[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

اتکـای رسـانه‌ها بر مـردم است، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران مرکز فارس در پاسخ به سرویس فرهنگ و هنر روزنامه شیرازنوین مطرح کرد:
اتکـای رسـانه‌ها بر مـردم است

 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

صداوسیمای مرکز فارس با دریافت ۶تندیس، 30جایزه و 17تقدیر، در جشنواره بیست و یکم خوش درخشید و عنوان فاخر «فارس برقله افتخار» را برای فارسیان فرهیخته به ارمغان آورد. مدیرکل صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مرکز فارس با اعلام این خبر گفت: موفقیت در جشنواره بیست و یکم، افتخاری بزرگ برای همه جامعه رسانه‌ای فارس است و پیش از این نیز به توفیقات بزرگی در حوزه‌های مختلف به همت افراد متخصص و کارآمدی که در اختیار داریم، دست یافته بودیم.
سیدتقی سهرابی با اشاره به اهمیت موفقیت‌های فارس در جشنواره بیست و یکم افزود: از جشنواره دوم تا به امروز هیچ استانی موفق به کسب 6تندیس نشده بود و بدون شک، این موفقیت گسترده بدون تلاش و مجاهدت‌های شبانه‌روزی همه بخش‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی فارس در مرکز فارس تحقق نمی‌یافت. وی با اشاره به گوشه‌ای از موفقیت‌های صدا و سیمای مرکز فارس طی ماه‌های گذشته خاطرنشان ساخت: در ایام عزاداری سید و سالار شهیدان، تیم‌های متعددی از فارس در حوزه‌های برنامه‌سازی، تهیه گزارش و بخش‌های فنی به صورت مستقیم به عراق ارسال شدند و هر سال در ماه مبارک رمضان و اربعین، توفیق به نمایش کشیدن خیل عظیم عاشقان اهل بیت را داشته ایم. 
سهرابی با اشاره به فعالیت‌های صدا و سیمای مرکز فارس در زمینه‌های خیرخواهانه و معنوی افزود: با همکاری سازمان بهزیستی، ستاد دیه و دیگر نهاد‌های ذیربط در ماه مبارک رمضان توفیقی حاصل شد تا زمینه‌ای برای آزادی زندانیان غیرعمد مهیا شود. همچنین، ویژه‌برنامه‌های صدا و سیمای فارس در ایام نوروز در دو سال اخیر با استقبال زیادی مواجه شد و به موفقیت‌های زیادی در عرصه ملی دست یافت.
وی با اشاره به خاستگاه مشترک همه اصحاب رسانه در صدا و سیما، مطبوعات و خبرگزاری‌ها افزود: تمامی اصحاب رسانه در قبال رفع مشکلات استان وظیفه خطیری بر دوش دارند و نباید در مواجه با مشکلات و چالش‌های پیش‌رو خسته و دلزده شده و منفعلانه عمل کنند. مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس با اشاره به اینکه روند برنامه‌سازی در صدا و سیما تعریف شده است خاطرنشان ساخت: طبق قوانین صدا و سیما، مراکز استان‌ها مجوز ساخت سریال‌های عظیم که از آن‌ها با عنوان سریال‌های الف ویژه یاد می‌شود را ندارند؛ اما صدا و سیمای مرکز فارس توانسته با کارنامه موفقیت‌آمیزی که از خود به جا گذاشته، قدرت چانه‌زنی خود را در این زمینه افزایش داده و مجوز تولید سریال سه‌گانه حافظ، سعدی و خواجوی کرمانی را کسب کند. وی با اشاره به تحقیقات و پژوهش‌هایی که برای ساخت خورشیدهای سه‌گانه در دست انجام است تصریح کرد: 40نفر از اساتید برجسته با محوریت کاووس حسنلی، کار پژوهش این سریال فاخر را در دست انجام دارند و تا به امروز بیش از 60درصد از پروسه تحقیقات به سرانجام رسیده و نزدیک به ده جلد کتاب از دل این تحقیقات منتشر خواهد شد. سهرابی افزود: در نظر داشته باشیم که برخی شبکه‌های اصلی هم اجازه تولید این نوع سریال‌ها را ندارند و اعطای این مجوز به صدا و سیمای مرکز فارس، موفقیتی بزرگ برای توانمندی‌های استان فارس برشمرده خواهد شد.
رئیس رسانه ملی در فارس با اشاره به ساخت «امین ولایت» گفت: شورای اسلامی شهر شیراز و شهرداری قبلی و فعلی و همچنین تولیت آستان مقدس همکاری‌های همه‌جانبه و قول‌های مساعدی برای ساخت این سریال فاخر داده‌اند و امید می‌رود با همکاری همه ارگان‌ها و نهاد‌های ذیربط ساخت این مجموعه میسر شود. وی با اشاره به عزم صدا و سیمای مرکز فارس برای توسعه زیرساخت‌های فرهنگی گفت: ساخت شهرک سینمایی برای شیراز و استان فارس از اهداف و برنامه‌های اصلی ماست و چنانچه همه قول‌ها و وعده‌ها تحقق یابد، ساخت این مجموعه عظیم دور از دسترس نخواهد بود.
مدیرکل صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مرکز فارس در پاسخ به دبیر سرویس فرهنگ و هنر روزنامه شیرازنوین مبنی‌بر رقابت شبکه‌های ماهواره‌ای با شبکه‌های ملی و استانی گفت: سواد رسانه‌ای مردم ما نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته است و به راحتی سره را از ناسره تشخیص می‌دهند؛ به همین دلیل ما شاهد افول مخاطبان در شبکه‌های ماهواره‌ای هستیم و جامعه، از ترفند‌های رسانه‌ای آن‌ها به شناخت کافی دست یافته است. سهرابی افزود: تحقیقات و نظرسنجی‌های معتبر نشان می‌دهد امروزه عموم جامعه با نگاهی نقادانه به شبکه‌های ماهواره‌ای می‌نگرند و نگرش مردم از حالت منفعلانه به سوی فعالانه و هوشمند رفته شده است. مدیر رسانه ملی فارس با تأکید بر فراگیری مبانی آموزشی گفت: باید سطح آگاهی و سواد رسانه‌ای مردم را افزایش داد. چنانچه عموم جامعه نیازهای‌های خود را از شبکه‌های داخلی مشاهده کنند، دیگر نیازی به شبکه‌های ماهواره‌ای نمی‌بینند. وی افزود: همراه شدن با مردم و زندگی کردن در میان همه اقشار جامعه، یکی از راهکارهای اصلی جذب مخاطب است و باید این نکته بسیار مهم را به خاطر داشته باشیم که اتکای همه رسانه‌ها بر مردم است.
سهرابی با اشاره به فرایند دیجیتالی شدن شبکه فارس و گسترش سخت‌افزارها افزود: با افتخار اعلام می‌کنیم که در مبحث دیجیتال‌سازی، مرز 95درصدی را پشت سر گذاشته و امروزه بخش شایان توجهی از روستاها و مناطق دورافتاده استان، توان دریافت سیگنال‌های دیجیتال را دارند و با توجه به شرایط جغرافیایی استان، این امر موفقیت بزرگی برشمرده خواهد شد. در حال حاضر کلانشهر شیراز 9ایستگاه را به صورت کامل تحت پوشش قرار داده است؛ این در حالی است که  450ایستگاه در قالب 2هزار و 700فرستنده در استان وجود دارد و نگهداری آن کار بسیار سخت و پرهزینه‌ای است که به همت متخصصان صدا و سیمای مرکز مرکز فارس با قدرت انجام می‌شود. وی در پایان خاطرنشان ساخت: امیدواریم با حل شدن چالش‌های پیش‌رو و همکاری همه دستگاه‌ها و نهاد‌ها، بتوانیم در عرصه برنامه‌سازی و گسترش زیرساخت‌ها کارنامه موفق‌تری از خود بر جای بگذاریم و در فرایند مخاطب‌مداری موفق عمل کنیم.
شایان ذکر است در جشنواره بیست و یکم، صدا و سیمای مرکز فارس با دریافت ۶تندیس، 30جایزه و 17تقدیر، «فارس بر قله افتخار» را برای فارسیان فرهیخته به ارمغان آورد. هر 6حوزه خبر، فضای مجازی، سیما، صدا، موسیقی و پژوهش خوش درخشیدند و سهرابی، مدیرکل صدا و سیمای مركز فارس تنديس برترين مركز را از عسکری رئیس رسانه ملی دریافت کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی