[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

بحران مرگ زودرس نیمی ‌از ایرانیان، روزنامه شیراز نوین

درحالی‌که ابتلا به فشار‌خون و افزایش ۳۹‌درصدی مرگ‌های ناشی از آن در ایران طی ۲۵سال گذشته تبدیل به خطر شدیدی شده است، معاون تحقیقات وزارت بهداشت از بی‌خبری ۶٫۵میلیون ایرانی از ابتلا به فشارخون بالا خبر داد.بنابراین پزشکان حتما فشار خون بیماران را بگیرند.
به گزارش تسنیم‌، معاون تحقیقات وزارت بهداشت، ابراز نگرانی دکتر رضا ملک‌زاده، نویسنده همکار در مطالعه جهانی بار بیماری فشار خون، از میزان بالای ناآگاهی از ابتلا به فشار‌خون در جامعه ایران، درحالیست که مطالعات ملی مختلف نیز این حقیقت بسیار تلخ و هشدار‌دهنده را اثبات کرده‌اند. چنان‌چه مطالعه «شیوع، آگاهی و عوامل خطر فشار خون بالا» که بر روی 50‌هزار زن و مرد 40 تا 75‌سال شرکت‌کننده در مطالعه بزرگ کوهورت گلستان انجام شده نشان داد که 21‌هزار و 350‌نفر (42‌درصد) از افراد مورد بررسی، دارای فشار خون بالا هستند که در بین مبتلایان، تنها 46درصد از بیماری خود آگاهند و بیش از نیمی ‌از آنها از ابتلا به این بیماری بسیار پرخطر بی‌خبرند!
همچنین در یک مطالعه ملی، میزان آگاهی مبتلایان به فشار خون بالا، 34‌درصد برآورد شده و مطالعه دیگری در سطح تهران، شمار مبتلایان آگاه از ابتلا به بیماری را 50‌درصد و مطالعه‌ای در اصفهان، 43‌درصد اعلام کرده است.
دو علت مهم بی‌خبری مردم از فشار خون بالا‌؟
کاهش 25‌درصدی سکته‌های قلبی و مغزی در ایران با کنترل فشار خون بالا‌!
دکتر ملک زاده دو علت مهم را برای این بی‌خبری بسیار پرخطر نام می‌برد: عدم توجه کافی جامعه پزشکی و جدی گرفته نشدن فشار خون بالا توسط مردم‌؛ که اگر این دو عامل بر‌طرف شود، شاهد کاهش 25‌درصدی مرگ‌های ناشی از سکته‌های قلبی و مغزی در ایران خواهیم بود!
تاوان سخت بی‌خبری‌ها از ابتلا به فشار خون بالا برای جامعه ایران
ثبت میزان قابل توجهی مرگ و ناتوانی منتسب به فشار خون بالا در بسیاری از مطالعات ملی تأیید شده است‌؛ چنان‌چه به گفته دکتر ملک زاده، مجری مطالعه بزرگ کوهورت گلستان، نتایج بررسی این مطالعه 50‌هزار نفره نشان داده است که 50‌درصد مرگ و میرها، ناشی از حوادث قلبی عروقی بوده و در این بین، 33درصد مرگ و میرهای قلبی عروقی به علت فشار خون بالاست!
مرگ سالانه 33‌هزار ایرانی زیر 55‌سال به‌دلیل سکته‌های قلبی و مغزی
حقیقت تلخ دیگری که معاون تحقیقات وزیر بهداشت بدان اشاره دارد مرگ سالانه 33‌هزار ایرانی زیر 55‌سال به‌دلیل سکته‌های قلبی و مغزی عمدتاً ناشی از فشار خون بالاست.
رئیس پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد علوم پزشکی تهران گفت: به این آمار تأسف‌بار، باید سال‌های از دست رفته عمر ایرانی‌ها به‌دلیل ناتوانی‌های ناشی از فشار خون بالا را نیز افزود که هم اکنون به دو میلیون سال رسیده و 62‌درصد نسبت به 25‌سال گذشته افزایش یافته و عدد بسیار قابل توجهی است!
بیماران از پزشک خود بخواهند فشار خونشان حتما کنترل شود
معاون تحقیقات وزیر بهداشت، رهایی از بحران «افزایش بار فشار خون بالا در ایران» را نیازمند تنها دو گام ساده و عملی دانست: همه بیماران، به هر دلیلی که به مطب‌ها مراجعه می‌کنند، از پزشک خود بخواهند که فشار خونشان را کنترل کند و متقابلاً، همه پزشکان نیز خود را ملزم بدانند فشار خون تمام بیماران را فارغ از هر علتی که مراجعه کرده‌اند، اندازه‌گیری کنند تا این عامل خطر بیماری‌های مرگبار در کشور ما تا حدود زیادی کنترل شود.
نقش مهم مطب‌ها در پیشگیری از مرگ زودرس با کنترل فشار خون تمام بیماران فارغ از هر بیماری
استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران، نقش پزشکان در مطب‌ها را در پیشگیری از مرگ زودرس ایرانیان بسیار مهم و مؤثر دانست و یادآور شد: پزشکان در هر تخصصی‌، ابتدا، یک پزشک عمومی‌ هستند و توصیه می‌شود سیستمی ‌در مطب ایجاد کنند و فشارخون تمام بیماران بزرگسال مراجعه‌کننده را بدون استثنا اندازه‌گیری کنند؛ چرا که کنترل فشار خون به‌عنوان بیماری که عمر انسان را کوتاه می‌کند، از هر بیماری دیگری مهم‌تر است‌؛ این کار را یک پرستار و حتی منشی مطب هم می‌تواند انجام دهد و چنین اقدام ساده‌ای نتایج بسیار مهمی ‌برای نظام سلامت کشور در پیشگیری از مرگ‌های زودرس که نصف جمعیت ایران را گرفتار کرده است، خواهد داشت. علاوه بر همت پزشکان، مردم نیز باید اندازه گیری فشار خون در مطب‌ها را یک امر لازم بدانند و آن را حتی اگر مبتلا نیستند، از پزشک خود درخواست کنند
اندازه‌گیری فشار خون، از چه سنی و در چه فواصلی ضروری است‌؟
معاون تحقیقات وزیر بهداشت با هشدار نسبت به این‌که نیمی ‌از جمعیت ایران با رسیدن به سن 55‌سالگی مبتلا به فشار‌خون بالا می‌شوند تأکید کرد: همه افراد باید از سن 35‌سالگی فشار خون خود را چک کنند‌. اندازه‌گیری فشار خون باید اساساً هر ماه یا دست کم هر دو‌- سه ماه انجام شود و در این بین‌، افراد مشکوک به فشار خون بالا در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند.
لزوم همراهی پزشکان با گایدلاین جدید فشار خون برای پیشگیری از مرگ‌های زودرس
استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران‌، فشار خون را یک بیماری خاموش و بی‌علامت و به همین دلیل خطرناک تا حد مرگبار و در عین حال‌، بی‌حالی و خستگی عمومی ‌و نیز سردرد را دو نشانه شایع و مهم خطر فشار خون بالا دانست و مردم را به این نکته توجه داد که بر اساس گایدلاین جدید جهانی‌، فشار خون طبیعی، سیستولیک زیر 120‌میلی‌متر جیوه و دیاستولیک زیر 80‌میلی متر جیوه‌، فشار خون افزایش یافته‌، سیستولیک بین 120 تا 129میلی متر جیوه و دیاستولیک 80‌میلی‌متر جیوه است. پرفشاری خون مرحله یک‌، سیستولیک 130 تا 139‌میلی متر جیوه یا دیاستولیک 80 تا 90‌میلی‌متر جیوه و پرفشاری خون مرحله دو و خطرناک معادل یا بالاتر از 140‌میلی متر جیوه و دیاستولیک معادل یا بالاتر از 90 میلی‌متر جیوه است.
وی تاکید کرد: در افراد دارای سابقه بیماری‌های قلبی عروقی و فشار خون 130‌میلی‌متر جیوه‌، درمان دارویی پیشگیرانه توصیه می‌شود. در افراد فاقد سابقه بیماری‌های قلبی عروقی، اما دارای خطر 10‌درصدی بروز این بیماری‌ها تا 10‌سال آینده که فشار خون سیستولیک معادل یا بالاتر از 130‌میلی متر جیوه دارند، درمان دارویی به عنوان پیشگیری اولیه توصیه می‌شود.
دکتر ملک زاده خاطرنشان کرد: تعریف جدید فشار خون در گایدلاین جهانی‌، اهداف مهمی ‌را برای پیشگیری اولیه و ثانویه فشار خون بالا از جمله مرگ و ناتوانی زودرس مد نظر قرار داده که بسیار بهتر است پزشکان با استانداردهای این تعریف، فشار خون را کنترل و مردم نیز با آن همراهی کنند.
همه خانواده‌ها حتما دستگاه فشارسنج در خانه داشته باشند
وی، فشار خون را یک بیماری صد در صد قابل درمان دانست که در عین حال اگر معالجه نشود ممکن است به‌طور ناگهانی عاقبتی مرگبار و یا بسیار ناتوان‌کننده برای فرد مبتلا رقم زند.
معاون تحقیقات وزیر بهداشت گفت: یکی از راه‌های ساده کنترل فشار خون، استفاده از دستگاه‌های فشارسنج در منزل است. ضروری است که همه خانواده‌ها این دستگاه را داشته باشند و فشار خون افراد به‌ویژه کسانی که در معرض خطر هستند، به‌طور مرتب چک شده و در صورت داشتن فشار خون بالا به پزشک مراجعه شود.
کنترل فشار خون در ایران و دو مشکل جدی دیگر: عدم درمان و درمان ناقص
افزایش شمار مرگ‌های منتسب به فشار خون بالا به‌عنوان مهم‌ترین عامل خطر سکته‌های قلبی و مغزی در ایران، علاوه بر بی‌خبری حیرت انگیز 6٫5‌میلیون ایرانی از ابتلا به این بیماری، با دو مشکل جدی «عدم کنترل» و نیز «درمان ناقص فشار خون» در بین افرادی روبه روست که از ابتلای خود آگاهند اما پیامدهای غافلگیرکننده فشار خون همچنان آنها را تهدید می‌کند.
چرا نیمی‌ از افراد تحت کنترل فشار خون، موفق به درمان نشده‌اند؟
نتایج مطالعه کوهورت پارس در استان فارس نشان داده است که تنها 50‌درصد مبتلایان فشار خون که از بیماری خود اطلاع دارند، بیماری‌شان کنترل می‌شود و در بین افرادی که فشار خونشان کنترل می‌شود نیز، فقط 50‌درصد درمان می‌شوند‌!
بررسی نمونه‌های حاضر در مطالعه کوهورت گلستان نیز حاکی از آن بوده که تنها 32‌درصد افراد مبتلا به فشار خون شناسایی شده، بیماری را تحت کنترل داشته‌اند.
نویسنده همکار در مطالعه جهانی بار بیماری فشار خون درباره علت کنترل نشدن یا درمان ناقص فشار خون بالا در افراد مطلع از بیماری نیز گفت: یکی از مشکلات موجود در درمان فشار خون، انجام ندادن هیچ‌گونه اقدامی ‌برای درمان، باوجود آگاهی از ابتلاست. مشکل دیگر، نقص در روند درمان است؛ به طوری که داروها به درستی و کامل مصرف نمی‌شوند. به‌عنوان مثال، هر قرص 8‌ساعت در خون فرد باقی می‌ماند و ممکن است بنا به تشخیص پزشک معالج نیاز به تجدید قرص باشد اما بیمار این دستور را رعایت نکرده باشد. 
به گفته وی، احتمال ابتلا به فشار خون بالا با افزایش سن، بیشتر می‌شود و به همین دلیل ممکن است افراد مبتلا در سنین بالا نیاز به قرص‌های بیشتری داشته باشند یا قرص‌های خود را با دستور پزشک، برای کنترل بهتر فشار خون تغییر دهند. اما آنچه بسیار مهم است تکمیل روند درمان و اطمینان از تحت کنترل بودن فشار خون است.
دکتر ملک زاده «درمان کامل» فشار خون را به اندازه شروع درمان و کنترل آن، ضروری دانست و گفت: عدم درمان کامل فشار خون در جمعیت بالایی از افراد آگاه از ابتلا، درحالیست که هم اکنون داروهای درمان فشار خون با کیفیت بسیار مناسب و ارزان در کشور تولید می‌شوند و در دسترس هستند.
عوامل خطر ابتلا به فشار خون بالا
رئیس پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران عوامل متعددی را در ابتلای فرد به بیماری فشار خون مؤثر دانست که از آن جمله مصرف بالای نمک، بی‌تحرکی یا عدم تحرک کافی، اضافه وزن و چاقی، چربی خون بالا، مصرف الکل، رژیم غذایی‌، منطقه محل سکونت‌، سبک زندگی، ژنتیک، آلودگی هوا‌، استرس و فشارهای ناشی از آن و حتی برخی عوامل مؤثر در فرایند رشد جنین و دوران کودکی هستند.
 مصرف نمک 12‌درصد ایرانیان در محدوده سالم است!
به گفته معاون تحقیقات وزیر بهداشت اما، در این میان افزایش شمار مبتلایان فشار خون در ایران بیش از همه متوجه چند عامل مهم‌تر است که از آن جمله مصرف زیاد نمک و چاقی است. مصرف روزانه نمک در ایران بیش از دو برابر استاندارد جهانی است، به‌طوری که در دنیا 5‌گرم و در ایران 11‌گرم است. همچنین مصرف نمک در بین زنان ایرانی حدود سه‌برابر مردان است. بر پایه نتایج مطالعه بر روی جمعیت ایران در سال 95، مصرف نمک تنها در 12‌درصد مردم‌، محدوده سالم را رعایت کرده است.
29‌میلیون ایرانی چاق و دارای اضافه وزن در برابر تهدید فشار خون بالا 
فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد‌، افزایش چاقی و بی‌تحرکی در ایران را به‌عنوان عامل مهم فشار خون بالا، یک نگرانی جدی دانست و گفت: درحالی‌که 80‌درصد ایرانی‌ها تحرک بدنی کافی ندارند شمار افراد چاق و دارای اضافه وزن در ایران به 29‌میلیون نفر رسیده است که این نیز هشدار جدی برای افزایش شمار مبتلایان به فشار خون است.
فشار خون کنترل نشده مهم‌ترین عامل نارسایی کلیوی
بر اساس مطالعه جهانی بار بیماری‌ها‌، بیماری‌های نارسایی کلیوی و دیابت پس از بیماری‌های قلبی و عروقی و سکته‌های قلبی و مغزی سهم زیادی از بار بیماری فشار خون بالا را به خود اختصاص می‌دهند و این درحالیست که وضعیت ایران در خصوص افزایش شمار مبتلایان نارسایی کلیه، بالا و نگران‌کننده توصیف می‌شود. در کنار تهدیدات جانی این دسته از بیماران، هزینه‌های سرسام‌آور دیالیز هر بیمار کلیوی را که میلیون‌ها تومان در سال است باید به این افسوس‌ها افزود‌!
به گفته دکتر ملک زاده، پرفشاری خون احتمال ابتلا به کم کاری کلیه را به‌طور متوسط تا بیش از 50‌درصد افزایش می‌دهد و هرچه متوسط فشارخون و وزن فرد مبتلا با سرعت بیشتری افزایش پیدا کند، خطر کم‌کاری کلیه‌ها نیز بیشتر می‌شود؛ بنابراین اگر افراد، قادر به کاهش فشارخون و وزن خود نیستند‌، دست‌کم می‌توانند مانع افزایش فشار خون و وزن شده و از خطر کم‌کاری کلیوی بکاهند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی