[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

تحلیلگران غربی: ایران برای دور زدن تحریم‌های نفتی دست به ابتکار می‌زند، روزنامه شیراز نوین

تحلیلگران به بلومبرگ اظهار کردند ایران برای کاهش تأثیر تحریم‌های آمریکا روی صادرات نفت خود ممکن است به راه‌های مختلفی شامل صادرات پنهانی نفت بدون ردیاب در نفتکش‌ها، مبادلات تهاتری، تخفیف و مدت اعتبار طولانی‌تر برای فروش نفت متوسل شود.
به گزارش ایسنا، در دور قبلی تحریم‌ها ایران ردیاب نفتکش‌های خود را غیرفعال کرده بود که در نتیجه، میلیون‌ها بشکه صادرات نفت این کشور به حساب نیامد. به گفته رابین میلز، مدیرعامل شرکت مشاوره «قمر انرژی» در دوبی، حدود ۲۰۰هزار بشکه در روز صادرات نفت ایران ممکن است پنهان بماند. این حجم صادرات تأثیر قابل توجهی روی بازار نفت جهانی نخواهد داشت، اما به ایران کمک می‌کند تأثیر تحریم‌های آمریکا را که اوایل نوامبر آغاز خواهد شد، جبران کند. ایمان ناصری، یکی از مدیران شرکت FGE London در این‌باره به بلومبرگ گفت: پالایشگاه‌های چینی کوچک‌تر ممکن است خریدار بخشی از این صادرات نفت مخفیانه باشند. چین، هند و ترکیه احتمالاً پس از چهارم نوامبر که تحریم‌های نفتی علیه ایران به اجرا گذاشته می‌شود، به خرید نفت ایران ادامه خواهند داد. وی در ادامه افزود: ایران ممکن است حدود ۸۰۰هزار بشکه در روز نفت خود را در سال ۲۰۱۹ صادر کند.
ماه گذشته نشانه‌ها حاکی از افت صادرات نفت ایران نسبت به ماه‌های قبل بود. طبق آمار مقدماتی پلاتس، در فاصله اول تا ۱۶اوت صادرات نفت ایران در مقایسه با ژوییه، ۶۰۰هزار بشکه در روز کاهش یافت.
طبق آمار تامسون رویترز، صادرات نفت و میعانات ایران در اوت به ۶۴میلیون بشکه یا معادل ۲.۰۶میلیون بشکه در روز بالغ شد که نخستین ماه از آوریل سال ۲۰۱۷ بود که صادرات نفت و میعانات نفتی به پایین ۷۰میلیون بشکه رسید. آمار رهگیری کشتی‌ها که توسط بلومبرگ گردآوری شده است، آمار رویترز را تأیید می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی