[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

علی همتی: رشد ۱۰۰ درصدی صادرات فرش فارس به برکت برجام بود ، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان فارس در مراسم اختتامیه یازدهمین دوره المپیاد فرش دستباف کشور که پنجشنبه 5 اسفند در شیراز برگزار شد با اشاره به نقش استان فارس در صنعت فرش و تمدن کشور، گفت: در فارس ایلات بزرگی مانند قشقایی، لر، باصری و عرب در کنار هم و با مسالمت زندگی می‌کنند که صنعت فرش مرهون زحمات ایشان و روستاییان سختکوش است.
علی همتی انتقال هنر فرش را به شکل سینه به سینه عنوان کرد و گفت: این مشکل را در ثبت تاریخ نیز می‌بینیم ولی به همین روش هم این صنعت و هنر به خوبی به رشد و بالندگی خود رسیده است.
او در ادامه از رشد صادرات فرش استان فارس سخن به میان آورد و افزود: در سال 1394 صادرات فرش دستباف فارس به میزان 325 تن و با ارزش 25 میلیون دلار رسید، ولی در سال 1395 صادرات فرش استان 769 تن به ارزش 51 میلیون دلار افزایش یافت.
همتی این رشد را از برکات برجام و برداشتن تحریم‌ها در بحث صادرات دانست و گفت: در دهه فجر امسال بیش از 55 طرح در فارس به ارزش 371 میلیارد تومان افتتاح شد که ایجاد اشتغالی بالغ بر 1451 نفر را درپی داشته است.
رئیس سازمان صنعت و معدن فارس طرح‌های در دست افتتاح را تا 1 ماه و نیم آینده به میزان 1000 میلیارد تومان عنوان کرد و ادامه داد: در نتیجه افتتاح شدن این طرح‌ها درآینده نزدیک دست کم 1500 نفر به کار مشغول می‌شوند.
وی در بخش تولید نیز به پرداخت 543 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی اشاره کرد و گفت: این پرداخت‌ها در یک سال گذشته انجام شده که منجر به راه اندازی 393 طرح و کارخانه‌ای که پیش از این با مشکل مواجه و تعطیل شده بودند شده است.
رئیس مرکز ملی فرش ایران دیگر سخنرانی بود که پیش از اعلام نتایج به ایراد سخن پرداخت.
حمید کارگر نیز با تاکید بر اینکه باید خلأهای موجود در حوزه فرش دستباف کشور شناسایی و برطرف شود، گفت: تجارت الکترونیک یکی از خلأهای موجود فرش دستباف ایرانی است و سایت‌های مناسب برای معرفی و تجارت فرش دستباف در کشور وجود ندارد.
وی تبلیغات، بازاریابی و نمایشگاه‌داری را از دیگر کمبودهای موجود در این بخش عنوان کرد و افزود: برای یافتن بازارهای جدید برای این هنر ارزشمند ایرانی باید تبلیغات و بازاریابی فرش دستباف ایرانی تقویت شود.
کارگر با بیان اینکه فرش دستباف میراث هویتی سرزمین ماست و تاکنون 40 منطقه جغرافیایی فرش دستباف ایران ثبت ملی شده و از این 40 منطقه 29 منطقه ثبت جهانی شده است، تاکید کرد: استان فارس با ثبت ملی 6 منطقه و ثبت جهانی 2 منطقه فرش دستباف، استان برتر در این زمینه محسوب می‌شود.
معرفی برگزیدگان یازدهمین المپیاد فرش دستباف شیراز
سید محمد ویسیان، دبیر یازدهمین المپیاد فرش دستباف ایران نیز در این مراسم با بیان اینکه در این المپیاد 171 دانش‌آموز و دانشجوی رشته‌ فرش از 27 دانشگاه و مرکز آموزشی مختلف کشور حضور داشته‌اند، اظهار داشت: 164 نفر از شرکت‌کنندگان خانم و 7 نفر آقا بوده‌اند.
وی با بیان اینکه دانش‌آموزان راه‌یافته به مرحله کشوری در سه بخش طراحی، بافت و رنگرزی و دانشجویان راه‌یافته علاوه بر این سه بخش در بخش مرمت فرش با یکدیگر رقابت می‌کنند، افزود: 76 نفر از شرکت‌کنندگان دانش‌آموز و 95 نفر دانشجو هستند که هیئت داروان 21 نفر از آنها را به عنوان افراد برگزیده انتخاب کرده‌اند.
سرپرست حوزه معاونت تحقیقات و آموزش مرکز ملی فرش ایران افزود: دانش‌پژوهی، تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان و دانشجویان، شناسایی استعدادهای برتر در زمینه فرش دستباف و تعامل با دانشجویان و دانش‌آموزان از مهم‌ترین اهداف برپایی المپیاد فرش دستباف است.
یازدهمین المپیاد فرش دستباف ایران با معرفی 21 نفر برتر در دو بخش دانش‌آموزی و دانشجویی در شیراز و اهدا جایزه و تقدیر از آنان به کار خود پایان داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی