[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

چراغ سبز مجلس به وزیر ارشاد دولت دوازدهم، روزنامه شیراز نوین

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ گفت: روحانیون در کانون فرهنگی مساجد نقش مدیریتی حضور و سهم بالایی در بدنه مدیریتی وزارتخانه دارند.
به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی‌ بررسی سؤال عبدالحمید خدری نماینده مردم بوشهر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.
این سؤال در مورد تغییرات در بدنه مدیریتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ و همچنین نحوه هزینه‌کرد بودجه نهاد کتابخانه‌های عمومی‌ بود. در ابتدای جلسه صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ گفت: در سال ۹۶ حدود ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه نهاد کتابخانه‌ها بود که ۳۱۰ میلیارد تومان آن مربوط به هزینه پرسنلی و بقیه برای خرید کتاب و نشریات و تجهیزات مصرف شده است. وی ادامه داد: در سال ۹۶ مجلس شورای اسلامی ‌بودجه ۱۴۷ میلیارد تومانی را برای نهاد کتابخانه‌ها به تصویب رساند که با توجه به مشکلات موجود سازمان برنامه و بودجه ۱۱۱ میلیارد تومان آن را اختصاص داد. صالحی با اشاره به قانون شهرداری‌ها گفت: طبق قانون شهرداری‌ها باید نیم‌درصد درآمد شهرداری‌ها به کتابخانه‌های عمومی ‌اختصاص یابد. وی ادامه داد: علاوه بر این در قانون تصویب شده در صورت امتناع شهرداری از پرداخت نیم درصدشان وزارت اقتصاد مکلف است این مبلغ را از سر جمع درآمد شهرداری‌ها کسر و به نهاد کتابخانه‌ها اختصاص دهد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ تصریح کرد: از سال ۹۴ وزارت اقتصاد درآمدهای شهرداری‌ها را به نهاد کتابخانه در استان مربوطه اختصاص داده است.
به گزارش مهر، در ابتدای جلسه گزارش کمیسیون فرهنگی قرائت شد. طبق این گزارش خدری نماینده مردم بوشهر در کمیسیون فرهنگی اعلام کرده بود در دوران مدیریت آقای صالحی در حوزه‌های فرهنگی، هنری و سینمایی هیچ پیشرفتی نداشته‌ایم و در طول دوران انقلاب تاکنون هیچ‌گاه سرنوشت وزارت فرهنگی اینگونه نبوده است. وی همچنین تأکید کرده بود فضای موجود وزارت خانه در حوزه منابع انسانی، وزیر را غیرمؤثر ناکارآمد و فاقد صلاحیت نشان می‌دهد و این خود یک ضعف بزرگ برای مقام عالی وزارت است. خدری در ابتدای اظهارات خود در صحن علنی مجلس اظهار کرد: چنین اظهاراتی را در کمیسیون فرهنگی بیان نکرده است. در ادامه احد آزادی خواه نماینده مردم ملایر  و سخنگوی کمیسیون فرهنگی گفت: با دبیرخانه کمیسیون تماس گرفتیم آنچه در گزارش کمیسیون فرهنگی ذکر شده متن صحبت‌های آقای خدری است و صوت اظهارات ایشان موجود است. البته خوشحالیم نظر ایشان تغییر کرده است. در ادامه خدری نسبت به جابجایی مدیران فرهنگی مساجد انتقاد کرد.
در ادامه صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ گفت: جابجایی مدیران امری طبیعی است و این اقدام با توجه به صلاحیت‌ها و بدون توجه به گرایش‌های حزبی و گروهی انجام شده است.
وی ادامه داد: مدیر روحانی که مد نظر آقای خدری است در کانون مساجد مدیریت داشتند و اکنون در جای دیگری مشاور وزیر شدند و روحانی دیگری با سابقه اجرایی جایگزین ایشان شدند.  در معاونت قرآنی شخصیت‌های دانشمندی حضور دارند و سه مدیرکل روحانی داریم در سمت‌های دیگر هم از روحانیون استفاده شده است. وی تأکید کرد: در بخش استفاده از روحانیون اصل دغدغه آقای خدری درست است، در جامعه اسلامی ‌باید از روحانیون در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی استفاده کرد. در کانون فرهنگی مساجد نیز روحانیون معمم و غیرمعمم حضور دارند.
صالحی در تشریح عملکرد خود در وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌گفت: در یک سال گذشته در حوزه زیرساخت‌ها ۱۲ فرهنگسرا و مجتمع فرهنگی، ۹۰ کتابخانه و ۱۰۰ سالن سینمایی ساخته شده و بیش از هزار و ۴۰۰ کتابخانه نوسازی و تعدادی از موزه‌ها و تالارهای اصلی تعمیر و تجهیز شده‌اند.
وی با بیان اینکه بیمه هنرمندان نیز از ۱۹ هزار بیمه به ۳۰ هزار بیمه رسیده است، گفت: در سال ۹۶، ۱۸۴ میلیارد تومان بلیت سینما به فروش رسیده است. در سال گذشته حدود ۴ هزار و ۵۰۰ فیلم ساخته شده در سال ۹۶، ۵۶۲ جایزه بین‌المللی و منطقه‌ای در حوزه سینما کسب شده است و در حوزه هنرهای تجسمی‌۳۰ جشنواره با گردش اقتصادی ۷۰ میلیارد تومان برپا شده است.
وی اظهار داشت: در حوزه موسیقی نیز در سال گذشته حدود ۸ هزار اجرا داشته‌ایم به علاوه جشنواره‌های متعدد فجر و موسیقی که برگزار شده است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌گفت: در بخش هنرهای نمایشی در سال گذشته ۶ هزار و ۹۰۰ تئاتر اجرا شده که حدود ۵.۵ میلیون مخاطب داشته است. در حوزه مد و لباس ۱۱ هزار و ۲۶۵ طرح ثبت شده و جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های متعدد برگزار شده است.
صالحی ادامه داد: در حوزه قرآن و عترت جشنواره‌هایی تشکیل شده و در ۱۷ رشته در ۱۶۰ شهرستان نمایشگاه قرآنی برپا شده است و در بیش از ۴۰۰ شهر مسابقات مفاهیم و حفظ قرآن برگزار شده است.
وی در پایان گفت: تلاش داریم از عناصر فهیم، نواندیش و مستقل روحانی در فضای وزارت ارشاد استفاده کنیم. در پایان خدری اعلام کرد از پاسخ‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌قانع شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی