[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

چشم‌انداز صادرات روشن است ، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: تصمیم‌های حوزه صادرات استان فارس باید به روز و برنامه‌ریزی شده باشد زیرا به طور حتم وضعیت امروز کشور در آینده بهتر خواهد شد بنابر این نباید چشم‌انداز آینده صادرات و کشورهای هدف را فراموش کنیم.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی ‌اتاق بازرگانی فارس، خسرو فروغان در کمیته خوشه‌های صادراتی اتاق بازرگانی که با حضور فعالان بخش خصوصی استان برگزار شد، بیان کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی موجود در کشور باید شرایط خاصی را برای صادرات مد نظر قرار دهیم که علاوه بر تسهیل صادرات، چشم‌انداز آینده را نیز داشته باشیم. وی افزود: کمیته و کمیسیون‌های اتاق بازرگانی فارس به ویژه کمیته خوشه‌های صادراتی باید با ارائه روش‌های مناسب به دنبال تسهیل صادرات استان فارس در شرایط سخت کنونی باشد.
فروغان با اشاره به اینکه به برخی از تصمیمات کلان کشوری در موضوع صادرات اعتراض داریم، اظهار داشت: شناسایی و برنامه‌ریزی مناسب بر روی کشورهای هدف صادراتی کالاهای استان فارس از هم‌اکنون لازم و ضروری است و از طرفی نباید به ظرفیت‌های موجود استان فارس نیز کم‌توجه بود.
وی اضافه کرد: استان فارس در مباحث صادراتی دارای ذخایر بسیار بزرگ و مهمی ‌است ما آنچه که باید مد نظر قرار گیرد فراوری محصولات است در حالیکه امروز بیشتر به خام‌فروشی توجه می‌شود.
فروغان ادامه داد: آنچه که باعث ایجاد ارزش افزوده برای استان فارس می‌شود فراوری محصولات است که در این راستا نیز بخش خصوصی و اتاق بازرگانی فارس باید برنامه مدون ارائه کند.
وی با اشاره به اینکه در موضوع اقتصاد استان فارس نباید واردکنندگان را نیز فراموش کرد، عنوان داشت: شرایط کنونی اقتصادی کشور و به خصوص تحریم‌های موجود علاوه بر ضربه زدن به صادرات به واردات استان نیز ضربه وارد کرده است که در این راستا نیز باید برنامه‌ریزی داشت. وی تصریح کرد: گروهی در بخش واردات فعالیت دارند که باید برای آنها نیز چشم‌اندازی درست و برنامه مدون تدوین کرد تا شاهد کاهش هرچه بیشتر آسیب‌های تحریم باشیم هرچند که در این دوران نیز با برنامه‌ریزی مناسب می‌شود استفاده‌های بزرگ کرد. شهرام معین‌فر سرپرست کمیته خوشه‌های صادراتی اتاق بازرگانی فارس هم گفت: نگرش علمی ‌به مباحث اقتصادی باید به تدوین یک مسیر درست منجرب شود زیرا داشتن استراتژی و نقشه مسیر در آینده اقتصادی استان فارس تأثیر خواهد داشت.
وی افزود: باید از امروز کشورهای بازار هدف کالاهای صادراتی استان فارس را شناسایی کنیم و به دنبال تولید کالایی باشیم که با استانداردهای آن کشورها سازگاری داشته باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی