[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

یادداشت میهمان، روزنامه شیراز نوین

رسانه ملی رسانه گردشگری

 

حسین خبیری

پر می‌دانیم که در کنار همه اما و اگرهای حوزه تأثیرات، گستره انتشار و میزان مخاطبان روزنامه‌ها، مجلات و خبرگزاری‌ها، رسانه‌های دیداری و شنیداری به‌لحاظ دسترسی ارزان و آسان و بدنبال آن میزان اثربخشی نسبی، وجه قالب رسانه‌ها را به خود اختصاص می‌دهند. نیاز به منابع و ایستگاه‌های محلی رسمی‌ تأییدکننده صحت و اعتبار اخبار در جای‌جای عملکرد روزانه بنگاه‌های بزرگ خبری جهان از اولویت‌های اجتناب‌ناپذیری  بشمار می‌رود که می‌بایست آن را بر دیگر امتیازات رسانه ملی افزود.
اگرچه امروزه شبکه‌های اجتماعی به جهات گوناگون، گوی سبقت را از سایر رسانه‌های دیروز ربوده‌اند اما هنوز بخش قابل توجهی از مردم نیز تمایل دارند تا تأییدیه انبوهی از اخبار، گزارش‌ها، کلیپ‌ها و عکس‌های منتشره در شبکه‌های مذکور  را از رسانه ملی مطالبه نمایند. این اندوخته گهربار و این سرمایه بی‌‌بدیل اعطایی مردم و مورد وثوق و پذیرش عامه به رسانه ملی را اعتماد می‌دانیم و می‌نامیم... و مردم در انتظارند تا منافعشان را در رسانه‌ای که متعلق به آنهاست ببینند و حس و لمس نمایند. چگونگی ایجاد و جذب این منافع موضوعی است که من در این یادداشت بدان پرداخته‌ام.
شیراز و فارس، پیش و بیش از هر پیشینه و سابقه‌ای، سرزمینی است با اعتبار کهن فرهنگ و تمدن بشری که نمادهای این قدمت سترگ در انبوه آثار باستانی و تاریخی این دیار به روشنی جلوه‌گر است. آب و هوای دلپذیر به‌همراه جذابیت‌های طبیعی آمیخته با خلق و خوی مردمانش، بر فریبایی فارس و شیراز در پهن‌گستر گیتی افزوده است. چکیده مهمی ‌از بخش‌های بزرگی از تاریخ پرنشیب‌وفراز تمدن‌های بشری و ایران عزیز را می‌توان در منطقه پارس و جهانشهر شیراز کاوید و یافت. آنچه حقیقتاً و پیوسته می‌تواند منافع سرشار و دایمی‌ همه مخاطبان خاص و عام رسانه ملی در استان و همه اهالی روشن‌بین فارس و شیراز را تأمین نماید، نمایش تمام عیار جلوه‌های بی‌بدیل،کم‌نظیر وگاهاً بی‌نظیر و دیدنی و بیادماندنی تاریخی و طبیعی این سرزمین و دعوت از ایرانیان برای سفر به این نقطه استثنایی از جهان است. نباید تردید نمود که برای افزایش تبادل، شکل‌گیری بازار و ایجاد بازارهای جدید و به دنبال آن رونق معیشتی و اقتصادی در سطوح خرد و کلان، لازم است تا مجدانه به دنبال  افزایش تردد از طریق جذب گردشگر داخلی و خارجی بود و آنچه امروز و درگام نخست آسانتر و در دسترس‌تر است، معطوف نمودن نگاه گردشگران داخلی به ظرفیت‌های دلنواز چهار فصل شیراز در پذیرش گردشگر، از طریق تولیدات کم‌حجم و با کیفیت رسانه‌ای و چند رسانه‌ای مانند کلیپ، تیزر، گزارش‌های خبری و... و بهره‌گیری همزمان و توأمان از صداوسیما و شبکه‌های اجتماعی جهت توزیع فراگیر این تولیدات است. احساس می‌شود که در تعیین اولویت و رویکرد رسانه‌ای استان به عنوان بخش مهمی ‌از توسعه چندوجهی، همه جانبه و متوازن فارس، جای فاکتور گره‌گشای گردشگری به شدت خالی است، درحالی که همه می‌دانیم که درگام نخست پیش از هرعنوانی برای این استان، خاستگاه و جایگاه گردشگری و توریستی مطرح و جلوه‌گر است و این فرصت طلایی بهتر از سایر ظرفیت‌های کشاورزی، صنعتی و تولیدی می‌تواند معضل کهنه اشتغال را حداقل در این منطقه ازکشور از میان بردارد. اما به راحتی و به سادگی از کنار آن می‌گذریم و در این رابطه از افق رسانه‌ای دارای پیوست گردشگری محرومیم. همه روزه شاهد پخش گزارش‌های متنوعی از اماکن و جذابیت‌های تاریخی طبیعی اصفهان، تبریز، تهران، مازندران، گیلان، شهرکرد، کیش و همدان در بهترین ساعات شبکه‌های سراسری و برون‌مرزی هستیم. جا دارد تا بدنبال ایجاد و اشاعه گفتمان گردشگری شیراز که تجمیعی از جذابیت‌های سرتاسر ایران را در خود دارد و بجاست تا ایران کوچکش نامید، در قواره و اندازه متناسب با داشته‌های سترگش و به عنوان مقصد اول سفر ایرانیان  باشیم. مناسب است تا صداوسیمای مرکز فارس در کنار و همگام با اقدامات مورد اشاره و بدین مقصود، دست یاری به سمت هنرمندان و قهرمانان بنام و خوشنام شیرازی که آوازه شهرتشان مرزهای سرزمینی ما را در نوردیده و جهانی  گوش به آوازه همت و شهرتشان دوخته، دراز نماید و از زبان ایشان انبوه ایرانیان و علاقه‌مندان به ایران را به سفر به شیراز دعوت و تشویق و ترغیب نماید. اینها بخشی از ظرفیت‌هایی است که ما پیوسته از آن غفلت ورزیده‌ایم و دایماً ازآنها بی‌بهره یا کم‌بهره مانده‌ایم.
وقتی می‌دانیم که با ورود هر گردشگر نزدیک به 50 شغل به صورت مستقیم و صدها شغل به صورت غیرمستقیم ایجاد و فعال می‌شود تا یک مسافر بتواند به راحتی و به  نحو مطلوبی خدمات کمی‌وکیفی سفر را دریافت نموده  و با خاطره‌ای خوش و تکرارپذیر شهر را ترک نماید، هیچ غفلتی برای نپرداختن به گردشگری به عنوان اولویت اول توسعه پذیرفته نیست.
وقتی می‌دانیم که شهرمان درکنار همه زیبایی‌ها و دلربایی‌هایش، درست در هنگامی‌که در بیشتر کلانشرها آلودگی هوا تا به حدی است که روزها و هفته‌ها درحالت هشدار قرار می‌گیرند و باقی می‌مانند، دقیقاً در همان زمان، شیراز از بهترین وضعیت آب و هوایی برخوردار است، چرا این امتیاز منحصربفرد را از زبان گویای رسانه‌مان هنرمندانه فریاد نزنیم؟ در کنار همه دلایل ضرورت این ورود آشکارا و هدفمند صداوسیما به ساحت ذی‌قیمت گردشگری در جهت ایجاد اشتغال  و سهولت در معاش شهروندان، اساساً این رویکرد مهم، دستاورد بسزایی در جبران رابطه مهم مابین دولت (حاکمیت) ملت و کسب همبستگی به عنوان پیش‌نیاز امنیت عمومی ‌و امنیت ملی است. این در حالی است که همه می‌دانیم که اغیار دایماً مترصدند تا به هرشکل ممکن امنیت شغلی و همبستگی ملی ایرانیان را متزلزل نموده و در فرصت‌های مختلف بدان صدمه وارد نمایند. بیاییم با پیش‌بینی‌های لازم، حساب شده و سنجیده برای به تصویرکشیدن جذابیت‌های گردشگری فارس برای فارسی‌زبانان و سایر علاقه‌مندان و مشتاقان از دیگر ملل، به مردان و زنان  و دختران و پسران بیکار و محروم از حداقل‌های زندگی، انگیزه لازم برای تلاش و جبران کمبودها، کاستی‌ها  و تأمین معیشتشان ببخشیم. این قدرت معجزه‌گر تنها در دست رسانه است که بسیاری از کم‌کاری‌ها و غفلت‌ها و عقب‌افتادگی‌های حوزه گردشگری را ترمیم و جبران نماید. به قیمت سرنوشت سرزمین آسمانیمان و به احترام  مردم عزیز، صبور و متین و میهمان‌نوازمان، همراهی خود را از بخش گردشگری دریغ نکنیم. مقصد ایدئال در دعوت از همگان برای سفر به شیراز، افزایش مسافر در فصول کم‌تردد است، آمارهای فریبنده نوروز هرسال، تاریخ مصرف و مصرف‌کنندگان مخصوص به خود را دارد و به‌هیچ وجه تأمین‌کننده منافع عمومی ‌شهر و همشهریان نیست. بپذیریم و باورکنیم که صداوسیما در فارس یک رسانه گردشگری است که به نمایندگی از ایرانیان، صمیمانه همگان را به مسافرت به شهر رؤیاها و خاطره‌ها، مهد تمدن ایران‌زمین، سرزمین مهربانی و میزبانی و صلح و همبستگی، شهر شاعرانگی و شیدایی، شهر معنویت و خداباوری و شهر آرامش و شهر زندگی دعوت می‌نماید.
 در پایان ضمن ارج نهادن به زحمات و تلاش‌های شبانه‌روزی همه دست‌اندرکاران خدوم صداوسیما، این فرزندان متخصص و توانمند فارس و برخوردار از دلبستگی  به جهانشهر شیراز و مردمانش، اقدامات و عملکرد تأمین‌کننده این درخواست و مطالبه عمومی ‌را  از رسانه ملی چشم انتظاریم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی