[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۷
  • دوره جدید

همنشینی تاریخ و کباب بی‌بی خانم‌گل ، روزنامه شیراز نوین

از همان ابتدای کودکی و دوران تحصیل عشق و علاقه عجیبی به اشیای قدیمی و عتیقه داشت، تا جایی که با پول توجیبی خود قفل‌های جدید می‌خرید و با قفل‌های قدیمی همسایگان خود در محله تعویض می‌کرد. این علاقه با جمع‌آوری ابزار و ادوات فلزی قدیمی همچنان ادامه داشت تا اینکه با آغاز جنگ تحمیلی پا به میدان مبارزه گذاشت، اما پس از بازگشت متوجه شد مادرش تمام آنچه را جمع‌آوری کرده بوده به عنوان ضایعات به خریدار سیار محل فروخته است. اینها برگرفته از سخنان بهادر جعفری، دارنده بزرگ‌ترین موزه شخصی مردم‌شناسی در شهر لپویی بخش زرقان شیراز و یکی از سومین دارندگان اقامتگاه‌های بوم‌گردی فعال در استان فارس است. وی که عضو یک خانواده فقیر 12نفری است، در سال 1371 ازدواج کرده و دارای مدرک تحصیلی دوم ابتدایی است که با همسرش راضیه جعفری که او دارای مدرک پنجم ابتدایی است و علاقه وافری به شعر و ادبیات دارد و تنها پسرشان، اداره این موزه و اقامتگاه بوم‌گردی را برعهده دارند. بهادر جعفری که علاوه بر موزه‌داری به شغل در و پنجره‌سازی آلومینیومی نیز مشغول است، تمام سال‌های زندگی خود را صرف جمع‌آوری این مجموعه ارزشمند و منحصر به فرد کرده است. در این موزه، بالغ بر دوهزار قطعه لوازم و اشیای قدیمی از سفالینه‌های با قدمت شش هزار سال تا اشیای معاصر وجود دارد. بهادر جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در شیراز می‌گوید: طبق مستندات موجود، قدمت تپه باستانی لپویی به شش هزار سال قبل بازمی‌گردد و کاوش‌های باستانی انجام شده در این منطقه، حاکی از این موضوع است. وی افزود: از سال 1377 به اتفاق همسرم و بر اساس همان علاقه قبلی، شروع به جمع‌آوری آثار قدیمی و اشیای باستانی که معمولاً در اختیار مردم منطقه، به خصوص پیران و سالخوردگان بود کردم. جعفری اظهار می‌دارد: مردم منطقه وقتی متوجه علاقه من به این موضوع شدند، بخشی از این اشیا و ابزارآلات را به من هدیه دادند و بخشی دیگر را نیز با جمع‌آوری درآمد اندکی که داشتم، از صاحبان آن‌ها می‌خریدم. وی ادامه داد: ابتدا سعی داشتم محلی را که برای جمع‌آوری این مجموعه درنظر گرفته بودم خریداری کنم، اما به دلیل همکاری نکردن و در نهایت تخریب آن محل، موفق به این کار نشدم تا اینکه در سال 1384 یکی از خانه‌های تاریخی شهر لپویی را خریداری کردم. مسئول موزه مردم‌شناسی لپویی بیان کرد: تاکنون برای خرید این مکان و بازسازی آن و همچنین جمع‌آوری این مجموعه ارزشمند بالغ بر هفت تا هشت میلیارد ریال هزینه کرده‌ام و در این مسیر با مشکلات زیادی مواجه بوده ام.
نمی‌فروشم، هیچ‌وقت 
وی در پاسخ به این پرسش که این مجموعه را در قبال چه مبلغی واگذار می‌کنید، پاسخ داد: به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی و هیچ مبلغی حاضر به فروش یا واگذاری این مجموعه ارزشمند نیستم.جعفری می‌گوید: در این موزه از ادوات و آلات کشاورزی تا ظروف، البسه، لوازم زندگی، اسکناس‌های قدیمی و غیره وجود دارد. مدیر اقامتگاه بوم‌گردی لپویی گفت: این مکان با600متر مربع مساحت و هزار متر مربع زیربنا شامل 16اتاق در دوطبقه است که چهار اتاق آن اقامتگاه مسافران و 12اتاق نیز به موزه مردم شناسی اختصاص داده شده است.
تبلیغ و کتاب 
همسر این فعال صنعت گردشگری نیز می‌گوید: اخیراً با تبلیغاتی که در فضای مجازی و همچنین ارتباط با دفاتر مسافرتی داشته‌ایم، موفق به جذب تعداد قابل توجهی از گردشگران از کشورهای مختلف مانند ترکیه، آلمان، فرانسه، سوئیس، ایتالیا، سوئد، چین و... شدیم، اما با توجه به مسائل سیاسی روز هم‌اکنون شرایط مساعدی نداریم.راضیه جعفری می‌افزاید: مطالب لازم و تصاویر مرتبط با مجموعه را به منظور درج در کتاب گردشگری سال 2018 ارسال کرده‌ایم و همچنین حدود یک ماه قبل نیز پذیرای یک گروه مستندساز از کشور فرانسه بوده‌ایم. 
وی ادامه داد: با همکاری همسرم دوجلد کتاب با عنوان «لپویی ستاره درخشان فارس» را تألیف کرده‌ام که جلد اول از سال 77 تا 86 و جلد دوم از سال 86 تا 97 به طول انجامیده است.
پذیرایی 
این بانوی فعال در صنعت گردشگری اظهار می‌کند: در کنار بازدید از موزه، گردشگران با انواع غذاهای محلی از جمله تلید آب بنه، نان شل‌شلی، انواع کته و دمپخت، کباب تابه‌ای بی‌بی خانم‌گل، کوفته خانم‌زیور، انواع دم‌نوش‌های گیاهی و همچنین خاویار گیاهی که معجونی بسیار مقوی است، پذیرایی می‌شوند.
شهر لپویی در 30کیلومتری شمال شیراز و 9کیلومتری شمال غرب شهر زرقان واقع شده و از غرب به روستای شیخ عبود، از جنوب به کوه‌های کتک و از شمال به روستای گلدشت متصل است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی