[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۹
  • دوره جدید

نجفی با شعار جوان‌گرایی آمد، روزنامه شیراز نوین

پیمان کشاورز- گروه خبر
روز پنجشنبه در شیراز پس از گذشت پنج ماه از بازنشستگی مدیرکل آموزش و پرورش فارس و اداره این سازمان حیاتی توسط سرپرست، مدیرکل جدید آموزش و پرورش توسط عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش و با حضور جمعی از مدیران دستگاه‌های اداری استان و تعدادی از نمایندگان مردم فارس در مجلس به جامعه فرهنگیان این استان معرفی شد. 
علی عسگر نجفی که در این مراسم به عنوان پیروز ماراتن انتخاب مدیرکلی آموزش و پرورش فارس معرفی شد با اشراف بر حساسیت ایجاد شده در چند وقت اخیر پیرامون انتخاب فرد مورد نظر برای این پست مهم بر خرد جمعی و استفاده از نظرات همه فرهنگیان تأکید کرد. 
همه با هم می‌توانیم
مدیرکل آموزش و پرورش فارس که در این مراسم صحبت‌های خود را حول محور وحدت تنظیم کرده بود گفت: یکی از راه‌های حل مشکلات موجود کاهش تمرکززدایی در آموزش و پرورش است و باید با تفویض اختیار به مدیران میانی و مدیران مدارس، به کم کردن فشار موجود بر شانه‌های آموزش و پرورش کمک کرد. نجفی استفاده از جوانان را حرکتی دانست که بارها در طول انقلاب از آن بهره برده شده و جواب مثبت هم داده است و تصریح کرد: علاوه بر جوانان که همیشه در میدان حاضر بوده‌اند، بایستی به بانوان که بیش از نیمی‌ از جمعیت سازمان را تشکیل می‌دهند اعتماد کنیم. 
وی سند تحول بنیادین را حاصل زحمات اندیشمندان دانست و با تأکید بر اجرایی کردن این سند گفت: تمام توان آموزش و پرورش با تکیه بر اصل شایسته‌سالاری بدون توجه به قوم، رنگ، نژاد و خط سیاسی بروز پیدا می‌کند و باید گفت آموزش و پرورش صحنه هنرمندی همه آحاد مختلف مردم است. 
علی عسگر نجفی به ظرفیت‌های بخش خصوصی در استان اشاره کرد و گفت: می‌بایست مشارکت بخش خصوصی را افزایش داد و سازمان نیز همزمان وظیفه نظارتی خود را افزایش دهد. وی ظرفیت شورای آموزش و پرورش را ظرفیتی بالقوه ذکر کرد که می‌بایست آن را بالفعل کرد و گفت: یکی از برنامه‌های ما تقویت آموزش‌های ضمن خدمت برای به روز نگهداشتن نیروها است.
باید پول خلق می‌کردیم
مدیرکل بازنشسته آموزش و پرورش فارس هم در این مراسم با تأکید بر وضعیت بد سازمان در زمان تحویل گرفتن آن در سال 92 گفت: بدهکاری بالا، وضعیت نامطلوب نیروهای انسانی و سایر مشکلات باعث شده بود تا وضعیت بغرنجی در سازمان ایجاد شود که با تکیه بر دو اصل استفاده از خرد جمعی، دانش و تقسیم کار و همچنین عدم نگاه به گذشته و خودداری از قضاوت گذشته سازمان بتوانیم بر مشکلات پیروز شویم. حمیدرضا آذری با تأکید بر اهمیت خلاقیت در امر درآمدزایی گفت: ما به دنبال خلق پول بودیم و منتظر تهران نماندیم و به عنوان نمونه طلب 5میلیاردی سازمان از شهرداری شیراز را نقد کردیم چرا که توسعه خیلی از فعالیت‌ها نیازمند نقدینگی بود و با خلاقیت، فکر، روابط عمومی ‌بالا و تشخیص درست توانستیم بدون هزینه کردن مبالغ زیاد بخش‌هایی از سازمان را به درآمدزایی برسانیم.
حمیدرضا آذری با تأکید بر نگاه یکسان به مشکلات بزرگ و کوچک تصریح کرد: همان طور که به دنبال ارتقای جایگاه استان در زمینه محیط‌های ورزشی، المپیادهای علمی ‌و مسابقات بین‌المللی بودیم به مشکلات معلمان و دانش‌آموزان هم بی‌توجه نبودیم. وی با تأکید بر نیاز آموزش و پرورش به دو اصل اساسی اقتصاد پایدار و تحول در ساختار گفت: من در تاریخ معاصر ایران و در بین مدیران به اندازه انگشتان دست کسی را نمی‌بینم که آموزش و پرورش را باور کرده باشد و این از مشخصه‌های کشورهای جهان سوم است در حالی که آموزش و پرورش بایستی از حالت ایدئولوژیک خارج شده و با خلاقیت متحول شود. 
آذری در پایان سخنان خود ضمن انتقاد از نحوه نگاه فعلی به مدیران شرایط کار برای مدیران جسور و شجاع را در کشور رو به پایان دانست و گفت: در کشوری که مدیران سطوح بالای آن سرمایه حساب نشده و از امنیت برخوردار نباشند امید به توسعه مانند امید به رویش جنگل در کویر است. وی ضمن انتقاد از راه‌اندازی کمپین فرزندت کجاست گفت: آیا داشتن فرزند در داخل کشور یک حسن محسوب می‌شود که حال زندگی فرزندان در خارج از کشور یک عیب قلمداد شده است؟ وی افزود: اخیراً هم طرحی را در مجلس دنبال می‌کنند که مدیران پس از پایان مسئولیت 2 سال ممنوع‌الخروج شوند و این یعنی مخاطبان در ایران و جهان بدانند که همه مدیران کشور در سطوح بالا مشکل‌ دارند، مگر خلافش ثابت شود.
وی افزود: این راه اشتباه است و ما باید به مدیران سطوح بالا اعتماد کنیم و امنیت تصمیم‌گیری برای آنها ایجاد کنیم.
همه را می‌بخشم
سرپرست پنج ماهه آموزش و پرورش فارس هم در این مراسم با بیان اینکه هیچ‌گاه به فکر منفعت شخصی خود نبوده، گفت: خوشحالم که بار سنگین مسئولیت را بر دوش فرد دیگری می‌گذارم.
عبدالرسول احمدی ضمن دفاع از عملکرد پنج ماهه خود گفت: باور ما این بود در چند صباحی که مسئولیت بر گردن ما نهاده شد گرهی از مشکلات را باز کنیم، اما به‌واقع مشکلات آموزش‌وپرورش بسیار است و بدون کمک همگان رفع این مشکلات امکان‌پذیر نیست. سرپرست پیشین آموزش و پرورش استان با بیان این که تا به امروز تنها به منفعت فرهنگیان عمل کرده‌ایم گفت: در این مدت تلاش داشتیم تا تصمیمات درستی بگیریم و از بابت اقدامات مطلوبی که صورت گرفت خرسندیم. وی آموزش و پرورش را دستگاهی مهم و حساس دانست و گفت: حل مشکلات این سازمان نیازمند همدلی و همراهی همه فرهنگیان است. وی اظهار کرد: با آنکه در حوزه نیروی انسانی با کمبودهایی مواجه هستیم با تدبیر و تلاش در وضعیت مناسبی برای آغاز سال تحصیلی قرار داریم. احمدی در پایان گفت: کسانی هم بودند که در زمان مدیریت بنده سنگ‌اندازی می‌کردند، اما بنده همه آن‌ها را می‌بخشم.
استاندار به‌دنبال حکم مدیریت برای سرپرست بود
معاون سیاسی و امنیتی استاندار فارس نیز در این مراسم طولانی شدن روند انتخاب مدیرکل آموزش و پرورش استان را یکی از دغدغه‌های استاندار دانست و گفت: متأسفانه روند انتخاب مدیرکل آموزش‌وپرورش به گونه‌ای شد ‌که هر روز یک گزینه مطرح می‌شد و باز هم خبری از انتخاب مدیرکل نبود و مدیریت ارشد استان نیز بر انتخاب به موقع مدیرکل این دستگاه با اهمیت تأکید داشت و قائل به این بود که اگر قرار است حکمی ‌زده شود حکم سرپرست باید برای مدیرکلی زده می‌شد.هادی پژوهش مشکلات آموزش و پرورش را در حوزه‌های گوناگون بسیار زیاد دانست و گذر از این موانع را تنها با همدلی فرهنگیان و مسئولان امکان‌پذیر ذکر کرد و گفت: استانداری در حوزه ستادی و میدانی با تمام قوا پشت سر فرهنگیان خواهد بود.
شعار مطالبه‌گری می‌دهیم
اما نقطه اوج جلسه معارفه روز پنجشنبه سخنرانی رئیس مجمع نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی ‌بود که همزمان با صحبت‌های وی بخشی از فرهنگیان معترض به رأی نمایندگان به وزیر فعلی و همچنین صحبت‌های شعارگونه این نماینده مردم فارس در زمینه حل مشکلات فرهنگیان با فریادهای خود سخنان وی را قطع می‌کردند. 
اصغر مسعودی در سخنان خود بر حل مشکلات معیشتی فرهنگیان تأکید کرد و گفت: فرهنگیان باید از جایگاه بهتری در جامعه برخوردار باشند و نباید مشکلات معیشتی و مشکل مسکن داشته باشند و بعد از مدرسه مسافرکشی کنند چرا که این فرد نمی‌تواند به درستی بر تربیت مفید انسان‌ها متمرکز شود. وی با بیان این که ما امانتدار انسان‌ها هستیم ادامه داد: اگر امروز مشکل نیرو، رانت و مدیریت داریم به این دلیل است که نتوانستیم مسئولانی را پرورش دهیم که به فکر مردم و محرومان باشند. 
نماینده مردم نیریز و استهبان هم مانند آذری در سخنان خود از نحوه موضعگیری‌ها نسبت به خانواده مسئولان انتقاد کرد و گفت: امروز جامعه از اخلاق فاصله گرفته است و به راحتی به مسئولان تهمت می‌زنیم درست است که مسئولان نباید از رانت استفاده کنند اما نمی‌توانیم خانواده آنها را از امور اجتماعی محروم کنیم. وی افزود: تریبون‌ها جایگاه آبروریزی افراد نیست چرا که تهمت، زغالی است که اگر نسوزاند سیاه می‌کند. مسعودی در بخش دیگری از سخنان خود از گلایه نمایندگان فارس از وزیر پیرامون طولانی شدن روند انتخاب مدیرکل آموزش و پرورش استان گفت و افزود: سرپرست اداره کل آموزش و پرورش فارس در این مدت با آن که حامیانی از همه جناح‌ها داشت یک بار هم برای ماندنش با من تماس نگرفت. 
در زمان سخنرانی مسعودی عده‌ای از فرهنگیان با سر دادن فریادهای دروغه، دروغه و دروغ نگو و شعار نده و همچنین بیان جملاتی در دفاع از عبدالرسول احمدی سعی در ایجاد ممانعت در سخنرانی این نماینده مجلس داشتند و وی نیز خطاب به آنان گفت: من شعار می‌دهم چون مطالبه دارم و اجرا و حل مسائل و مشکلات برعهده وزیر و رئیس‌جمهوری است اما من مطالبه‌گر شما هستم. وی ادامه داد: شعار من زبان شماست و از تریبون مجلس تنها به بیان مشکلات و دغدغه‌های فرهنگیان پرداخته‌ام.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی