[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

بازار ثانویه یک بازی بود، روزنامه شیراز نوین

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی تأکید کرد: بازار ثانویه هم بازی دیگری بود، یک سناریو بود. همانند ارز ۴هزار و ۲۰۰تومان که یک بازی برای غارت دلار و ارز بود، این هم یک بازی دیگر است. راه‌حل این است که دولت به طور جدی ورود پیدا کند و ارز تک‌نرخی شود و صادارت، واردات و عرضه کالا به مردم تحت یک ارز واحد کنترل شده باشد.
امیر خجسته در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی ایلنا درباره رویکرد خودروسازان نسبت به اخراج کارگران و کارمندان خود گفت: بحث خودروسازان یک موضوع خاص است و متأسفانه پشت خودروسازان اتفاقات عجیبی رخ داده است که از ابتدا بوده و الان هم وجود دارد. خودروسازان ما دنبال بحث رقابت با کشورهای خارجی و ارائه خودروهای مطلوب در کشور نیستند.
وی تأکید کرد: باندهایی پشت خودروسازان است که بخشی از این مسئله در دوران قبل مطرح شد و الان هم مجلس به جد دنبال این مسئله است، پیگیری می‌کند و نتیجه را طی گزارشی ارائه خواهد داد.
رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی در پاسخ به این سوال که آیا مجلس، وزارت صمت یا دیگر سازمان‌های ذیربط قصد ندارند خودروسازان را از تهدید کارگران مبنی بر اخراج و تعدیل نیرو بازدارند، گفت: کار از توصیه گذشته است. جلو که می‌رویم ببینید چه اتفاقی می‌افتد. بحث کارگران خودروسازی یک سو و اینکه سرمایه‌های مردم را سال گذشته دریافت کرده‌اند، سوی دیگر ماجراست. مردم پارسال با دلار ۳ یا چهار هزار تومانی خودرو ثبت‌نام کرده‌ و شرکت‌ها امسال برای تحویل دادن خودرو یا مابه‌تفاوت آن را می‌خواهند یا پولی که سال قبل دریافت‌ کرده‌اند را پس می‌دهند.
این عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل نود افزود: ببینید خودروسازان چقدر زور می‌گویند! شرکت‌‌های خودروسازی الان دارند به مردم زور می‌گویند و کسی هم نظارت نمی‌کند. ما از دستگاه‌های نظارتی می‌خواهیم کنترل کنند تا این بلا به سر مردم نیاید. مردمی که خودرو ثبت‌نام کرده‌اند به چه عنوان پول خود را پس بگیرند؟ این یک قسمت است و اینکه خودروسازان جواب‌گو نیستند و کم‌کم دارند به سمت تعدیل نیرو می‌روند، قسمتی دیگر است.
خجسته با بیان اینکه ما در خودروسازی ظرفیت‌های خوبی داریم گفت: قبلاً و در دور قبل تحقیق و تفحص از خودروسازان وجود داشت و امسال هم کمیسیون صنایع و معادن و اصل نود باید با توجه به اتفاقاتی که افتاده تحقیق و تفحص از خودروسازان را داشته باشد و کمیسیون باید ورود پیدا کند. 
وی ابراز داشت: کمیسیون صنایع و معادن و اصل نود اگر از تحقیق و تفحص از خودروسازان عبور کند، فشار همچنان روی مردم باقی خواهد ماند، هم بیکاری ایجاد می‌کند و هم خودروها را با این قیمت‌ها می‌فروشند. 
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بسیاری از خودروها که کسی آن‌ها را نمی‌خرید به محضی که این اتفاق (افزایش قیمت ارز)‌ رخ داد همه به انبار رفت و به صورت آزاد فروخته شد؛ چراکه خودروهایی با دلار ۳هزار و ۵۰۰تومان یا ۴هزار و ۲۰۰تومان بودند، بعد می‌گویند این‌طور نیست، ما اطلاع داریم که اینطور است. ما الان به دستگاه‌های نظارتی، به ویژه کمیسیون صنایع و معادن و اصل نود تذکر داده‌ایم که ورود پیدا کنند.
این نماینده مجلس دهم در واکنش به عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره وظایف تعریف‌ شده این وزارتخانه از جمله کنترل در تخصیص ارز دولتی به زیرمجموعه‌های خود گفت: بحث واردات موبایل فقط یکی از نابسامانی‌ها در این وزارتخانه است و الان سوال و استیضاح آقای شریعتمداری در دستور کار است و  استارت آن زده شده است.
رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی در پاسخ به این مسئله که «افزایش نرخ دلار تا ۱۱هزار تومان، افزایش قیمت سایر کالاها را به دنبال داشته و معیشت مردم و کارکنان دولت را تحت فشار قرار داده است» گفت: دولت باید طبق قانون متناسب با تورم حقوق‌ها را بالا ببرد، این قانون است و باید عملی شود. دلار به ۱۰هزار و ۵۰۰تومان رسیده است. چه کسی این کار را کرده است؟ خودشان دلار را به این قیمت رسانده‌اند. الان که ما تحریم نیستیم باید حقوق‌ها را متناسب با دلار ۱۰هزار و ۵۰۰تومان تنظیم کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که «چرا نتایج مثبت بازار ثانویه را درباره کاهش نرخ ارز نمی‌بینیم» عنوان کرد: بازار ثانویه هم بازی دیگری بود، یک سناریو دیگر بود. همانند ارز ۴هزار و ۲۰۰تومان که یک بازی برای غارت دلار و ارز بود این هم یک بازی دیگر است. راه‌حل این است که دولت به طور جدی ورود پیدا کند و ارز تک‌نرخی شود و صادارت، واردات و عرضه کالا به مردم تحت یک ارز واحد کنترل شده باشد، نه اینکه یک قیمت ۴هزار و ۲۰۰تومان و یک قیمت ۱۰هزار و ۵۰۰تومان داشته باشیم.
خجسته با تأکید بر تک‌نرخی شدن ارز گفت: تک‌نرخی باید زیر نظر دولت باشد. الان در بیرون قیمت را هرکس بخواهد تنظیم می‌کند و دولت تنظیم نمی‌کند و نظر نمی‌دهد و این یک سوءمدیریت است که دولت (تعیین قیمت ارز) واگذار کرده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی