[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۲
  • دوره جدید

ترامپ دنبال کشاندن ایران پای میز مذاکره است، روزنامه شیراز نوین

یک تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی تأکید کرد: تشکیل گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده، به منظور اطمینان یافتن از مؤثر بودن تحریم‌ها در جهت واداشتن ایران به تغییر رفتار و آمدن به پای میز مذاکره است.
امیرعلی ابوالفتح در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره اعلام تشکیل گروه اقدام ایران توسط مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا گفت: زمانی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا تصمیم گرفت رویکرد این کشور را در قبال ایران تغییر دهد که بازرترین این تغییر رویکرد را در خروج ایالات متحده از برجام شاهد بودیم، طبیعی بود سازوکاری تشکیل و اقداماتی انجام شود تا این تغییر رویکرد، به صورت منسجم عملیاتی شود. 
افزایش رایزنی‌ها و فشارها برای اعمال تحریم‌ها از اهداف تشکیل گروه اقدام ایران است
وی ادامه داد: از چند هفته قبل زمزمه‌‌هایی مطرح شده بود که در وزارت امور خارجه امریکا گروهی مسئول پیگیری موضوعات مرتبط با برجام خواهند شد، به‌خصوص با نزدیک شدن به موج دوم اعمال تحریم‌های امریکا علیه ایران که مربوط به تحریم‌های اصلی یعنی فروش نفت و مراودات مالی و بانکی است. در این چارچوب روز پنجشنبه مایک پمپئو از تشکیل این گروه در درون وزارت امور خارجه امریکا به ریاست بریان هوک خبر داد. 
این کارشناس ارشد مسائل امریکا با بیان اینکه در سخنرانی‌هایی که پمپئو و هوک انجام دادند، اهداف این گروه مشخص شد، اظهار داشت: نخستین هدف، افزایش رایزنی‌ها با متحدان امریکا است تا اعمال تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران به دقت و به صورت کامل اجرا شود و هدف دوم، افزایش فشارهای اقتصادی برای به صفر رساندن فروش نفت ایران است. 
ترامپ می‌خواهد از همه ابزارها برای تغییر رویکرد ایران استفاده کند
ابوالفتح با تأکید بر اینکه دولت ترامپ می‌خواهد از همه ابزارها برای تغییر رویکرد ایران استفاده کند، تصریح کرد: تشکیل گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده، به منظور اطمینان یافتن از مؤثر بودن تحریم‌ها در جهت واداشتن ایران به تغییر رفتار و آمدن به پای میز مذاکره است. 
وی در پاسخ به این سوال که تشکیل گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه امریکا تا چه اندازه وظایفش متناظر با اقدامات دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری (اوفک) نیست خاطرنشان کرد: دستگاه‌های مختلف، هرکدام وظایف مختلفی دارند. بیشتر اقدامات اوفک مربوط به امور مالی و اقتصادی و همچنین شناسایی افراد است اما گروه اقدام ایران، کارهای دیپلماتیک و اعزام هیئت‌ها به کشورهای مختلف را پیگیری می‌کند. 
اولویت اصلی گروه اقدام ایران، اعمال تحریم‌ها است
این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی افزود: در دستگاه‌ها و نهادهای مختلف دیگر نیز چنین دفاتر و گروه‌هایی وجود دارد. به طور مثال، حتماً در مورد ایران در پنتاگون (وزارت دفاع) و سی‌.آی‌.ای (آژانس مرکزی اطلاعات) دفاتری وجود دارند که رسانه‌ای نشده‌اند. در مجموع، شبکه‌ای از نهادها و تشکل‌ها در درون دستگاه‌های امریکایی در قسمت‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند که برای رسیدن به یک هدف واحد انجام می‌کنند که آن هدف، تحت فشار قرار دادن هرچه بیشتر ایران است. 
ابوالفتح در پاسخ به این سوال که آیا گروه اقدام ایران وزارت امور خارجه امریکا فقط در مورد موضوع برجام و تحریم‌ها فعالیت می‌کند یا موضوعاتی نظیر مسائل موشکی، منطقه‌ای، حقوق‌‌بشر و... را هم پیگیری می‌کند ابراز داشت:‌ موضوعات کلان همیشه در روابط میان ایران و امریکا یا کشورهای درگیر با ایران مطرح بوده است؛ اما اولویت اصلی گروه اقدام ایران، تحریم‌هایی است که دولت امریکا علیه ایران اعمال کرده و دونالد ترامپ گفته سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ایران در طول تاریخ است.  
تحریم‌های ترامپ امیدها را در دل گروه‌های ضدایرانی زنده کرده است
وی اضافه کرد:‌ این تحریم‌ها امیدهایی را در دل گروه‌های ضدایرانی، چه در داخل امریکا و چه در خارج از امریکا از جمله اسرائیل و سعودی‌ها زنده کرده و در این راستا، ایالات متحده می‌خواهد بر اعمال این تحریم‌ها و جهان‌شمول کردن آن اطمینان پیدا کند. 
این کارشناس ارشد مسائل امریکا با بیان اینکه مسائل موشکی، منطقه‌ای، تروریسم و حقوق‌بشر حتماً در دستور کار گفت‌وگوهای هیئت‌هایی که گروه اقدام ایران به کشورهای مختلف اعزام می‌کند خواهد بود، عنوان کرد: با آنکه این هیئت‌ها درخصوص موضوعات مختلف مربوط به ایران رایزنی می‌کنند؛ دستور کار اصلی و اولویت نخست آنها این است که نشان دهد خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای، سیاست درستی بود که منتج به نتیجه شده و ایران را به مذاکره وادار کرده که در آن گفت‌وگوها درباره مسائل موشکی و منطقه‌ای و... نیز رایزنی می‌شود. 
بریان هوک کیست؟ 
ابوالفتح درباره بریان هوک، رئیس منصوب شده گروه اقدام ایران وزارت امور خارجه امریکا نیز یادآور شد: بریان هوک تا پیش از این، مدیر دفتر سیاست‌گذاری‌های سیاسی وزارت امور خارجه امریکا بوده است. دفتر سیاست‌گذاری‌های سیاسی نقش تینگ‌‌‌‌تنگ وزارت امور خارجه امریکا را ایفا می‌کند. این مسئولیت به افراد بانفوذ واگذار می‌شود. با این وجود، هوک در سال ۲۰۱۶ در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری طرف‌دار ترامپ هم نبوده و نقدهایی به او داشته و گفته می‌شود انتصاب او به این مسئولیت توسط رکس تیلرسون، وزیر سابق امور خارجه امریکا با اعتراض ترامپ روبه‌رو شده، اما بعد ترامپ به این انتصاب مجاب شده است. 
وی ادامه داد: بعد از برکناری تیلرسون از وزارت امور خارجه امریکا، گفته می‌شود هوک نیز با او از وزارت امور خارجه می‌رود که این اتفاق رخ نداد. انتصاب هوک به ریاست گروه اقدام ایران نشان می‌دهد وی توانسته خود را با سیاست‌های رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه جدید امریکا تطبیق دهد. 
بریان هوک مقصر شکست مذاکرات امریکا با سه کشور اروپایی در موضوع برجام است
این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی با تأکید بر اینکه از بریان هوک به عنوان یکی از مسئولان و مقصران شکست مذاکرات امریکا با سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا در موضوع برجام نام برده می‌شود، بیان کرد: گویا قرار بوده توافقی صورت بگیرد مبنی بر اینکه ایالات متحده از برجام خارج نشود ولی سه کشور اروپایی فشارهای فرابرجامی خود را به ایران افزایش دهند و تهران را در موضوعات موشکی و منطقه‌ای تحریم کنند، ولی بنا به دلایلی این توافق شکست نخورده است. 
ابوالفتح با یادآوری اینکه امریکا اقداماتی نظیر ایجاد گروه اقدام ایران را قبلاً هم انجام داده بود گفت: اقدام تندتر و گسترده‌تر قبلی ایالات متحده، در زمان وزارت امور خارجه هیلاری کلینتون رخ داد که وزارت امور خارجه امریکا سفارت مجازی خود درباره ایران را تشکیل داد که دوبی به فعالیت مشغول بود. آن زمان، بسیاری از تشکیل این سفارت مجازی به عنوان نقطه عطف برای نفوذ در ایران نام می‌بردند ولی این سفارت مجازی آن گونه که انتظار می‌رفت، مؤثر نبود. 
گروه اقدام ایران از قابلیت چندانی برای اثرگذاری برخودار نیست
وی افزود: درباره موفقیت گروه اقدام ایران تردیدهای زیادی مطرح است و به نظر می‌رسد از قابلیت چندانی برای اثرگذاری برخودار نیست.
این کارشناس ارشد مسائل امریکا با اشاره به مناسبات امریکا با متحدان این کشور در موضوع اظهار داشت: بیشتر متحدان امریکا (حتی بریتانیا که از مناسبات بسیار گسترده و ویژه‌ای با ایالات متحده برخوردار است) گفته‌اند از سیاست ضدبرجامی ترامپ علیه ایران تبعیت نمی‌کنند و این مواضع، دشواری‌هایی برای گروه اقدام ایران وزارت امور خارجه امریکا برای موفق شدن و همراه ساختن دیگران علیه ایران ایجاد می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی