[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

آموزش‌های مهارتی مولد اشتغال است ، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین - پیمان کشاورز
Peyk59@gmail.com

تنها راه پیش رو برای رفع معضل بیکاری روی آوردن به آموزش‌های مهارتی است چرا که کشورهای توسعه‌یافته نیز بر پایه توجه به آموزش‌های مهارتی به جایگاه فعلی خود رسیده‌اند و به همین دلیل باید این رویکرد در جامعه ما تبدیل به گفتمان شود. 
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای فارس با بیان مطلب فوق در جمع خبرنگاران ضمن برشمردن برنامه‌های دولت تدبیر و امید در این راستا گفت: این سازمان اولین مرکز تخصصی حمل و نقل و ترافیک شهری با همکاری شهرداری شیراز در مرکز فناوری اطلاعات شیراز و همچنین نخستین مرکز آموزش جوار زندان کشور با آموزش 80 حرفه به زندانیان را راه‌اندازی کرد، همچنین این سازمان اولین مرکز جوار اصناف کشور و نیز اولین آموزشگاه فنی و حرفه‌ای ویژه نابینایان را نیز به بهره‌برداری رسانده است. 
حشمت کوشکی در این نشست به اجرای طرح ایران مهارت در فارس اشاره کرد و گفت: این طرح در سطح استانی با عنوان فارس مهارت و با همکاری اداره کل آموزش و پرورش انجام می‌شود که براساس آن فرهنگ آموزش‌های مهارتی در میان دانش‌آموزان ترویج داده می‌شود و هر دانش‌آموز تا پایان دوره تحصیل با شعار هر دانش‌آموز یک مهارت دست‌کم یک مهارت را می‌آموزد. وی همچنین از امضای 30تفاهم‌نامه با ادارات مختلف در همین زمینه در استان خبر داد.
وی با بیان اینکه طرح مهارت تا اشتغال با عنوان مهتا در دست پیگیری است، اجرای این طرح را براساس نیازسنجی‌های مهارتی در استان عنوان کرد و گفت: طرح مهتا هنوز به صورت رسمی ‌ابلاغ نشده و درحال حاضر در برخی شهرستان‌ها به صورت پایلوت اجرا می‌شود.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای فارس به اجرای تفاهم‌‌نامه با منطقه ویژه اقتصادی انرژی‌ بر لامرد نیز اشاره کرد و افزود: طی 5 سال آینده باید بیش از 30 هزار فرصت شغلی در این منطقه ایجاد شود که به دلیل نبود امکانات در منطقه جنوبی فارس 50 تن برای کارآموزی به شیراز آمده‌اند تا بتوانند گام‌های بعدی را در لامرد برای اشتغالزایی بردارند. 
وی ادامه داد: فنی و حرفه‌ای فارس در زمینه آموزش سربازان که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده است، متعهد به آموزش به هشت هزار نفر در پادگان‌های نظامی ‌شده است. 
مدیرکل فنی و حرفه‌ای فارس همچنین گفت: 75 درصد آموزش‌های فنی و حرفه‌ای عملی است و تنها 25 درصد به صورت تئوریک انجام می‌شود و اقدام بسیار مهم دیگر در این زمینه بازآموزی و به روز رسانی آموزش‌هاست که به صورت مدام انجام می‌شود. 
کوشکی بیان کرد: این سازمان طی پنج سال گذشته در بخش دولتی متعهد به آموزش حدود 48 میلیون 304 هزار و 137 نفر ساعت بوده است که حدود 51 میلیون 939 هزار و 932 هزار نفر ساعت محقق شده است و در بخش خصوصی نیز متعهد به آموزش 62 میلیون نفر ساعت بوده است که در این زمینه نیز عملکردی 70 میلیون نفر ساعته ارائه کرده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی