[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

دو پرونده با یک وجب خاک، روزنامه شیراز نوین

معاون قضایی و پیشگیری از جرم دادگستری استان فارس گفت: برخی مشکلات کنونی شیراز ناشی از تخلف مدیران شهرداری در دوره‌های قبل است، پروژه‌های هتل بلندمرتبه در خیابان رودکی و برج‌های دو قلو از جمله این پروژه‌ها است که تخلفات مدیران وقت شهری در آن محرز است.
به گزارش شیراز نوین به نقل از ایرنا، قاضی احمد رحمانیان با اشاره به پرونده هتل گفت: در پرونده ساخت هتل در خیابان رودکی شیراز که قانون برای آن ضابطه ام 6 (M6) در نظر گرفته مجوز احداث هتلی بلندمرتبه صادر شد، سطح اشغال این هتل بیش از مقدار مجاز و ارتفاع آن بیش از آنچه در طرح تفصیلی آمده و تخلف در آن محرز است.
وی اضافه کرد: مدیران شهرداری وقت که به این هتل پروانه ساخت داده‌اند، باید در این زمینه پاسخگو باشند، وظیفه نهادهای نظارتی است که سهم و نقش هر کسی در احداث مجوزهای غیرقانونی را بررسی کنند.
این مقام قضایی اظهار داشت: این طرح در حساس‌ترین نقطه شهر و در جایی که اکنون می‌بینیم موضوع آسیب رساندن به فضای بصری ارگ کریم‌خان و آثار باستانی را دارد ساخته شده و آسیب آن به مردم شیراز برمی‌گردد.
وی گفت: ضعف دستگاه‌های نظارتی در این موارد آشکار است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، دستگاه قضایی در این موارد به وظیفه قانونی خود عمل کرده و بسیاری از افرادی را که وابستگی‌های قوی هم داشتند به حبس و جریمه محکوم کرده است.
معاون قضایی و پیشگیری از جرم دادگستری استان فارس همچنین اظهار داشت: پروژه موسوم به برج‌های دوقلو در شیراز با مجوز رسمی ‌کمیسیون ماده 5 شهرداری وقت شیراز و با اعطای مجوز آنان اجرا شد، در حالی که این مجوز کاملاً خلاف صلاحیت این کمیسیون بود و موجب ایجاد تبعیض و انحصار در سرمایه‌گذاری شهری شد.
وی اضافه کرد: چرا مجوز کمیسیون ماده 5 برای احداث این مجتمع صادر شد در حالی که نظر کارشناسی احداث مجتمع در این نقطه را رد می‌کند؟ چرا شهرداری وقت برای یک سرمایه‌گذار دراین نقطه از شهر انحصار ایجاد و مشکلات ترافیکی را به مردم تحمیل کرد تا امتیازی برای فرد خاصی در نظر گیرد؟ این موارد شائبه شکل‌گیری فساد اقتصادی را به ذهن متبادر می‌سازد.
معاون قضایی و پیشگیری از جرم دادگستری استان فارس ادامه داد: در همین پرونده، سرمایه‌گذار پروژه با جعل پروانه احداث برج‌ها و ارائه مدارک جعلی به بانک توانست تسهیلات کلان دریافت کند در حالی که با مطرح شدن دعوی علیه صاحب برج دوقلو، بانک به عنوان شاکی پرونده، رضایت داد.
رحمانیان گفت: دستگاه قضایی در مواجهه با این قبیل موارد که با رضایت شاکی اصلی پرونده فساد همراه است چگونه می‌تواند برخورد قاطع کند و چگونه باید ریشه فساد را بخشکاند؟
وی اضافه کرد: مجوزهایی که برای احداث این برج‌ها صادر شده تأکید دارد که مجری طرح حتی می‌تواند بخشی از کوچه مجاور محل عبور و مرور مردم را هم اشغال کند، شهرداری وقت در صورتجلسه کمیسیون تأکید کرده که 80 سانتیمتر برای عبور و مرور مردم باز باشد و مابقی کوچه اشغال شود، انقضای این مسئله تا سال 85 بوده و باوجود آنکه 12 سال از انقضای موضوع گذشته هنوز بخشی از کوچه مجاور در اشغال این طرح است.
معاون قضایی و پیشگیری از جرم دادگستری استان فارس اضافه کرد: سؤالی که مطرح می‌شود این است که چرا شهرداری شیراز به عنوان مسئول رفع سد معبر برای بازگشایی کوچه مجاور اقدامی‌ نکرده است، به رغم تصمیم غلط مدیران اسبق شهرداری شیراز که تا سال 85 منقضی شده است اکنون نیز برای رفع معبر اقدامی ‌نمی‌شود.
این مقام قضایی گفت: متأسفانه برخی دستگاه‌ها نه تنها به وظایف قانونی خود عمل نمی‌کنند بلکه در پاره‌ای موارد مسامحه و سهل‌انگاری می‌کنند و توقع دارند با اهرم فشار یا برخورد قضایی یا ورود مدعی‌العموم مشکلات حل شود در حالی که باید مدیران به وظایف خود آشنا باشند و نهادهای نظارتی هم فعال‌تر و بهتر بر موضوع نظارت داشته باشند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی