[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۳۱
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

رهایی از نفت

 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

اقتصاد نفتی محکوم به شکست است. تأمین منابع مالی ایران، عمدتاً بر پایه خام‌فروشی و استخراج منابع فسیلی و معدنی استوار شده و در زمینه کسب درآمد، غفلت‌هایی از حوزه‌های پایدار دیده می‌شود. شاید ارزش چنین منابعی در آینده نزدیک به چندصد برابر بهای کنونی برسد و نباید با چشمان بسته، اقدام به صادرات آنها در مقیاس وسیع کرد. با مروری بر کارنامه منابع تجدیدناپذیر ایران، درمی‌یابیم پدیده خام‌فروشی در ایران ریشه دیرینه‌ای دارد و در بسیاری مواقع، برای واردات محصولات فرآوری شده اقدام کرده‌ایم. بنابراین، باید در زمینه صادرات هوشمندی و هدفمندی را در دستور کار قرار داد؛ زیرا فروش مواد معدنی، فسیلی و انرژی‌های تجدیدناپذیر، افتخار چندانی برای اقتصاد ایران به دنبال نخواهد داشت. به همین دلیل، بسیاری از کارشناسان، مبحث سرمایه‌گذاری و گسترش زیرساخت‌های صادرات غیرنفتی را به عنوان رمز موفقیت و راهکار عبور از شرایط بحرانی معرفی می‌کنند.
 کشور ایران در حوزه‌های صادرات انواع فرش، زعفران، خشکبار، خاویار و بسیاری دیگر از کالاهای وطنی دارای شهرت جهانی است و با پرورش زیرساخت‌های آنها، به راحتی می‌توان درآمدهای هنگفت و پایداری برای کشور به ارمغان آورد. از یاد نبریم که ارز حاصل از صادرات چنین کالاهایی در زمره درآمدهای مثبت و آینده‌نگر کشور قرار می‌گیرد و قرار بر این نیست که به بهانه تأمین ارز و سرمایه، چوب حراج به ذخایر فسیلی و معدنی کشور بزنیم. به همین دلیل، چنانچه دولت با یاری بخش خصوصی بتواند موانع پیش روی صادرکنندگان را برداشته و در زمینه گسترش زیرساخت‌ها و حمایت از تولیدکنندگان راستین سرمایه‌گذاری وسیعی انجام دهد، به‌طور حتم در آینده نزدیک شاهد پویایی صادرات غیرنفتی و بهبود کیفیت زندگی ایرانیان خواهیم بود و قسمت عمده‌ای از نیاز بیت‌المال، به واسطه این گونه درآمدهای پاک تأمین می‌شود. 
البته سرمایه‌گذاری در این حوزه، دارای آثار مثبت فراوانی هم هست. اول آن که به دنبال سرمایه‌گذاری در زمینه صادرات غیرنفتی، شاهد رکود آمار بیکاری در کشور خواهیم بود و بسیاری از افراد جویای کار، جذب کارگاه‌های کوچک و مجتمع‌های صنعتی بزرگ خواهند شد. با از پا درآمدن غول بیکاری، بسیاری از آسیب‌های اجتماعی رو به زوال رفته و جامعه به سمت و سوی آرامش رهنمون خواهد شد. دوم آن که فرایند کوچ روستاییان به عنوان یکی از ارکان مهم تولیدکنندگان اقلام غیرنفتی به حاشیه‌های شهر، سیر نزولی پیموده و شاهد پویایی و فعالیت مثبت اقتصادی در روستاها خواهیم بود.
 در نظر داشته باشیم که حاشیه‌های کلانشهرها همواره آبستن جرم است و از کانون‌های اصلی پرورش معتادان متجاهر و شیوع بزهکاری به‌شمار می‌روند. سومین مزیت گسترش زیرساخت‌های صادرات غیرنفتی، به توانمندسازی بخش خصوصی بازمی‌گردد. اقتصاد نوین جهانی همواره بر تقویت بخش خصوصی، به عنوان بازوی توانمند دولتمردان تأکید می‌ورزد و چنانچه دولت بتواند با اتخاذ راهکارهای حمایتی آنها را تقویت کند، شاهد بهبود وضعیت معیشتی همه اقشار جامعه خواهیم بود. چهارمین و شاید مهمترین دستاورد تقویت اقتصاد غیرنفتی، به نقش بازدارنده آن در مقابله با تحریم‌های یک سویه و ناجوانمردانه ابرقدرت‌ها و استعمارگران باز می‌گردد.
 شاید آنها با توسل به خدعه، عهدشکنی و لابی‌های پرنفوذ بتوانند خللی در فروش نفت ایران وارد کنند؛ اما چنانچه اقتصاد ایران از درآمدهای نفتی، به عنوان یگانه پایگاه درآمد خود، دست کشیده و مبنای فعالیت خود را بر صادرات غیرنفتی استوار کند، تحریم‌ها و به عبارتی جنگ اقتصادی، اثرات مخرب خود را فروباخته و اقتصاد کشور در مقابل تهاجم ناجوانمردانه بیمه می‌شود. برای موفقیت در این عرصه، همکاری دولت و ملت ضروری به نظر می‌رسد.
پی‌نوشت:
براساس تازه‌‌ترین آمار گمرک ایران از تجارت خارجی، در دو ماهه نخست سال‌جاری صادرات انواع کالاها به غیر از پتروشیمی ‌و میعانات گازی رشد شایان توجهی داشت و با ۴۰.۵۴درصد افزایش، به چهار میلیارد و ۳۹۱میلیون دلار رسید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی