[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

ورود دادگاه ویژه روحانیت به حادثه قم، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی قوه قضاییه از قطعی شدن حکم دو قاضی متخلف خبر داد و گفت: این دو قاضی متخلف در تهران و اصفهان محکوم و سلب صلاحیت قضایی شدند. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در صد و سی‌امین نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به اتفاق اخیری که در قم رخ داد گفت: شعاری در آن مراسم گفته شد و از سوی برخی‌ها هم رد شد. دادسرای ویژه روحانیت به این موضوع ورود کرد و پرونده‌ای در این رابطه تشکیل داده است.
وی افزود: ۳۱۱نفر از محکومان مرتبط با فساد مالی محکوم به اعدام، حبس ابد و ۵ تا ۲۵ سال حبس محکوم شدند. از این تعداد در سال‌های اخیر ۶ نفر محکوم به اعدام شدند که دو نفر از آنها به حکم اعتراض کرده و اعدام آنها به بیست سال حبس تغییر کرد. از چهار نفر یک نفر اجرا شد و یک نفر هم در مرحله اجرا و انجام مقدمات است و دو نفر هم اعاده دادرسی مطرح کردند.
وی افزود:۳نفر به حبس ابد،  ۱۴نفر به ۲۰سال حبس؛ ۹۵نفر به ۵تا۱۰ و ۳۶ نفر از ۱۰تا ۱۵ و کسانی که تا یک سال محکوم شدند ۳۴نفر هستند. ۱۲۴نفر هم به یک تا پنج سال حبس محکوم شدند.
محسنی اژه‌ای تصریح کرد: ۵۴نفر انفصال دایم، ۹۳نفر انفصال موقت، ۹نغر تبعید شدند و حدود ۷۰ نفر به شلاق محکوم شدند. اینها مربوط به چند سال اخیر است.
سخنگوی قوه قضاییه به قطعی شدن حکم دو قاضی متخلف اشاره و تصریح کرد: رئیس شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ اصفهان به نام محمود سعادت فرزند حسینعلی به اتهام فساد اخلاقی در دادگاه عالی قضایی محکوم به سلب صلاحیت و انفصال از خدمت محکوم شد که حکم وی در تاریخ ۲۲مردادماه قطعی شد.
وی با اعلام نام یکی دیگر از قضات متخلف گفت: مجید شکاری فرزند خسرو رئیس شعبه ۱۰۲۴ کیفری ۲تهران به اتهام اخذ رشوه به سلب صلاحیت قضایی محکوم شد.
سخنگوی قوه قضاییه در خصوص روند قضایی رسیدگی به پرونده‌ها گفت: ۲هزار و ۹۰۰میلیارد بدهی خسروی بود و کل بدهی این فرد برگشت، علاوه بر آن از خود این فرد ۶۲۵میلیارد تومان هم جزای نقدی گرفته شد. افراد دیگری هم که در این پرونده بودند، بیش از ۴هزار میلیارد در کل این پرونده از متهمان مختلف وصول شد. اینکه مردم فکر می‌کنند سه هزار میلیارد خوردند و بردند، این طور نیست و مجازات‌های متعددی برای متخلفان اعمال شده است که برخی از اینها هنوز در حال وصول است.
محسنی اژه‌ای با اشاره به اینکه پرونده وحید مظلومین به دادگاه ارسال شده است گفت: احتمالاً هفته آینده دادگاه این فرد برگزار می‌شود. این پرونده ۱۸متهم ‌دارد و در کیفرخواست صادره برای برخی از اینها افساد فی‌الارض مطرح شده است.
همچنین معاون رئیس جمهور سابق وکلایش را عزل کرده است.وی‌ادامه داد: در روز دادگاه دو وکیل این فرد، لایحه عزل خود را به وکیل جدید اعلام می‌کنند.
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه اخیراً شنیده شده است «م. ر» متهم بزرگ واردات خودرو که از او به عنوان دست راست یکی از وزرا یاد می‌شود در راستای پرونده اخیر مرتبط با خودرو پیش از خروج از کشور بازداشت شده است، آیا این بازداشت از سوی قوه قضائیه بوده است یا نهادهای اطلاعاتی این فرد را دستگیر کردند؟ گفت: این فرد بازداشت شده است؛ حسب گزارش وزارت اطلاعات قصد خروج غیرقانونی را داشته است.
معاون اول قوه قضائیه در خصوص افزایش قیمت سکه و بدهی محکومان پرداخت بدهی مهریه گفت: دادستان کل به همه دادستان‌ها اعلام کردند که اگر فردی امکان تهیه سکه با قیمت فعلی نداشته باشد اگر بتوانند طرفین به توافق برسند که چه بهتر اما اگر به توافق نرسیدند برای تعدیل وضعیت پرداخت، به دادگاه مراجعه کنند.
محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سؤال که چرا قوه قضاییه دیر در جریان تخلف مرتبط با واردات خودرو قرار گرفت؟ آیا اهمال‌کاری صورت گرفته از سوی برخی نهادها قابل پیگیری نیست؟ گفت: تعزیرات پس از ورود به موضوع اعلام می‌کند که نمی‌داند تخلف است یا قاچاق سازمان یافته؟ پس از این مرحله نامه رسمی ‌به تعزیرات ارسال شد که این سازمان بررسی کند که اگر در صلاحیت تعزیرات نیست، پرونده را به دادگاه انقلاب ارسال کند.
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سؤال که برخی افراد و متهمان حرمت نظام را رعایت نمی‌کنند، اخیراً هم رئیس جمهور سابق با انتشار فایل‌هایی موضوع توهین به نظام و قوه قضاییه را مطرح می‌کند، مصلحت عدم تعقیب قضایی این فرد چیست؟ گفت: اجازه بدهید با اینکه مردم محرم هستند، اما آن حکمت سرجایش باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی