[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۳
  • دوره جدید

پرواز آنفلوآنزا بر آسمان فارس، روزنامه شیراز نوین

 گروه گزارش- مژده آتش‌آب‌پرور

آنفلوانزای پرندگان نوعی از آنفلوانزای حیوانی است که توسط گونه ‏A‏ ویروس آنفلوانزا ایجاد می‌شود. این بیماری حدود100 سال قبل در بین پرندگان ایتالیا حادث گردیده و سپس به سایر نقاط جهان منتشر شده است. شکل شدید و کشنده بیماری دارای شروع ناگهانی بوده و از شدت بالایی برخوردار است و به سرعت باعث مرگ می‌شود. پرندگان دریایی و به خصوص اردک‌های وحشی مخازن طبیعی ویروس این بیماری هستند و در برابر ابتلای به بیماری به شدت مقاوم هستند؛ ولی پرندگان اهلی نظیر مرغ و بوقلمون بسیار حساس هستند. اولین بار در ایتالیا در سال 1987 نوع کشنده و فوق حاد آنفلوانزای پرندگان با مرگ و میر 100% تشخیص داده شد. چندی است که شیوع آنفلوانزای پرندگان گریبانگیر بسیاری از استان‌های کشور شده و فارس نیز از این قضیه در امان نبوده است. اگرچه فارس با شیوع گسترده این بیماری در بین طیور خود مواجه نشده ولی دو کانون روستایی مبتلا به این آنفلوانزا در آن شناسایی و برای جلوگیری از گسترش این بیماری به دیگر نقاط استان اقداماتی صورت گرفته است. 
آنفلوانزای پرندگان گونه‌ای از بیماری‌های ویروسی است و منشأ شیوع آن در ایران، پرندگان مهاجر است. به همین دلیل شانس ابتلای مرغ و دیگر طیوری که در فضای آزاد هستند، بیشتر از طیور واحدهای صنعتی است.
 از زمان شیوع این بیماری در ایران طی چند ماه اخیر موردی از انتقال این بیماری از پرندگان به انسان گزارش نشده و امکان وقوع چنین موضوعی نیز بسیار اندک است؛ با این وجود از طریق ارتباط مستقیم انسان با پرندگان مبتلا یا لاشه پرندگان کشته شده در اثر این بیماری احتمال ابتلای انسان وجود دارد و با توجه به جهش ژنتیکی در این بیماری که اخیراً شیوع یافته میزان خطرات آن به مراتب بیش از گذشته گردیده است. موضوعی که مستلزم رعایت بسیاری از اقدام‌های احتیاطی چه از جانب تولیدکنندگان صنعتی و سنتی گوشت مرغ و چه از سوی مردم عادی در زمان خرید گوشت است. 
شناسایی دو کانون مبتلا در ارسنجان و پاسارگاد
مدیرکل دامپزشکی فارس در گفت و گو با «شیراز نوین» بیان کرد: دو کانون روستایی مبتلا به آنفلوانزای پرندگان در شهرستان‌های ارسنجان و پاسارگاد شناسایی شد که با انجام اقدامات لازم از گسترش آن به دیگر نقاط استان جلوگیری به عمل آمد و کنترل شد. 
یعقوب مهندس اظهار داشت: منشأ این بیماری پرندگان مهاجر هستند که علاوه بر ایران چندین کشور دیگر را نیز درگیر کرده اند. پرندگان مهاجر مبتلا، با گذر از مناطق مختلف بیماری خود را به آن دسته از پرندگانی که در فضای باز وجود دارند منتقل می‌کنند؛ بنابراین احتمال شیوع آنفلوانزای پرندگان در روستاها بیشتر است.
ممنوع شدن ورود مرغ از استان درگیر بیماری
وی در خصوص اقدامات انجام شده برای کنترل آنفلوانزای پرندگان در فارس، گفت: اطلاع رسانی و آموزش به تولیدکنندگان مرغ در واحدهای صنعتی و روستا، پایش مداوم مراکز تولید توسط نیروهای دامپزشکی و ممنوع کردن واردات مرغ و سایر پرندگان از استان همجواری که به شکل گسترده با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند از جمله این اقدامات است. 
مدیرکل دامپزشکی فارس همچنین با بیان اینکه هیچ واحد صنعتی در فارس با آنفلونزای پرندگان درگیر نشده، اظهار داشت: ساختمان مرغداری ها باید به گونه‌ای حفاظت شود که از ورود پرندگان مهاجر جلوگیری شود. علاوه بر این کامیون هایی که نقل و انتقال طیور را انجام می‌دهند باید به شکل مداوم ضدعفونی شوند و افراد نیز باید از تردد غیرضروری به مرغداری ها خودداری کنند. 
برخورد با زنده‌فروشی‌های غیرمجاز 
مهندس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از مهم ترین مناطقی که می‌توانند انتقال این بیماری را افزایش دهند زنده‌فروشی‌های غیرمجاز در ورودی شهرها یا فروشندگان دوره گرد هستند که در هفته‌های اخیر با کمک نیروی انتظامی و دستگاه قضایی برخوردهای قاطعانه‌ای با این مراکز صورت گرفته و تعداد زیادی از آن ها در سطح استان تعطیل شده اند. برنامه برخورد با این مراکز همچنان در جریان است و ادامه دارد. وی تأکید کرد: به محض شناسایی یک کانون آلوده، تمام پرندگان آن به طور کامل معدوم می‌شوند و تمام محصولاتی نیز که با بسته بندی و با درج اطلاعات دقیق در مراکز مجاز مشخص شده به فروش می‌رسند از نظارت‌های دامپزشکی استان عبور کرده و دارای سلامت کامل هستند؛ بنابراین هیچ محصول آلوده‌ای به بازار مصرف استان وارد نمی شود و مردم می‌توانند با مراجعه به این مراکز مجاز بدون هیچ نگرانی و با آرامش خاطر گوشت مورد نیاز خود را خریداری کنند.
صادرات مرغ فارس با مشکلی مواجه نشده است
صادرات مرغ و تخم‌مرغ برخی از استان‌های کشور به خاطر شیوع این بیماری دستخوش اختلال شده که مدیرکل دامپزشکی فارس درباره وضعیت استان در این خصوص نیز گفت: با توجه به اینکه شیوع آنفلوانزا در فارس به شکل قابل توجهی نبوده صادرات محصولات گوشتی و تخم‌مرغ استان با مشکلی مواجه نشده است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی