[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

حمایت از اقتصاد عشایر ، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین - پیمان کشاورز
Peyk59@gmail.com

 مهمترین چالش ایجاد شده برای عشایر فارس محدود شدن منابع آبی به دلیل استمرار خشکسالی‌ها و سخت شدن آبرسانی به این قشر از اهالی فارس است که همین موضوع سبب شده تا در زمینه تولید علوفه و نگهداری از دام و نهاده‌های دامی‌ عشایر با افزایش هزینه‌ها روبرو شوند. 
مدیر کل امور عشایر استان فارس در حاشیه جشنواره خدمت در گفتگو با خبرنگاران با بیان این خبر به آبرسانی سالانه نزدیک به 700 هزار مترمکعب آب با 46 دستگاه کامیون تانکر توسط این اداره کل به عشایر فارس اشاره کرد و افزود: سابق بر این نحوه چرای دام عشایر به صورت 80درصد چرای طبیعی و 20 درصد علوفه دستی بوده که به دلیل فقر مراتع این روند برعکس و به صورت 20درصد چرای طبیعی و 80 درصد علوفه دستی تبدیل گردیده که این معضل بالارفتن هزینه‌ها و کاهش سودآوری را برای عشایر در پی داشته است. 
روح‌الله بهرامی ‌در ادامه از اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز برای جبران این مشکل خبر داد و گفت: بودجه این طرح یک درصد از درآمدهای صندوق توسعه ملی است که با آن تسهیلاتی با کارمزد ده درصد و دوره برگشت یک ساله در اختیار عشایر قرار می‌گیرد تا بتوانند علوفه مورد نیاز خود را تأمین کنند و در حال حاضر سالانه نزدیک به 12میلیاردتومان تسهیلات مربوطبه این زنجیره به عشایر پرداخت می‌شود.
وی با بیان این که یک اتحادیه عشایر سیار و 23 شرکت تعاونی عشایر تأمین علوفه مورد نیاز آنان را در فارس برعهده دارند، میزان علوفه توزیع شده از این طریق را سالانه 65هزار تن اعلام کرد و گفت: همچنین از محل ماده 10 و 12 خشکسالی نیز تسهیلاتی با کارمزد 4درصد و دوره برگشت 5 ساله از طریق شعب بانک کشاورزی در اختیار 500 نفر از عشایر سیار قرار گرفته است که بیشتر به عشایری پرداخت شده است که از خشکسالی خسارت دیده‌اند.
بهرامی ‌در بخش دیگری از صحبت‌های خود مهمترین طرح اجرایی اداره کل امور عشایر فارس را عملیات اجرایی اسکان به منظور ساماندهی زندگی عشایر ذکر کرد و گفت: بر اساس این طرح آن دسته از عشایری که علاقمند به داشتن سکونتگاه دائم در ییلاق یا قشلاق هستند می‌توانند با هماهنگی‌های ایجادشده نسبت به این امر اقدام کنند و در عین حال این اداره کل کماکان از علاقمندان به ادامه کوچ پشتیبانی کرده و خدمت‌رسانی به این دسته از عشایر را ادامه خواهد داد.
 وی اظهار داشت: در حال حاضر مطالعه و ارزیابی‌ها در 204 نقطه اسکان انجام شده و متقاضیان در 120 کانون اسکان داده شده‌اند که تعداد آن‌ها 7هزار خانوار عشایری و معادل 35هزار نفر است. مدیرکل امور عشایر فارس در ادامه با اشاره به اهمیت ارتقای معیشت عشایر و پایداری تولید آنان گفت: در حوزه گردشگری و بوم‌گردی 25 مجوز از میراث فرهنگی اخذ شده است که براساس آن بوم‌گردی عشایر در چادرهای آنان توسعه می‌یابد. 
وی ادامه داد: همچنین در حوزه کشت گیاهان دارویی، از آنجا که 67 درصد مراتع استان در اختیار عشایر است، اجازه کشت گیاهان دارویی در مناطقی که مرتع وضعیت مناسبی داشته باشد صادر خواهد شد. بهرامی ‌به فعالیت عشایر در زمینه صنایع دستی نیز اشاره و بیان کرد: به منظور حمایت از زنان عشایر 47 صندوق کارآفرینی امید دایر شده است که 1500 نفر از این زنان عضو آن هستند و از تسهیلاتی تا سقف 25میلیون تومان به صورت بلاعوض به آن‌ها ارائه می‌شود. 
وی افزود: در سال جاری نیز صندوق صنایع دستی عشایر کشور در شهرستان فیروزآباد به صورت الگو راه‌اندازی شد که در حوزه تولید، آموزش و توانمندسازی بانوان عشایر تلاش می‌کند. 
مدیرکل امور عشایر فارس ابراز داشت: ایجاد و راه‌اندازی شرکت‌های پشتیبانی و خدماتی عشایری با محوریت شرکت‌های دانش‌‌بنیان در زمینه بازاریابی محصولات و فرآورده‌های جامعه عشایری و نیز تأمین نهاده برای این جامعه در دست اقدام است. بهرامی‌ در ادامه به موضوع گسترش انرژی‌های نو در میان جامعه عشایر نیز اشاره کرد و افزود: باتوجه به اینکه زیرساخت‌های لازم در حوزه عشایری فراهم نشده، با استفاده از انرژی خورشیدی و بادی درصدد جبران این نقیصه هستیم و تاکنون 170 حمام خورشیدی ساخته شده است که در ادامه نیز 2700 پکیج خورشیدی بنابر توافق با وزارت نیرو میان عشایر توزیع خواهد شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی