[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

کمیسیون کشاورزی، با افزایش قیمت برنج وارداتی برخورد می‌کند، روزنامه شیراز نوین

یک عضو کمسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در پاسخ به این سوال که دلیل افزایش ۵۰درصدی برنج وارداتی (غیرتایلندی) با وجود دریافت ارز دولتی چیست، گفت: دلیل آن این است که ما از اول انقلاب هیچ نظارتی بر توزیع نداشتیم. نظر بنده به عنوان یک شهروند ایرانی این است که ما در حوزه نظارت در توزیع بسیار بسیار ضعیف عمل کردیم. طبیعتاً این‌طور برداشت می‌شود که در این قضیه منافعی داریم که برخورد جدی نمی‌کنیم.
شمس‌الله شریعت‌‌نژاد، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد افزایش قیمت اخیر ۵۰درصدی برنج وارداتی (غیرتایلندی) در حالی که ارز دولتی برای وارد کردن این کالا دریافت شده، اظهار کرد: در فرهنگ ما می‌گویند هرچه می‌توانید ارزان بخر و هرچه می‌توانی گران بفروش. طبق مصوبه دولت کسی که ارز دولتی گرفته باید آن کالا را به همان قیمت، تا مصرف‌کننده نهایی بفروشد.
نماینده تنکابن و رامسر ادامه داد: الان کشاورزان نگران تولید خود هستند، یعنی مسئله برنجکاران فقط کاشت، داشت و برداشت نیست، بلکه نگران هستند کالای تولید شده را چه کار کنند. اگر برای کشاورزان و برنجکاران اطمینان حاصل کنیم سمت و سوی برنجکاری افزایش پیدا می‌کند و خیلی از اراضی که بلاکشت است مجدداً برنجکاری می‌شود.
وی افزود: ما چون نفت داریم و پول نفت در دست ما می‌آید بیشتر دنبال واردات هستیم. تا می‌گویند واردات همین فردا صبح وارد می‌شود اما اگر بگویند تولید، مشکل پیدا می‌کنیم. واردات ظاهراً برای عده‌ای منافعی دارد و ظاهراً در انحصار عده‌ای هست.
شریعت‌نژاد در مورد برنامه کمیسیون برای ورود به این قضیه، گفت: کمیسیون اگر مستندی داشته باشد که این نوع برنج پنج برابر گران‌تر از میزان افزایش قیمت برنج ایرانی فروخته می‌شود قطعاً برخورد می‌کند. کمیسیون به شدت در اینگونه موارد حساس است.
این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در پایان گفت: اینکه رئیس جمهور در برنامه تلویزیونی می‌گوید کالاهای اساسی که مشمول ارز دولتی برای واردات هستند نباید با افزایش قیمت روبه‌رو شوند و ما پس از مدتی با چنین مسائلی برخورد می‌کنیم، برداشت مردم اینگونه می‌شود که با آن آدمی که متخلف است برخورد نمی‌شود، یعنی ما در این قضایا طرف‌دار متخلفان هستیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی