامل بروز حادثه رانندگی یا برخورد با عابر پیاده‌ای شوند یا تخلفات دیگری مرتکب شوند شهروندان چگونه می‌توانند این خودروها را شناسایی کنند و تخلف آنها را به مراجع ذی‌ربط اطلاع دهند؟ در واقع چه معیاری به جز پلاک خودرو برای به دام انداختن خودروی متخلف می‌تواند وجود داشته باشد؟
موضوع دیگر این‌که در حال حاضر پلاک خودرو تنها معیار و ملاک مأموران راهنمایی و رانندگی برای ثبت تخلفات رانندگی خودروهاست، در چنین شرایطی پلیس چگونه می‌تواند تخلف خودروی مورد نظر را ثبت و برگه جریمه برایش صادر کند؟ آیا آگاهی از این نقطه ضعف ناخودآگاه وسوسه قانون گریزی و ارتکاب تخلفات ریز و درشت رانندگی را در رانندگان خودروهای بی‌پلاک فراهم نخواهد آورد؟ این طور که پیداست خودروهای بدون پلاک با آگاهی از وجود قانونی مبنی بر ممنوعیت تردد خودروهای بدون پلاک گاه هفته‌ها به راحتی در سطح شهر تردد می‌کنند بدون این‌که نگرانی‌ای از بابت ثبت تخلفات رانندگی خود داشته باشند. انگار آنها هم می‌دانند دست مأموران راهنمایی و رانندگی برای ثبت تخلفات خودروهای بدون پلاک بسته است و شاید همین موضوع زمینه‌ای شود برای این‌که در مدتی که خودرویشان پلاک ندارد آنچنان که باید خود را مقید به رعایت قوانین و مقررات رانندگی ندانسته و گاه حتی به راحتی آن را زیر پا بگذارند. چندی است شهروندان فراشبند با ارسال پیام هایی از وجود خودروهای بدون پلاک در سطح این شهر که این روزها تعدادشان هم کم نیست ابراز نگرانی کرده و اظهار می‌دارند اگر یکی از این خودروها شهروندی را زیر گرفته و فرار کند تکلیف چیست؟ چگونه باید خودروی متخلف و راننده آن را شناسایی کرد. قابل ذکر است ادامه این امر هرج و مرج و بی قانونی بیشتری را در فراشبند موجب خواهد شد و این هشداری جدی برای متولیان شهر است که می‌بایست با اقدامات مناسب و قاطع با این امر برخورد جدی داشته باشند. در غیر این صورت همچنان که گفته شد تردد خودروهای بدون پلاک تبعات زیادی برای شهر و شهروندان فراشبند در پی خواهد داشت. 
سرهنگ علی رزمجوی فرمانده انتظامی شهرستان فراشبند نیز در پی انتشار این خبر گفت: برخی رانندگان با خودروهای فاقد پلاک اقدام به رانندگی در شهر می‌کنند که این مورد تخلف محسوب و مجازات‌هایی نیز در قانون پیش بینی شده و با افراد متخلف در این رابطه برخورد خواهد شد. این مقام انتظامی بیان داشت: مأمورین پلیس فرماندهی انتظامی شهرستان فراشبند از ابتدای سال تا کنون طرح برخورد با خودروهای فاقد پلاک در سطح شهرستان فراشبند را به مرحله اجرا گذاشتند که در راستای طرح مذکور تعداد 43 دستگاه خودرو توقیف، و روانه پارکینگ شده اند. در ادامه سرهنگ رزمجوی گفت : خودروهای توقیف شده تا زمان ارائه مدارک و پلاک خودرو به پلیس راهورشهرستان فراشبند همچنان خودروها توقیف خواهند بود و رانندگان متخلف نیز مبلغ 40 هزار تومان جریمه خواهند شد در خاتمه اشاره به جرم بودن دستکاری پلاک وسایل نقلیه اظهار داشت: در مواقعی که دستکاری کردن پلاک برای مأمورین راهور شهرستان محرز شود به استناد ماده 720 قانون مجازات اسلامی، رانندگان به مراجع قضایی معرفی و به حبس از شش ماه تا یک سال محکم می‌شوند. با خودروهای فاقد پلاک با جدیت مأموران پلیس راهور شهرستان فراشبند به صورت مستمرتا سال 96 و به خصوص در تعطیلات ایام نوروز و با رانندگانی که از قانون و مقررات راهنمایی و رانندگی سرپیچی کنند متخلف شناخته شده و به شدت برخورد خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی