[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

ورشکستگی هزار و ۳۰۰ شهرداری، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: بارها پروژه‌های بسیاری از ابتدا توجیه اقتصادی نداشته و بنا به ملاحظات سیاسی کلنگ‌زنی شده‌اند که این پروژه‌ها تاکنون تنها 10 الی 20 درصد پیشرفت داشته‌اند و بخش خصوصی نیز حاضر به قبول این پروژه‌ها نیست.
به گزارش شیرازه، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ‌پنج شنبه (15 شهریور) در هشتمین جلسه شورای استان فارس با اشاره به وضعیت نابسامان اقتصادی و گلایه‌های مردم از وضعیت گرانی و شرایط اقتصادی کشور، گفت: ما نمایندگان مجلس باید فارغ از هرگونه گرایش و بدون ملاحظات سیاسی حرف دل مردم را بزنیم.
محمدرضا رضایی کوچی با تأکید بر اینکه مردم از فساد، رانت، تبعیض و کم کاری مسئولان و خیلی از ادارات ناراحت هستند، بیان کرد: همه ما موظف هستیم در مقابل مردم خودمان را به نقد بگذاریم، جوابگوی مطالبات مردم باشیم و با تمام توان خود و بدون هیچ گونه چشم‌داشت شخصی در میدان کار باشیم.
وی تصریح کرد: کشور ما به مدیران جهادی و انقلابی نیاز دارد تا بتوانند شرایط کنونی را سر و سامان بدهند.
بیش از 600 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی نیمه‌تمام در کشور وجود دارد
رضایی اذعان داشت: در نظام باید مدیران پاکدست، سالم و متخصص را برای جایگاه‌های مدیریتی انتخاب شود تا با مدیریت سالم و صحیح بتوانیم کشور را به سمت آبادانی برسانیم.
وی در ادامه به پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی اشاره کرد و با اعلام اینکه امروزه شرایط سختی برای عمران در کشور وجود دارد، گفت: بیش از 600 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی نیمه تمام وجود دارد که بعضاً عمر برخی به بیش‌از 20 سال می‌رسد، علاوه بر این کیفیت طرح‌های عمرانی به دلیل پرداخت نشدن به‌ موقع بودجه کاهش‌ پیدا کرده است.
بلاتکلیفی پروژه‌هایی که بنا به ملاحظات سیاسی کلنگ‌زنی شده‌اند
نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی ‌پروژه‌های عمرانیِ نیمه تمام را معضل بزرگی دانست که گریبانگیر کشور شده و گفت: بارها پروژه‌های بسیاری از ابتدا توجیه اقتصادی نداشته و بنا به ملاحظات سیاسی کلنگ‌زنی شده‌اند که این پروژه‌ها تاکنون تنها 10 الی 20 درصد پیشرفت داشته‌اند و بخش خصوصی نیز حاضر به قبول این پروژه‌ها نیست.
رضایی اظهار داشت: علیرغم اینکه در قانون دولت را موظف به تعریف سامانه‌ای جهت شفاف سازی و در دسترس مردم قرار دادنِ جزئیات تمامی‌ پروژه‌های عمرانی کرده‌ایم این اتفاق نیفتاده است و دولت به خوبی این کار را انجام نداد.
وی تصریح کرد: بسیاری از مدیران اجرایی ما هیچ اراده‌ای برای واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی و کاهش اختیاراتشان ندارند و علاوه بر این هیچ امتیاز مثبت یا منفی برای مدیری که در راستای واگذاری پروژه‌ها تلاش و یا کم‌کاری می‌کند وجود ندارد.
هزار و 300 شهرداری در آستانه ورشکستگی
رئیس کمیسیون عمران در مجلس گفت: یکی از موضوعاتی که در دستور کار کمیسیون عمران داریم این است که با کمک مشاورین، پیمانکاران و بخش خصوصی طرحی برای واگذای پروژه‌ها آماده کنیم، هر چند که در جلسه سران سه قوه پیش بینی‌هایی برای این موضوع انجام شده اما همچنان راهکار اساسی پیش بینی نشده است.
رضایی با اعلام اینکه در حال حاضر هزار و 300 شهرداری در حال ورشکستگی هستند، گفت: بیش‌از 60 درصد درآمد شهرداری‌ها وابسته به پروانه ساختمانی است که متأسفانه به دلیل رکود ساخت و ساز در کشور شهرداری‌ها با کمبود درآمد مواجه شده و حیاتشان به خطر افتاده است.
وی بیان کرد: بیش از 3 هزار و 500 میلیارد تومان از درآمد شهرداری‌ها در هدفمندی یارانه‌ها تعریف شده که نمایندگان در تلاش هستند تا این هزینه را از دولت گرفته و به شهراری‌ها تزریق کنند.
وجود بیش از 2.5 میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور
نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی گفت: سالانه باید 900 هزار واحد مسکونی احداث شود که در شرایط کنونی این میزان به 400 هزار واحد رسیده است؛ افزایش قیمت مسکن در شیراز به 40درصد رسیده که این موضوع، شرایط را برای 500 هزار مهندس ساختمانی و 2 میلیون کارگر شهرداری دشوار کرده است.
وی افزود: با دو لایحه مهم درآمد پایدار شهرداری و مدیریت یکپارچه شهری می‌توان جان تازه‌ای به شهرداری‌ها بخشید تا به حیات خود ادامه بدهند که این دو لایحه در حال بررسی و پیگیری هستند.
رضایی در ادامه به خانه‌های خالی از سکنه در استان اشاره کرد و گفت: درحال حاضر بیش از 2.5 میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور وجود دارد که لازم است از آنها عوارض دریافت شود.
وی اذعان داشت: در گذشته قانون مالیات بر خانه‌های خالی از سکنه در مجلس به تصویب رسیده اما دولت در اجرایی کردن این قانون موفق عمل نکرده و این مسئله به شهرداری‌ها محول شده است.
19 میلیون نفر در بافت‌های فرسوده سکونت دارند
نماینده مردم جهرم در مجلس از تخصیص بودجه 30 هزار میلیارد تومانی از طریق اسناد رسمی ‌و اوراق مشارکت برای پروژه‌های عمرانی از سوی سازمان برنامه و بودجه در چهار ماه ابتدایی امسال خبر داد و گفت: بودجه ذکر شده بر اساس نیاز استان‌ها تقسیم خواهد شد.
رضایی در بخش دیگری از سخنان خود به سکونت 19 میلیون نفر در بافت‌های فرسوده کشور خبر داد و گفت: این افراد در 140 هزار هکتار بافت فرسوده زندگی می‌کنند. وی اظهار داشت: بافت‌های جدیدی که در حال احداث هستند به دلیل کیفیت پائین مصالح در زمان کوتاهی تبدیل به بافت‌های فرسوده می‌شود که این موضوع آسیب جدی به ساخت و ساز وارد می‌کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی