[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

رشد اقتصادی در گروی توسعه راه ریلی ، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین - پیمان کشاورز
Peyk59@gmail.com

 اتصال راه آهن فارس به کانون بار با احداث دو خط تأثیرگذار شیراز- گل‌گهر- بندرعباس و همچنین شیراز- بوشهر امکان‌پذیر خواهد بود که در خط شیراز- گل‌گهر چند قطعه آن با پیشرفت ۷۵ درصدی در حال انجام است و خط ریلی شیراز- بوشهر نیز علیرغم تنگناهای مالی از طریق فاینانس و ورود یک شرکت چینی در حال ورود به عملیات اجرایی است که امور مربوط به آن در شورای اقتصاد در حال انجام است. استاندار فارس در نشست خبری خود با خبرنگاران که در آستانه هفته دولت برگزار شد با بیان مطلب فوق در پاسخ به شیراز نوین گفت: جلسات هفتگی با مسئولین وزارت راه و شهرسازی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و بانک تضمین کننده برگزار می‌شود تا این کار بزرگ که بیش از ۴۰۰ کیلومتر ریل را شامل می‌شود به سرانجام خوبی برسد.
اسماعیل تبادار تصیح کرد: اگرچه با راه‌اندازی راه‌آهن در فارس در این زمینه صاحب جایگاه شدیم اما تا وقتی که این شبکه به کانون‌های بار وصل نشود نمی‌توان گفت که راه آهن فارس جایگاهی اقتصادی و اثربخش برای استان داشته باشد و این ریل تا آن زمان ریل فقیر محسوب می‌شود چرا که به دلیل عدم توسعه خطوط فرعی نیز توان جابجایی بار موجود در استان در بخش‌های مختلف را ندارد. وی همچنین از پیگیری‌های مجموعه مدیریتی استان جهت احداث خط راه آهن اقلید- یزد در جهت توسعه خطوط ریلی استان خبر داد و گفت:‌ اگرچه با احداث این خط به لحاظ جابجایی بار نقش مؤثری در استان ایفا نمی‌کند اما وضعیت ریلی فارس را بهبود می‌بخشد و به ویژه مسافت ریلی شیراز- مشهد را از ۲۵ساعت به ۱۶ ساعت کاهش می‌دهد. 
نماینده عالی دولت در استان در بخش دیگری از نشست خود به برنامه‌های هفته دولت در فارس اشاره کرد و گفت: همزمان با هفته دولت ۱۳۲۳ پروژه با اعتباری بالغ بر دو هزار و ۵۱۱ میلیارد تومان در استان فارس با حضور بخشی از مقام‌های کشوری و استانی افتتاح خواهد شد که بیشترین پروژه‌ها به ترتیب در بخش‌های پروژه‌های عمرانی و خدماتی، طرح‌های تولید و اشتغال در صنعت، کشاورزی و گردشگری، امور مرتبط با مسکن شهری و روستایی، عمران شهری و روستایی، امور مرتبط با نیروگاه‌ها و خطوط انتقال، پروژه‌های بهداشت و درمان، امور آب شرب شهرها و روستاها، پروژه‌های ورزشی، پروژه‌های بزرگراهی و راه‌های اصلی و فرعی و امور آموزشی، فرهنگی و هنری مرتبط با مراکز آموزشی و آموزش عالی خواهد بود. وی همچنین کلنگ‌زنی طرح انتقال آب دریا به منطقه ویژه اقتصادی لامرد را یکی دیگر از برنامه‌هایی ذکر کرد که در هفته دولت با حضور مسئولان کشوری انجام خواهد گرفت.
استاندار فارس در ادامه، بحث اشتغال و توسعه استان را مهمترین مبحث و اولویت در پروژه‌های اجرا شده دانست و گفت: اشتغال یکی از ضرورت‌های جامعه امروز است و بر این اساس با تلاش‌های صورت گرفته در دولت تدبیر و امید نرخ بیکاری استان فارس از 16.5 درصد به 9.9 درصد کاهش یافته است درحالی که میانگین آمار بیکاری در کشور 12.1 درصد است.  اسماعیل تبادار نرخ مشارکت اقتصادی در استان را در سال ۹۲ معادل ۳۷،۶ درصد عنوان کرد و برای سال ۹۶ این رقم را ۴۰،۵ درصد ذکر کرد و نرخ مشارکت اقتصادی در سه ماهه سال جاری را ۴۱درصد دانست. وی همچنین جایگاه استان فارس در بحث بهبود فضای کسب و کار را جایگاهی مطلوب دانست و گفت: رتبه استان در این زمینه در سال ۹۲ نوزده بوده که در سال ۹۷ در جایگاه دوم کشور ایستادیم. تبادار با بیان اینکه تا پایان امسال بیش از 11 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در قالب ۸طرح‌ بزرگ در استان به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: سهم این طرح‌ها در اشتغالزایی استان حدود ۶هزار نفر خواهد بود و ظرفیت‌های زیرساختی از جمله مهم‌ترین موضوعاتی است که به آن توجه شده است.
استاندار فارس با بیان اینکه از 335 واحدی که مشکلاتشان در کارگروه رفع موانع تولید مطرح شد مشکلات 198 واحد‌ کاملا برطرف شد، افزود: در کارگروه رفع موانع تولید 109جلسه برگزار شده و بیش از 526 مصوبه داشته است که از طریق برگزاری این جلسات هزار و 164میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای مشکل‌دار پرداخت شده است. وی با اشاره به رتبه نخست فارس در تصادفات جاده‌ای، گفت: برای کاهش تصادفات جاده‌ای ساخت 500 کیلومتر بزرگ‌راه با اعتبار بالغ یر یک هزار میلیارد تومان در دستور‌کار قرار گرفته است و در همین راستا بزرگترین آزادراه جنوب کشور میان شیراز و اصفهان نیز در دستور کار قرار دارد. تبادار همچنین از سه طرح بزرگ شهر بین‌المللی گردشگری و سلامت، آلومینیوم جنوب و طرح استحصال استان به عنوان طرح‌های بنیادی در بخش جذب سرمایه و اشتغالزایی در استان نام برد که در دستور کار قرار دارند. 
همچنین در این جلسه استاندار فارس در پاسخ به این سئوال که وضعیت اداره کل آموزش و پرورش فارس و مدیریت آن گفت: ‌بارها به وزیر هم گله کردم که حکم سرپرستی برای این سازمان در فارس مطلوب نیست و می‌بایست هرچه سریع‌تر مدیر کل مورد نظر معرفی شود و وزیر نیز قول معرفی مدیرکل را داد که طی آخرین تماسی که داشتم قرار شد تا مدیرکل آموزش و پرورش فارس طی دو روز آینده معرفی شود.
تبادار بدون نام بردن از نام مدیرکل جدید آموزش و پرورش تنها به این نکته بسنده کرد که شخص مورد نظر وزیر یک فرد بومی ‌استان است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی