[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

مهاجرت کارخانه ۴۷ ساله ریشمک، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

 سال 1348 را می‌توان نقطه اوجی برای صنعت در شیراز دانست. استارت ساخت کارخانه‌ای بزرگ و باحجم اشتغال تحسین‌برانگیز درآن زمان زده می‌شود و به فاصله دو سال مراحل ساخت خاتمه می‌یابد و کارخانه ریشمک به بهره‌برداری می‌رسد و وارد مدار تولید می‌شود. در زمان ساخت کارخانه اما شهر و واحدهای مسکونی فاصله قابل ملاحظه‌ای با این کارخانه در جاده بوشهر داشته‌اند. 
به تدریج و با گذشت زمان و بی‌توجهی‌های به عمل آمده در مدیریت شهر، واحد‌های مسکونی اما پیرامون کارخانه را گرفتند و با تشکیل چند تشکل مردمی ‌بهانه‌گیری از این واحد‌های صنعتی دارای اشتغال مناسب آغاز شد. 
در شیراز و با اجرای این روش غلط در اداره امور شهر و احاطه نمودن کارخانه‌های بزرگ و کوچک توسط واحدهای مسکونی فشاری مضاعف بر واحدهای تولیدی آغاز شد. فرسوده بودن کارخانه‌هایی که پس از انقلاب 57 فرصتی برای نوسازی نداشتند بهانه خوبی به دست مجریان طرح انتقال داد. 
طرح انتقال اما قدمتی بیش از کارخانه‌ها ی آلاینده دارند چراکه در هر دوره مدیریتی با سلایق خاص امکانی برای خروج کارخانه‌ها فراهم نشد و یا اگر این امکان فراهم بود،  ارزش افزوده اراضی کارخانه‌ها مانع اجرای طرح به نفع یک گروه خاص می‌شد. ارزش افزوده اراضی که شاید بین مالک و تقیسم‌کنندگان آن جدایی می‌انداخت. درواقع پشت پرده انتقال این کارخانه‌ها و فشار تشکل‌های مردمی ‌در راستای حفظ و حراست از محیط زیست اما رانت بزرگ و عجیبی خوابیده بود. حالا باید دید با خالی ماندن جای این کارخانه بزرگ که سهم قابل توجهی در صادرات به خارج کشور و ارز آوری داشته و دارد چه برجی قرار است علم شود.
حالا همه بر این باورند که محیط زیست و تشکل‌های مردمی‌‌اش پیروز میدان شده‌اند و هوای شیراز قرار است از این به بعد پاک و پاکیزه باشد. اما باید آخر داستان را پیش‌بینی نمود. همان اتفاقی که قرار بود برای پادگان‌های وسط شهر بیفتد و نیفتاد. درواقع نیروهای مسلح اعلام کردند اگر قرار به نگهداری فضای سبز موجود است ما خودمان بهتر از هرکس دیگری این فضای سبز ایجادشده را نگهداری خواهیم کرد. اما مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس اعلام کرد: تلاش انجام شده برای خروج کارخانه آلاینده ریشمک از شیراز به ثمر نشست و ریشمک به عنوان اولین کارخانه آلاینده هوا، از شهر شیراز خارج شد.
به گزارش روابط عمومی ‌اداره کل محیط زیست استان فارس سعید محمودی گفته با توجه به بالا بودن میزان گرد و غبار خروجی از واحد و ایجاد آلودگی هوا و داشتن شکواییه، این اداره کل از سال 1388 پیگیری‌های لازم برای جابه‌جایی و انتقال کارخانه ریشمک به مکان مناسب را در دستور کار خود قرار داد.
وی ادامه داد: با پیگیری‌های مکرر و مستمر کارشناسان محیط زیست، نهایتاً با معرفی زمینی در منطقه لپویی در بخش زرقان شیراز، احداث کارخانه جدید در این منطقه آغاز شد و این کارخانه اکنون به محل جدید انتقال یافت.
محمودی ادامه داد: طرح انتقال این واحد از سال 93 شروع شد و براساس گزارش بازدید‌های ماه جاری کارشناسان کارخانه مذکور به صورت صد در صد به منطقه جدید انتقال یافته و همه دستگاه‌های خط تولید نیز جمع‌آوری و به واحد جدید منتقل شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس بیان کرد: این اداره کل درصدد است همه صنایع آلاینده را به خارج از شهر شیراز منتقل کند.
کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز، کارخانه سیمان فارس و کارخانه عایق‌سازی پشم شیشه، کارخانه‌های دیگری هستند که گفته شده آلایندگی قابل توجه دارند و همچنان در نوبت خروج از شیراز هستند.
ساخت کارخانه ریشمک در سال 1348 در بلوار امیرکبیر (جاده بوشهر) آغاز شد و در سال 1350 به بهره‌برداری رسید. 
این کارخانه در زمینه تولید پودر و عصاره شیرین‌بیان فعالیت می‌کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی