[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۱
  • دوره جدید

اختلاف درآمد خانوارهای شهری و روستایی چقدر است، روزنامه شیراز نوین

جلسه شورای عالی اشتغال با حضور سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دستور کار طرح اشتغال روستایی در محل وزارت کار برگزار شد. به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی در این نشست با بیان اینکه در طول ادوار گذشته نسبت به موضوع اشتغال روستایی کمتر توجه شده است گفت: طرحی مشابه طرح اشتغال روستایی با این حجم از عملیات و اختصاص ۱.۵میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی کمتر اتفاق افتاده است‌. وی افزود: اگر زمینه اشتغال در روستاها را فراهم کنیم، حاشیه‌نشینی کاهش می‌یابد و بردن منابع به سمت اشتغال روستایی منجر به تولید اشتغال می‌شود.
محسنی بندپی ادامه داد: درصددیم تا اطلاعات طرح اشتغال روستایی در هر استان را استخراج کنیم و در اختیار نمایندگان آن استان قرار بدهیم.
او در عین حال با بیان اینکه هنوز شکاف زیادی بین درآمد خانوارهای شهری و روستایی وجود دارد، به آمار مرکز آمار ایران درباره متوسط درآمد خانوارهای شهری و روستایی اشاره کرد و گفت: برابر آمارها متوسط درآمد خانوار شهری ۳۶میلیون تومان در سال و متوسط درآمد خانوار روستایی ۲۰میلیون تومان اعلام شده که نشان می‌دهد فاصله عمیقی ایجاد شده و  مهاجرت روستاییان به شهرها را به دنبال داشته است. سرپرست وزارت کار در ادامه متذکر شد: تأکید رئیس جمهور این بود که تسهیلات اشتغال روستایی به‌طور دقیق رصد شود تا به اشتغال موقتی و ناپایدار منجر نشود، چون ما در گذشته تجربه ناموفق طرح بنگاه‌های زودبازده را داشتیم که باید از آن درس بگیریم.
عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار نیز در این نشست درباره توقف چندروزه سامانه کارا گفت: به این دلیل که طرح‌ها را پایش کنیم و رسته فعالیت‌هایی که ظرفیتشان پر شده بررسی کنیم، وقفه‌ای چند روزه در فعالیت سامانه به وجود آمد.
وی با بیان اینکه تاکنون ۵۰درصد منابع اشتغال روستایی پرداخت شده است، افزود: از رئیس جمهور درخواست کردیم مرحله دوم تخصیص منابع با سرعت بیشتری آغاز و از طرف سازمان برنامه و بودجه به بخش‌های مربوطه ابلاغ شود.
منصوری گفت: قبلاً از رئیس جمهوری درخواست کرده بودیم تا شهریورماه پرداخت منابع ادامه داشته باشد، ولی برای اینکه دقت را فدای سرعت نکنیم، از رئیس جمهور مهلت بیشتری برای تخصیص منابع درخواست کردیم. به گفته معاون وزیر کار تاکنون ۵۲۰۰میلیارد تومان از منابع و تسهیلات اشتغال روستایی مصوب و پرداخت شده و در مرحله دوم باید با بهره‌گیری از تجارب مرحله اول به سمت بخش‌هایی برویم که باید با ملاحظه بیشتری تخصیص منابع صورت گیرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی