[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

جراحی‌های جنین و سلامت نسل‌های آینده در شیراز ، روزنامه شیراز نوین

عضو تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اعلام اینکه ۴۰ درصد علت مرگ ‌و میر نوزادان، بیماری‌‌های قلبی است، گفت: آمارها نشان می دهد تشخیص و درمان به موقع می‌تواند این آمار را به طور چشمگیری کاهش دهد.  به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «حمید آموزگار» با تأکید بر اینکه تشخیص اغلب بیماری‌های قلبی به کمک اکوکاردیوگرافی جنین از هفته هفدهم جنینی امکان پذیر است و اقدامات درمانی و در صورت لزوم انجام اینترونشن قلب جنین در سن ۲۰ تا ۳۰ هفتگی می‌تواند یک زندگی سالم را برای او رقم بزند، افزود: هم‌ اینک از هر ۱۰۰هزار تولد نوزاد سالم، یک مورد به مشکل قلبی مبتلاست که امروزه تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز به ‌عنوان یک از معدود مراکز درمانی در دنیا قادر است اینترونشن قلب جنین را با موفقیت انجام دهد.
به عقیده این عضو هیئت علمی دانشگاه هرچند این‌ گونه جراحی‌‌ها اقدامی دشوار است، اما انگیزه و دانش پزشکان تیم جراحی جنین در دانشگاه علوم پزشکی آنان را در این مسیر مصمم کرده و باعث شده این مرکز به‌ عنوان تنها مرکز درمانی ایران، مجری دوره‌های آموزش فلوشیب پزشکی قلب کودکان باشد.
دکتر «آموزگار» می‌افزاید: این‌ گونه جراحی پیشرفته، در برخی مراکز درمانی کشور‌های آمریکا، انگلیس و برزیل و هم‌‌اینک در شیراز انجام می ‌شود. عضو تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به انجام اعمال اینترونشن قلب جنین در شیراز، گفت: این جنین‌ها، دچار تنگی شدید دریچه ریوی یا آیورت بودند و بطن راست یا چپ کوچک ‌تر از حد طبیعی داشتند که در صورت انجام نشدن جراحی، تا پایان عمر از مشکل قلبی رنج می ‌بردند. او ادامه داد: این عمل جراحی به‌ صورت گشاد کردن دریچه ریوی یا آیورت، با استفاده از بالون است و تیم جراحی جنین شیراز توانست زمینه رشد بطن راست یا چپ جنین را برای داشتن یک زندگی عادی پس از تولد فراهم کند. این پزشک متخصص با بیان اینکه انجام جراحی قلب جنین در سن ۲۰ تا ۳۰ هفتگی می‌ تواند توأم با یک زندگی طبیعی برای نوزاد پس از تولد باشد، اضافه کرد: در صورت انجام ندادن این عمل، خطر بروز مشکل قلبی تا پایان زندگی نوزاد وجود دارد.
عضو تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ادامه داد: نخستین عمل جراحی قلب جنین در سال ۹۱ به ‌عنوان نخستین عمل در کشورهای منطقه، در شیراز با موفقیت انجام و جنین با سلامت کامل متولد شد؛ در حال حاضر نیز با تشخیص به ‌موقع پزشکان و غربالگری مادران باردار قادر هستیم ۹۰ درصد این بیماران را با استفاده از روش‌های مختلف درمان معالجه کنیم و حتی تمهیداتی در نظر بگیریم که نوزادان نیاز به جراحی باز نداشته باشند. دکتر «آموزگار» با اشاره به پیشرفت و توان علمی متخصصان داخلی، گفت: درمان‌های دارویی برای بی‌نظمی قلب جنین، پیشگیری از عوارض بیماری‌های روماتیسمی مادر بر روی قلب جنین، درمان نارسایی قلب جنین، استفاده از اکسیژن برای افزایش رشد بطن چپ در جنین‌هایی با کاهش رشد بطن چپ از جمله مداخلات و اقداماتی است که می تواند جلو مشکلات جنین را بگیرد و باعث کاهش مرگ و میر جنین شود. او به جراحی اینترونشن برای نوزاد با «هیپرپلازی» بطن چپ برای نخستین بار در کشور، به همت پزشکان دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد و افزود: این نوزادان تا چندی پیش به علت نبود این فناوری در کشور، جان خود را از دست می دادند.
این فوق تخصص بیماری‌‌های مادرزادی قلب، راه‌اندازی مرکز ژنتیک جنوب کشور در دانشگاه علوم پزشکی شیراز را نیز به ‌عنوان یک امر مهم در زمینه تشخیص به ‌موقع بیماری‌‌های ژنتیکی جنین دانست و گفت: انجام غربالگری‌‌های مادران باردار امر مهمی است که باید در هفته‌‌های نخست انجام شود تا در صورت تشخیص جنین ناسالم بتوانند به‌ صورت قانونی در ۱۸ تا ۱۹ هفتگی جنین خود را سقط کنند و یا اقدامات درمانی مناسب را به موقع انجام داد. دکتر «آموزگار» یادآور شد: چنانچه بتوانیم با تشخیص به‌ موقع، مادران را به انجام آزمایش‌‌های غربالگری تشویق کنیم از مرگ ‌و میر نوزادان بیمار جلوگیری می شود و جامعه‌ای سالم‌تر خواهیم داشت. به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بر اساس آمار‌ها نیمی از افرادی که به ناهنجاری‌های ژنتیکی سندروم داون مبتلا می‌شوند، از داشتن قلب سالم محروم هستند و به همین منظور با تشخیص به ‌موقع از تولد جنین‌‌های مبتلا به سندروم داون جلوگیری می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی