[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

مساوات اقتصادی
 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

شاید نظام اقتصادی ایران در عرصه مالیاتی نیازمند دگردیسی بنیادینی باشد. در سال‌های اخیر تلاش زیادی برای دریافت مالیات از واسطه‌گران صورت گرفته؛ با این حال به نظر می‌رسد تحقق این امر نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط باشد و نظام مالیاتی، به تنهایی نخواهد توانست در برابر جبهه‌گیری‌ها و کارشکنی‌های دلالان قد علم کرده و عوارض قانونی را دریافت کند. امروزه کارگران و کارمندان در خط مقدم پرداخت مالیات قرار دارند؛ این در حالی است که آنها در زمره کم‌درآمدترین و زحمتکش‌ترین اقشار جامعه قرار می‌گیرند. به همین دلیل، نظام مالیاتی کشور باید با همکاری همه ارگان‌ها در اسرع وقت به راهکاری برای دریافت مالیات از گروه‌های اقتصادی پنهان با درآمدهای نجومی‌ رسیده و زمینه مساوات اقتصادی را در جامعه فراهم سازد.  از سوی دیگر، فرهنگ پرداخت عوارض و مالیات هنوز در کشور ما به صورت کامل نهادینه نشده است و گروهی از شهروندان به آن نگاه خوشایندی نداشته و شاهد جبهه‌گیری‌های زیادی هستیم. یکی از دلایل اصلی این مسئله به نبود روشنگری و فرهنگ‌سازی بازمی‌گردد.
مردم ایران هنوز به طور شفاف از چگونگی مصرف وجوه پرداخت شده توسط متولیان اقتصادی اطلاع ندارند و چنانچه دولت با بهره‌گیری از رسانه‌ها و مدیوم‌های ارتباط جمعی در این زمینه روشنگری پیشه کرده و خدمات انجام شده را اطلاع‌رسانی کند، به طور حتم اقشار بیشتری از جامعه با میل و رغبت برای پرداخت عوارض قانونی اقدام می‌کنند.
مؤلفه دیگری که نقش عمده‌ای در ارتقای سرانه مالیاتی کشور دارد، به مسئله فرهنگ‌سازی بازمی‌گردد. باید در نظر داشت که فرهنگ پرداخت مالیات در بسیاری از کشورهای جهان، به عنوان اصلی جهان‌شمول از سوی آحاد جامعه پذیرفته شده و درآمدهای کلی بسیاری از کشورها بر مبنای آن برنامه‌ریزی می‌شود. شمار زیادی از کشورهای جهان از منابع ارزشمند زیرزمینی محروم هستند و چاره‌ای جز کسب درآمد با توسل به این شیوه ندارند. همچنین باید به این نکته توجه داشت که سایه درآمدهای نفتی هم تا ابد بر سر ایران نخواهد ماند و مجریان قانون، موظفند با برقراری عدالت در نظام مالیاتی کشور زمینه خروج از اقتصاد تک‌بعدی را فراهم ساخته و با توسل به قانون، با افرادی که از پرداخت عوارض طفره می‌روند برخورد کنند. 
البته از یاد نبریم در وضعیت فعلی، بخش‌های تولید و صنعت در وضعیت دشواری قرار دارند و بسیاری از مجتمع‌های صنعتی و کارگاه‌های کوچک در خطر تعطیلی و تعدیل نیرو قرار گرفته‌اند. به همین دلیل، نظام اقتصادی و مالیاتی کشور باید در این برهه حساس چتر حمایتی خود را بر سر آنها گرفته و معافیت‌ها و تسهیلاتی را برای پشت سر گذاشتن دوران رکود به آنها ارائه کند. آشکار است که با شیوع رکود و رخوت در چرخه تولید، شاهد افزایش نرخ بیکاری، فروپاشی بنیان خانواده‌ها، اعتیاد، بزهکاری و بسیاری از چالش‌های مدنی خواهیم بود. 
نکته دیگری که در این زمینه خودنمایی می‌کند، به موازنه ارائه خدمات و دریافت مالیات بازمی‌گردد. رسم بر این است که خدمات ارائه شده به موازات وجوه دریافتی در قالب مالیات و عوارض رشد یابد. مردم بسیاری از کشورهایی که مالیات‌های سنگین پرداخت می‌کنند از خدمات رایگان بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، نگهداری از کودکان و سالمندان، جاده‌های ایمن و استاندارد، وام‌های کم‌بهره و درازمدت، تورم ناچیز، یارانه‌های مکفی و بسیاری دیگر از خدمات اجتماعی و اقتصادی با کیفیت بالایی بهره‌مند می‌شوند. می‌توان انتظار داشت که در صورت رشد خدمات، مردم همکاری بیشتری با نظام مالیاتی داشته و با میل و رغبت به پرداخت عوارض قانونی اهتمام ورزند. نظام مالیاتی ایران نیازمند دگردیسی بنیادینی در عرصه‌های فرهنگ‌سازی، تعامل نهادها و دستگاه‌ها و در نهایت برقراری مساوات و عدالت اقتصادی است. 
پی‌نوشت:
مدیرکل امور مالیاتی فارس: مردم این استان در تیرماه سال جاری در حدود 203میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده‌اند که بر این اساس، 72درصد از درآمدهای مالیاتی فارس محقق شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی