[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

بهره‌برداری از ۲۴ پروژه بزرگ شهری در شیراز، روزنامه شیراز نوین

همزمان با هفته دولت انجام شد
بهره‌برداری از 24 پروژه بزرگ شهری در شیراز
مهندس اسکندرپور: تلاش داریم رینگ پیرامونی شهر تکمیل شود

 

شیراز نوین - پیمان کشاورز
Peyk59@gmail.com

همزمان با هفته دولت عملیات اجرایی و کلنگ‌ زنی دو پروژه بزرگ عمرانی در زمینه توسعه رینگ پیرامونی شهر شیراز و با اعتباری بالغ بر 200میلیارد تومان توسط شهرداری شیراز انجام گرفت که بر این اساس کلنگ‌زنی فاز یک اتصال آزادراه شیراز- اصفهان به رینگ شهری به‌عنوان یکی از مهمترین پروژه‌های مواصلاتی شهرداری در زمینه توسعه راه‌های دسترسی شهری شیراز با هزینه اجرایی 160 میلیارد تومان و طول هشت کیلومتر آغاز شد. موقعیت این طرح در جنوب جاده سپیدان و بزرگراه غرب شیراز است که با احداث آن اتصال بزرگراه حسینی‌الهاشمی ‌به آزادراه شیراز- اصفهان محقق و همچنین ترافیک ورودی غرب شیراز نیز ساماندهی می‌شود.
در دیگر بخش این برنامه‌ها عملیات اجرایی فاز یک بزرگراه گلبهار واقع در بلوار طلاییه پل دلاوران، با طول هشت کیلومتر و برآورد هزینه 40 میلیارد تومان با هدف تکمیل رینگ پیرامونی کلانشهر شیراز با حضور استاندار، شهردار، فرماندار شیراز، اعضای شورای شهر و سایر مدیران دستگاه‌های اجرایی استان و شهرستان شیراز آغاز شد. احداث این بزرگراه مزایایی از جمله انتقال ترافیک عبوری به خارج از محدوده غربی شیراز، اتصال جنوب شرق به جنوب غرب شیراز و ساماندهی ترافیک ورودی از استان‌های جنوبی، کاهش ترافیک و بار ترافیکی بلوار امیرکبیر و افزایش ایمنی تردد را درپی دارد.
همزمان با شروع عملیات عمرانی این دو طرح 24پروژه عمرانی، فرهنگی، ورزشی و خدماتی شهرداری شیراز نیز به بهره‌برداری رسید و در اختیار شهروندان شیراز قرار گرفت که شاخص‌ترین آن فاز اول تقاطع غیر همسطح شهید رودکی (مسیر همت جنوبی به مهدیه به صورت رفت و برگشت و لوب جنوب شرقی) بود که بر این اساس شهرداری شیراز در راستای تسهیل عبور و مرور شهروندان شیرازی در بخش اتصال همت جنوبی به بلوار مهدیه اقدام به گشایش فاز اول این تقاطع نمود که از روز چهارشنبه این تقاطع زیر بار ترافیکی قرار گرفت. علاوه بر این تقاطع افتتاح مرحله نخست بوستان نصرآباد در منطقه هفت، افتتاح نمازخانه در منطقه سه، لوله‌گذاری آب‌های سطحی منطقه پنج، بازآفرینی آبنما باغ دلگشا و نورپردازی سازه‌های شهری از دیگر طرح‌هایی است که در هفته دولت توسط شهرداری شیراز به بهره‌برداری رسیده است.
 پروژه‌های شروع شده یکی از دغدغه‌های جدی مدیریت استان بود
در زمینه عمران و توسعه راهی طولانی در پیش رو داریم و در این راه توقف معنایی ندارد و در حال حاضر نیز اهداف بلندمدتی مد نظر شهردار شیراز و اعضای شورای شهر قرار دارد.استاندار فارس در آیین بهره‌برداری و افتتاح فاز نخست تقاطع غیرهمسطح شهید رودکی ضمن اشاره به پروژه‌های در دست کار شهرداری شیراز گفت: خوشبختانه این پروژه‌ها را با نیم‌نگاهی به مسائل عمرانی بسیار مؤثر می‌دانم چه پروژه بزرگراهی گلبهار در منطقه جنوب کلانشهر شیراز که به عنوان رینگ پیرامونی می‌تواند اتصالات فراوانی را ایجاد کند. اسماعیل تبادار اتصال آزادراه اصفهان-شیراز به رینگ شهری را یکی از دغدغه‌های جدی خود برشمرد و گفت: امیدوارم که راه و شهرسازی نیز بخش اجرایی مربوط به خود را هرچه سریعتر به پایان برساند تا این اتصال در شمال غرب شیراز به آزادراه شیراز-اصفهان هرچه سریعتر اتفاق بیافتد. استاندار فارس تأثیر دو پروژه بزرگراه گلبهار و راه اتصالی بزرگراه حسینی‌الهاشمی ‌به آزادراه شیراز- اصفهان را بسیار مهم برشمرد و گفت: چنانچه این دو پروژه انجام نمی‌گرفت آزادراهی که تاکنون بیش از 2600میلیارد تومان هزینه صرف ساخت آن شده به هدف نهایی و اصلی خود نمی‌رسید و شاهد بار ترافیکی فراوان در ورودی‌های شیراز بودیم. 
تبادار در ادامه ضمن تقدیر از عملکرد مؤثر و مطلوب مجموعه شهرداری و شورای شهر گفت: مدتی پیش علی‌رغم فضای تلخی که در شهر شیراز مبنی بر رکود پروژه‌ها ایجاد شده بود از نزدیک این پروژه‌ها را بازدید کردم و این امید و نوید را به مردم شیراز دادم که گرچه پروژه‌های فراوانی روی دست شهرداری و شورا است و علیرغم مشکلات مالی که امروز سخت‌ترین تنگناها را در اعتبارات مالی داریم ولی با همه این تنگناها شهردار و عزیزان شورا و سایر دست‌اندرکاران شهرداری امروز 160میلیارد تومان پروژه‌های مؤثر افتتاح می‌کنند و در مجموع استان نیز 1323 پروژه با اعتباری بالغ بر 2511 میلیارد تومان در هفته دولت در ابعاد مختلف به بهره‌برداری رسید که البته این کمترین وظیفه و کمترین هدیه مسئولین به مردم شریف در اقصی نقاط فارس و شیراز است. وی ضمن ابراز خرسندی از اتمام به موقع فاز نخست تقاطع شهید رودکی گفت: اجرای هرچه سریعتر پروژه‌هایی از این دست که باعث می‌شود تا مردم نیازی به رفت و برگشت و طی مسیری طولانی در کمربندی نداشته باشند قطعاً یک خدابیامرزی و تشکر از مسئولان مربوطه را درپی خواهد داشت که همین موارد موجب برکت در کار عوامل دست‌اندرکار می‌گردد. نماینده عالی دولت در استان همچنین ضمن تقدیر از شهرداری شیراز و سایر عوامل اجرایی در راستای اتمام هرچه سریعتر سایر پروژه‌های تعیین شده گفت: شیراز ابعاد مختلفی را طلب می‌کند چه در گستره فرهنگی و چه به لحاظ سرمایه‌گذاری و چه مسائل رفاهی به‌خصوص زیرساخت‌های اشاره شده بایستی به افق دور کلانشهری همچون شیراز توجه کنیم. اسماعیل تبادار در پایان با بیان این که زمانه خدمت زودگذر است تصریح کرد: اگر کسی با مغتنم شمردن این زمان خدماتی برای مردم به جای بگذارد قطعاً این خدمات اثر خود را هیچ‌وقت از دست نخواهند داد و همیشه ماندگار هستند. وی با تقدیر از همه عواملی که در گذشته تلاش کردند و بنیاد کارهای بزرگ را گذاشتند تأکید کرد: اولویت کاری می‌بایست با پروژه‌های نیمه‌تمام باشد چرا که مسئولان در طول یکدیگر هستند نه در عرض هم و توصیه من این است ضمن اتمام این پروژه‌ها، با هماهنگی شورای شهر پروژه‌های بزرگتری را هم آغاز کنید.
 پایان سال 98 پایان پروژه‌های نیمه‌تمام شهری در شیراز
در این آیین شهردار شیراز بر نگاه ویژه شهرداری نسبت به تکمیل رینگ پیرامونی شیراز تأکید کرد و گفت: دیدگاه ما این است که پیش از آن که در مراکز شهر و در حلقه دوم شهر پل و روگذر و زیرگذر بسازیم تلاش کنیم تا رینگ پیرامونی شهر تکمیل شود که در همین راستا دو پروژه‌ای که امروز عملیات اجرایی آنها آغاز شد بسیار برای شیراز حیاتی است. حیدر اسکندرپور ایجاد پروژه‌هایی همچون بزرگراه گلبهار، تقاطع مهدیه، تقاطع امیرکبیر- مطهری و همچنین راه اتصالی بزرگراه حسینی‌الهاشمی ‌به آزادراه شیراز- اصفهان را جهت تسهیل و مدیریت ترافیک شیراز ضروری برشمرد و گفت: با اجرای این پروژه‌ها به دنبال مدیریت و کنترل ترافیک پیش از انتقال به شهر هستیم. اسکندرپور با بیان این که در هنگام شروع کار با مشکلاتی همچون تغییر شرایط اقتصادی و شرایط دوره انتقال روبور بودیم تصریح کرد: بدهکاری 2550 میلیارد تومانی شهرداری به بانک شهر به واسطه دریافت تسهیلات در دوره‌های پیشین و فروش اوراق مشارکت باعث شد تا نتوانیم در این دوره از این تسهیلات استفاده کنیم و میل به ساخت و ساز نیز به دلیل نوسانات ارزی کاهش یافته و در همین زمان پروژه‌های نیمه‌تمام سنگینی که نیاز به تزریق مالی داشتند روی دست شهرداری مانده بود. وی با بیان این که تأکید داشتم که این پروژه‌ها جزء اموال مردم است تصریح کرد: پروژه‌های نیمه‌تمام را اولویت‌بندی کرده و هرکدام که بیشتر برای مردم مزاحمت ایجاد کرده و بیشتر نیاز به توجه داشت را در اولویت قرار دادیم. اسکندرپور تأکید کرد: پروژه‌های تعیین شده را هر روز از دفترم با دوربین کنترل می‌کردم و حتی همین پروژه تقاطع رودکی هم اگرچه تصور اولیه بر این بود که در هفته دولت به بهره‌برداری نخواهد رسید اما با پیگیری‌ها و تهاتر و تلاشی که انجام شد توانستیم این پروژه را در موعد اعلام شده پیش از این به اتمام رسانده و در اختیار مردم قرار دهیم.
اسکندرپور همچنین از برنامه‌های ویژه شهرداری شیراز برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام در شهر شیراز تا پایان سال 98 خبر داد و گفت: تا یک ماه آینده پروژه تقاطع جوادیه به صورت کامل افتتاح خواهد شد و با جدیتی که در مجموعه سازمان عمران شهرداری دیدم با اطمینان می‌گویم که در دهه فجر هم پروژه بزرگ امیرکبیر مطهری را افتتاح خواهیم کرد. وی با اظهار این که فاز بعدی پروژه تقاطع رودکی هنگامی مفید خواهد بود که تقاطع مهدیه به طور کامل افتتاح شده باشد گفت: با همکاری دست‌اندرکاران شهرداری و اعضای محترم شورای شهر تا پایان سال آینده 18پروژه بزرگ نیمه‌تمام در کلانشهر شیراز را به سرانجام خواهیم رساند و مردم عزیز شیراز شاهد افتتاح آنها خواهند بود.شهردار شیراز در سخنان خود با اشاره به اهمیت فاز یک اتصال بزرگراه حسینی الهاشمی ‌به آزادراه شیراز- اصفهان گفت: با توجه به این که ترافیکی که از آزادراه شیراز-اصفهان به سه‌راهی قلات می‌رسید به ورودی شهر و مجموعه گویم، دوکوهک و صنایع منتقل می‌شد این محور قطعاً قفل می‌شد و تلاش بر این بود که عملیات اجرایی پروژه اتصال بزرگراه حسینی الهاشمی ‌به آزادراه با طول 20 کیلومتر که 8 کیلومتر آن برعهده شهرداری شیراز و 12 کیلومتر برعهده راه و شهرسازی خواهد بود، هرچه سریع‌تر آغاز شود. اسکندرپور میزان هزینه‌ای که این پروژه برای شهرداری ایجاد خواهد کرد را بالغ بر 200میلیارد تومان عنوان کرد و خواستار تعریف پروژه‌های مشوق اقتصادی در طول مسیر 8کیلومتری احداث شده توسط شهرداری برای جبران این هزینه شد.
 پروژه‌های فرهنگی شهرداری شیراز در راه است
شهردار شیراز همچنین از میل مجموعه جدید شهرداری و شورا بر آغاز پروژه‌های جدید گفت: رویکرد ما اتمام پروژه‌های نیمه تمام است و ضمن تعهد به اجرای پروژه‌های فعلی پروژه‌های جدیدی را شروع خواهیم کرد و در عین حال اعتراف می‌کنیم که رویکرد شورا و شهرداری جدید در نگاه به پروژه‌ها رویکردی متفاوت است و حداقل ده پروژه بسیار مناسب هم شروع خواهیم کرد که پروژه‌هایی با نگاهی نرم‌افزاری‌تر است. اسکندرپور اضافه کرد: پردیس سینمایی سینما سعدی یکی از این پروژه‌هاست که در زمان کوتاهی عملیات اجرایی این پردیس شامل چندین سالن سینما سالن‌های تئاتر و فرهنگی شروع خواهد شد، همچنین در منطقه کوزه‌گری و جنوبی‌ترین منطقه شهر عملیات اجرایی یک پردیس سینمایی جدید و آمفی‌تئاتر روباز را شروع خواهیم کرد و در ادامه 8 پروژه دیگر نیز داریم. 
 برای کمربندی برنامه‌های ویژه‌ای داریم
شهرداری شیراز برنامه‌های ویژه‌ای برای کمربند پیرامونی شهر دارد که در همین راستا اصلاحات شاخصی در دستور کار شهرداری قرار دارد. معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز در آیین کلنگ‌زنی پروژه بزرگراه گلبهار در بخش جنوبی شیراز با اشاره به موارد فوق گفت: ورودی شیراز مشکلات ترافیکی دارد و یکی از راهکارهای توسعه شهر نیز توسعه زیرساخت‌ها و معابر است که علی‌رغم وجود 74کیلومتر کمربندی فعلی و 4 ورودی اصلی برای شیراز باز هم رینگ پیرامونی شیراز نیاز به توسعه و تجدید نظر دارد که برنامه‌های آتی شهرداری نیز در همین راستاست.
حسین آرگیو ایجاد پروژه‌هایی همچون بزرگراه گلبهار و اتصال بزرگراه حسینی الهاشمی‌ به آزادراه شیراز-اصفهان را از جمله برنامه‌های شهرداری برای تسهیل در رفت و آمد و کنترل ترافیک پیش از ورود به شهر عنوان کرد. آرگیو همچنین به احداث پیاده‌راه سلامت در حاشیه بزرگراه گلبهار به عنوان یکی از برنامه‌های تمرکزدایی شهرداری و عدالت‌محوری اشاره کرد و گفت: شهرداری براساس طرح تفصیلی اقدام به ساخت یک بزرگراه در جنوب و یکی هم در شمال امیرکبیر کرده تا از این طریق جنوب غرب شیراز به جنوب شرق این کلانشهر به صورت مستقیم متصل شود. وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود هزینه اختصاص‌یافته برای تکمیل فاز اول تقاطع رودکی را ده میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: فاز اول این تقاطع نقش مؤثری در روان‌سازی ترافیک در محور کمربندی و بلوار ایمان جنوبی دارد. آرگیو افزود: افزایش ضریب ایمنی تردد و کاهش زمان سفر از دیگر اهداف اجرای این طرح به عنوان یکی از مطالبات مردم شیراز از شهرداری این کلانشهر بوده است.
 باید برای تسهیل سرمایه‌گذاری در شیراز تلاش کنیم
با وجود تمام تلاش‌هایی که مجموعه مدیریت شهری و استانی در بحث جذب سرمایه‌گذاری در شیراز و فارس انجام داده‌اند اما هنوز هم مشکلاتی در حوزه سرمایه‌گذاری در شیراز داریم و علی‌رغم ظرفیت‌های خوبی که شهر شیراز برای سرمایه‌گذاری دارد و تمایل سرمایه‌گذاران نیز در این زمینه کم نیست اما باز هم شاهد این هستیم که شهرهای دیگری همچون مشهد و اصفهان در این زمینه از ما جلوتر هستند. رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز در آیین افتتاح پروژه تقاطع رودکی با اشاره به مطالب فوق گفت: در صحبت‌هایی که با امام جمعه محترم شیراز داشتم نیز از ایشان خواستم تا خطبه‌ای جهت ایجاد همدلی میان مدیران در راستای تسهیل موارد مربوط به سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذاران توسط ایشان قرائت شود که با موافقت وی این امر در آینده‌ای نزدیک محقق خواهد شد. نواب قائدی در سخنان خود ایجاد گفتمان توسعه‌ای در همه ابعاد در سطح شیراز را یک امر ضروری دانست و گفت: می‌بایست به جای گفتمان دعوایی، سیاسی، جناحی و ایرادگیری به دنبال گسترش زمینه‌های برجسته شیراز جهت پیشرفت این کلانشهر فرهنگی باشیم. قائدی در ادامه افتتاح پروژه‌هایی همچون تقاطع رودکی را از نظر تسهیل دسترسی‌های همسطح از طریق معابر منتهی به کمربندی یا دوربرگردان‌های همسطح در راستای کاهش تصادف‌های جانی و مالی در کمربندی بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: با افتتاح پروژه‌های اینچنینی و پروژه محور توسعه‌ای گلبهار، پروژه 55متری مهدیه و تقاطع مهدیه- امیرکبیر دسترسی روستاهای اطراف جنوب شرق شیراز به استان‌های بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد میسر خواهد شد. وی با تشکر از تلاش‌های انجام شده از سوی شهرداری شیراز جهت تسریع در اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام علی‌رغم تنگناهای مالی گفت: از استاندار محترم می‌خواهم تا اداره کل راه و شهرسازی را نسبت به اجرای تعهدات خود پیرامون احداث چند تقاطع در محور کمربندی و همچنین شرکت برق جهت تکمیل روشنایی معابر موظف نمایند.
 امیدوارم طرحی نو دراندازیم
شهرداری شیراز علیرغم تمام مشکلات و تنگناهای مالی موجود و با وجود نوسانات فراوان ارزی یک لحظه هم از پای ننشست و تمام تلاش خود را انجام داد تا به قول و وعده خود عمل کند و ما نیز در شورای شهر تمام‌قد در خدمت شهروندان شیرازی خواهیم بود. نایب رئیس شورای شهر نیز در این آیین با بیان این موارد تصریح کرد: مطمئن باشید تاکنون لحظه‌ای از تلاش دست برنداشتیم و پروژه‌های شهرداری نیز لحظه‌ای به سکون نرسیده و تا اتمام پروژه‌های نیمه‌تمامی‌که از قبل باقی‌مانده دست از تلاش برنخواهیم داشت. ابراهیم صبوری در سخنان خود از تعریف 10پروژه جدید توسط شورا و شهرداری در آینده خبر داد و گفت: قول می‌دهم که در پایان4سال دست کم در برابر مردم شیراز سرمان را بالا بگیریم و امیدوارم که با حمایت شهروندان، شورا و شهرداری طرحی نو دراندازند.
 تقدیر از پیمانکاران تلاشگر شهرداری
اقدام جالبی که شهرداری شیراز در این آیین انجام داد تقدیر از پیمانکارانی بود که به گفته شهردار شیراز با کوشش و جدیت سعی در اتمام پروژه‌های مورد نظر شهرداری در زمان مقرر داشتند که توسط شهردار شیراز و استاندار مورد تقدیر قرار گرفتند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی