[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

رشد اقتصادی ایران در سال ۹۷ یا «منفی نیم‌درصد» یا «منفی ۲.۸درصد» خواهد بود، روزنامه شیراز نوین

کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد بر اساس پیش‌بینی کارشناسان این مرکز، در سال ۱۳۹۷ رشد اقتصادی ایران در سناریوی اول منفی نیم درصد و در سناریوی دوم منفی ٢ و ٨دهم درصد باشد.
کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس پیش‌بینی کارشناسان این مرکز از رشد اقتصادی ایران در سال ۹۷ را اعلام کرد.
به گزارش «انتخاب»، جلالی در توئیتی نوشت: «کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس پیش‌بینی کرده‌اند در سال ۱۳۹۷ رشد اقتصادی ایران در سناریوی اول منفی نیم درصد و در سناریوی دوم منفی ٢ و ٨ دهم درصد باشد.»
در بخشی از گزارش جلالی آمده است: عملکرد اقتصادی سال ۱۳۹۷ بیش از هر چیز متأثر از وضعیت تحریم‌های آمریکا پس از خروج این کشور از برجام و نوع واکنش اقتصادی ایران خواهد بود. براساس این، در این گزارش ضمن شناسایی کانال‌های مستقیم و کوتاه مدت تحریم بر عملکرد بخش حقیقی و تولید در سال ۱۳۹۷، متناسب با زمان‌بندی اعلام شده برای تحریم‌ها، در دو سناریو متفاوت آثار تحریم بر رشد اقتصادی و رشد بخش‌های اصلی برآورد شده است. دلیل اصلی تفاوت این دو سناریو، به همکاری نسبی یا نبود همکاری اروپا با ایران در مواجهه با تحریم‌های آمریکا مربوط است.
با در نظر گرفتن این دو سناریو، پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۳۹۷ رشد اقتصادی ایران در سناریوی اول ۵ / ۰- و در سناریوی دوم ۸ / ۲-درصد باشد. این میزان برای رشد بدون نفت ۹ / ۱ و ۸ / ۰درصد برآورد می‌شود. جزئیات برآورد رشد و تحلیل هریک از زیربخش‌ها در متن گزارش ارائه شده است. همچنین، در این گزارش رشد سال ۱۳۹۸ نیز پیش‌بینی شده است رشدی بین ۸ / ۳- تا ۵ / ۵-درصد را نشان می‌دهد، البته این در شرایطی است که دولت هیچ‌گونه سیاست فعالی برای خنثی‌سازی و مقابله فعالی با تحریم‌ها نداشته باشد.
صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نیز در آخرین گزارش‌های خود، رشد اقتصادی ایران در سال۲۰۱۸ را به ترتیب ۷ / ۳ و ۱ / ۴درصد پیش‌بینی کرده‌اند. به نظر می‌رسد دلیل اصلی اختلاف در پیش‌بینی این گزارش با پیش‌بینی‌های دو نهاد مذکور، آن است که آن‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام هنوز گزارش‌های خود را تعدیل نکرده اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی