[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

تأمین هزینه تحصیل نیازمندان از نگاه واقفین فارس، روزنامه شیراز نوین

نیت برخی از واقفان فارس از گذشته توجه به نیازهایی همیشگی جامعه بویژه، تأمین هزینه‌های تحصیلی دانش‌آموزان نیازمند بوده است.
خیران نیک‌اندیش فارس از گذشته تاکنون در زمینه‌های گوناگونی بانی وقف‌های بی‌شماری شده‌اند به نحوی که هنوز بسیاری از نیازهای روز جامعه را تأمین می‌کند. یکی از این موارد، نیت واقفان در تأمین هزینه‌های تحصیلی دانش آموزان نیازمند است.
موقوفه‌ای با بیش از 110 سال قدمت در فارس
یکی از قدیمی‌ترین این وقف‌ها، موقوفه «حاج حیدر علی‌خان عزالملک» ملقب به حاج عزالملک است که در تاریخ دهم شوال 1328 قمری به ثبت رسیده است.
در بخشی از این وقف نامه، نیت واقف «تأمین مخارج اطفال مسلمان از قبیل کاغذ، مرکب، قلم و کتاب و تعمیر و نگهداری معلم خانه» ذکر ‌شده است و مرحوم عزالملک خود مرکزی را برای آموزش، تعلیم و تربیت بنا می‌نهد و سپس املاکی را در این راستا وقف کرده است.  
توجه نسل جدید واقفان فارس به تأمین هزینه تحصیلی دانش‌آموزان بی‌بضاعت
در یکی از وقف‌نامه‌های سالیان اخیر و موقوفه «حاج حبیب‌الله محمدنژاد» نیز که در تیرماه سال 92 به ثبت رسیده، «کمک به مستمندان و دانش‌آموزان بی‌بضاعت» گنجانده ‌شده است.
نگاهی بر موقوفات متصرفی فارس در این زمینه که به‌موجب قانون و آیین‌نامه‌های مربوطه، اداره آن برعهده سازمان اوقاف و امور خیریه قرار دارد، نشان‌دهنده آینده‌نگری واقفان فارس در توجه به نیازهای روز جامعه است که می‌تواند الگویی برای دیگر خیران باشد.
شیراز پیشگام وقف‌های کمک به دانش‌آموزان نیازمند
شیراز با داشتن 6 موقوفه مرتبط با این موضوع، پیشگام نیک‌اندیشان و خیران استان فارس در این زمینه است.
در اوقاف ناحیه 2 شیراز، موقوفه «شیخ محمود ابن حاجی محمد» با نیت پرداخت هزینه تحصیل افراد فقیر و یتیم اداره می‌شود؛ همچنین موقوفه «حاجیه بی‌بی زهرا بیگم» که در وقف نامه آن، عبارت «به مصرف حوائج لازم تعلیم و تعلم 150 نفر از اطفال مدرسه» به چشم می‌خورد در حوزه عملکرد و فعالیت اداره ناحیه 2 شیراز واقع شده است.
اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه 4 شیراز نیز دو موقوفه مرتبط با موضوع کمک به دانش آموزان نیازمند دارد.
یکی از این وقف‌ها، موقوفه «صمد انتظاری زاده شیرازی» و دیگر وقف در این زمینه، موقوفه «حاج محمدمهدی ممتازی» است.
اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه 5 شیراز نیز موقوفه «حاج حیدر علی‌خان عزالملک» که در متن آن «مخارج اطفال مسلمانان از قبیل کاغد و مرکب و قلم و کتاب» ذکرشده را در اختیار دارد. 
اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه 6 شیراز نیز موقوفه «حاج خلیل زالی» با نیت «مساعدت به دانش‌آموزان بی‌بضاعت روستای سوء بیضا» را مدیریت می‌کند.
لارستان پیشگام موقوفه‌های کمک به تحصیل دانش‌آموزان در بین شهرستان‌ها
شهرستان لارستان هم با دارا بودن 4 وقف، در بین شهرستان‌ها، بیشترین موقوفه در زمینه کمک به تحصیل افراد نیازمند را به خود اختصاص داده است.
نیات واقفان موقوفه «قبله دعا» و موقوفه «پیر فقیر مریم » کمک به دانش‌آموزان بی‌بضاعت لارستان است.
موقوفه «حاج غلامعلی بنی اسدی» نیز به‌منظور تأمین لباس و لوازم‌التحریر دانش‌آموزان بی‌بضاعت در دبستان محله کوریجان در نظر گرفته‌شده است.
اداره اوقاف شهرستان داراب نیز موقوفه‌های «جعفرخانی» و «شیخ ابوالحسن انصاری» را در این زمینه در اختیار دارد.
شهرستان فیروزآباد نیز از محل موقوفه‌های «حاج حبیب‌الله محمدنژاد»، موقوفه «مسلم زمانی» و موقوفه «حاج سید عباس یعقوبی» یاری‌رسان دانش‌آموزان یتیم و بی‌بضاعت است.
در شهرستان فسا نیز موقوفه‌های «میرزا محمدعلی وکیل غیاث‌آبادی» با نیت تأمین هزینه تعلیم و تربیت دانش‌آموزان روستای غیاث آباد، موقوفه «احترام مشایخی» با نیت اعانه به دانش‌آموزان مستمند و یتیم فسا و موقوفه «فاطمه رضائیان» با نیت تأمین خرج تحصیل دانش‌آموزان بی‌بضاعت وجود دارد.
شهرستان نیریز نیز موقوفه‌های «ماندمی» و «میرزا قاسم» را برای کمک به دانش‌آموزان بی‌بضاعت سرپرستی می‌کند.
اقلید با داشتن موقوفه «زینب»، سپیدان با موقوفه «قبرستان محله کلوالی»، بیضاء با موقوفه «شیخ ابراهیم مویدی» به دانش‌آموزان بی‌بضاعت کمک‌رسانی می‌کنند.
باوجود این وقف‌ها در استان فارس و با توجه به درآمد بسیار اندک آن‌ها که نمی‌تواند نیازهای بسیاری را پوشش دهد، هنوز هم تأمین مخارج تحصیلی دانش‌آموزان بی‌بضاعت یکی از نیازهای روز این استان است.
امید است که با مشاوره‌هایی که توسط کارشناسان سازمان اوقاف در مورد وقف‌های جدید و موردنیاز جامعه به واقفان داده می‌شود دیگر شاهد نباشیم که دانش‌آموزان نخبه کشور از تحصیل محروم بمانند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی