[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

سانچی ته آب می‌ماند امکان انجام عملیات غواصی برای تفحص وجود ندارد، روزنامه شیراز نوین

شرکت ملی نفت‌کش اعلام کرد: خارج کردن لاشه سانچی با توجه به شرایط ویژه، وزن آن، عمق آب و موقعیت جوی و جغرافیایی منطقه و فاصله ۳۰۰ مایلی آن از ساحل، به تجهیزات بسیار پیچیده و پیشرفته‌ای نیاز دارد که در حال حاضر در دنیا وجود ندارد.
به گزارش ایلنا به نقل از شرکت ملی نفت‌کش تیم مشاوران داخلی بعد از انجام بررسی‌های خود اعلام کردند با توجه به وضعیت و تغییر شکل ساختمان کشتی سانچی در اثر حرارت و فشار آب در زمان غرق شدن، کاهش ارتفاع ساختمان آن از حدود ۲۸‌متر به حدود ۱۳‌متر، در هم پیچیدگی ساختمان کشتی و ریزش اجزای داخلی آن، در همان جلسات و بررسی‌های اولیه احتمال وورد غواص به ساختمان این کشتی منتفی اعلام شد.
با این وجود با توجه به اصرار مدیریت ارشد شرکت ملی نفت‌کش ایران برای بررسی تمام راهکارهای اعزام غواص و جستجوی نشانه‌ای از پیکر شهدا، در بررسی تصاویر ثانویه دریافتی برروی ساختمان کشتی و موقعیت و شرایط آن تمرکز شد اما محدودیت‌های اعزام و ورود غواص اعم از میزان پیشروی، مدت زمان غوص در دریا و... بار دیگر امکان اعزام غواص و ورود به داخل سانچی را رد کرد به‌خصوص که منافذ و راه‌های ورود به کشتی نیز مسدود شده و یا از بین رفته است.
 بر این اساس و طبق بررسی کلیه تصاویر دریافتی و با لحاظ تمام شرایط و جوانب حادثه و مدت هشت روزی که سانچی در آتش با درجه حرارت بیش از ۹۰۰‌درجه سانتیگراد سوخت و ذوب شدن آن بر اثر حرارت و فشار ناشی از غرق شدن، حتی به فرض اعزام غواص نمی‌توان به یافتن نشانه‌ای از پیکر شهدا امیدوار بود. به عبارت دیگر در شرایط فعلی این کشتی، احتمال موفقیت در یافتن نشانه‌ای پیکر شهدای سانچی غیرممکن است.
در خصوص خارج کردن لاشه سانچی نیز با توجه به شرایط ویژه این کشتی، وزن آن، عمق آب و موقعیت جوی و جغرافیایی منطقه و فاصله ۳۰۰‌مایلی آن از ساحل، به تجهیزات بسیار پیچیده و پیشرفته‌ای نیاز است که در حال حاضر در دنیا وجود ندارد. شرکت ملی نفت‌کش ایران از زمان سانحه سانچی برای مراحل عملیاتی مختلف از جمله ارزیابی اعزام غواص، اعزام ربات و تصویربرداری از کشتی سانچی حدود ۴۰‌میلیون یورو هزینه کرده است.
از سوی دیگر در نامه مکتوبی که از سوی اعضای تیم عملیات شرکت اسمیت به‌عنوان بهترین شرکت سالویج در دنیا به شرکت ملی نفت‌کش ارسال شده است، پس از بررسی همه‌جانبه و انجام مطالعات تخصصی اعلام شده است که امکان انجام عملیات غواصی برای تفحص و یا بالا کشیدن لاشه کشتی سانچی وجود ندارد.
‌در این نامه آمده است: از روی تجربه و دانش کسب شده از ده‌ها عملیات استخراج شناورهای غرق شده، به نظر ما امکان خارج کردن نفتکش سانچی وجود ندارد. عمق و وضعیتی که نفت‌کش غرق شده سانچی در آن قرار دارد و جایگاه به‌خصوص آن، مدل کشتی و شرایط ویژه آن در اثر نوع حادثه عواملی هستند که مانع بیرون کشیدن این کشتی از عمق آب می‌شوند.
مجموع وزن قسمت انتهایی سانچی باید دقیق اندازه‌گیری شود که به‌نظر می‌رسد با در نظر گرفتن محدوده قوانین ایمنی لازم حداقل حدود ۲۲.۰۰۰ الی ۲۵.۰۰۰‌تن باشد. برای بالا کشیدن این مقدار عظمت حجم سازه سانچی به علت استحکام ساختاری، هیچ‌گونه تجهیزات بالابری فعلاً وجود ندارد که قادر به انجام چنین عملیاتی باشد.
بیش از هزاران ساعت غواصی برای خارج کردن این عظمت حجم سازه سانچی مورد نیاز خواهد بود. در چنین عمقی برای بیرون کشیدن هرگونه کشتی غرق شده‌ایی آن هم با این حجم عظیم و پیچیده، ریسک هرگونه عملیات به حدی خواهد بود که به عقیده ما غیر قابل قبول است.
میزان ریسک این عملیات بسیار بالاست و به صورت عمده این ریسک‌ها مربوط به نیروی انسانی می‌شود که حضورشان برای انجام این عملیات الزامی ‌است. انجام غواصی در چنین عمقی با مشکلات پیچیده و موانع غیر قابل کنترل زیست محیطی روبه‌رو است که هزاران ساعت غواصی زیر آب را نیاز دارد.
بر اساس این گزارش نفت‌کش ایرانی سانچی که حامل معیانات گازی به مقصد کره جنوبی بود در ١٦دی‌ماه سال ١٣٩٦در آب‌های چین با کشتی فله بر چینی برخورد کرد که باعث آتش گرفتن این نفت‌کش شد. سانچی بعد از هشت‌روز سوختن در آتش درنهایت غرق شد و از ٣٢خدمه آن تنها پیکر سه خدمه پیدا شد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی