[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

شانس بالای ازدواج مجدد مردان، روزنامه شیراز نوین

آمارهای سازمان ثبت احوال نشان می‌دهد که ۸‌درصد طلاق‌های سال گذشته برای بار‌دوم در زنان و مردان رخ داده و همچنین شانس مردان برای ازدواج مجدد پس از طلاق بیشتر از زنان است.
به گزارش خبرنگار مهر، طلاق به‌عنوان یک معضل اجتماعی که آسیب‌های زیادی به همراه دارد، یکی از دغدغه‌های مسئولان امر و متولیان حوزه آسیب‌های اجتماعی است. زیرا، بررسی‌ها نشان داده است که وقوع یک طلاق، آسیب‌های جبران ناپذیری برای خانواده و جامعه به‌دنبال دارد که در نهایت می‌تواند به تشدید فساد نیز منجر شود. از همین‌رو، توجه به راهکارهای پیشگیری از وقوع طلاق به‌‌ویژه در بین زوجین جوان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به‌طوری‌که، دولت و مجلس نیز با طرح‌ها و لوایحی که در دستور کار دارند، تلاش می‌کنند تا حد ممکن، آمار طلاق را کاهش دهند. اما، آمارها حکایت دیگری دارد.
آمارهای ثبت احوال نشان می‌دهد در سال گذشته ۱۷۶ هزار ۹۲۲طلاق به ثبت رسیده است که استان تهران با ۳۶ هزار و ۹۰۱مورد، خراسان رضوی با ۱۶ هزار و ۱۹۰مورد و استان اصفهان با ۱۰ هزار و ۸۰۲مورد به ترتیب بیشترین طلاق‌های ثبت شده را به خود اختصاص داده اند.
۹۱‌درصد طلاق‌ها برای بار اول در زنان و مردان
بر‌اساس آمارهای موجود در سال ۹۶، ۹۱.۱درصد از طلاق‌ها در مردان برای بار اول و ۸.۲‌درصد بار دوم و ۷‌دهم درصد بار سوم و بیشتر به‌ثبت رسیده است، همچنین ۹۱.۴‌درصد طلاق زنان برای بار اول، ۸‌درصد بار دوم و ۶‌دهم درصد بار سوم و بیشتر به ثبت رسیده است.
برهمین اساس کارشناسان معتقدند ضروری است آموزش‌های مهارت‌های زندگی و آموزش قبل از ازدواج و تاب‌آوری زندگی مشترک و نیز مهارت‌های ارتباطی افراد که به دفعات اقدام به ازدواج و طلاق می‌کنند، مورد رصد قرار گیرد و با‌توجه به برابری این نسبت شاید بهتر باشد برنامه ویژه‌ای برای ارائه مشاوره قبل از ازدواج طراحی شود.
سهم زنان و مردان از بی‌همسری
نسبت جنسی افراد بی‌همسر در اثر طلاق این‌گونه است که ۱۷۹‌زن در برابر ۱۰۰مرد به ثبت رسیده و این آمار نشان می‌دهد شانس مردان برای ازدواج مجدد پس از طلاق بیشتر از زنان است. 
آخرین سرشماری انجام شده توسط مرکز آمار نشان می‌دهد که ۳ میلیون و ۸۳۹هزار و ۸۸۴فرد بدون همسر هستند که سهم زنان از این تعداد ۸۱‌درصد است که ۶۲درصد آنها در اثر فوت همسر در این آمار قرار گرفته‌اند و همچنین ۱۹‌درصد زنان مطلقه هستند و همچنین سهم مردان از بدون همسری ۱۹‌درصد است که ۱۰‌درصد آنان مطلقه و ۹‌درصد نیز در اثر فوت همسر در این آمار قرار دارند.
با وجود تغییرات رخ داده شده در الگوی همسرگزینی در سال‌های اخیر با افزایش نسبت همسران همسن مواجه بوده‌ایم که به‌طور میانگین مردان حدود ۵ تا ۸‌سال نسبت به زنان بزرگ‌تر بوده‌اند.
همچنین بر اساس آمارهای ثبت احوال، ۸۵‌درصد زنان و ۷۵‌درصد مردانی که طلاق می‌گیرند در سن کمتر از ۴۰‌سال قرار دارند.
در سال ۹۶، ۲۴۷‌طلاق برای زنان ۱۳‌ساله و کمتر رخ داده که این رقم برای مردان ۱۵‌ساله و کمتر، ۷‌مورد ثبت شده است.
نسبت ازدواج به طلاق در استان‌ها
نسبت ازدواج به طلاق در استان تهران در سال ۹۵، ۲.۴۷، استان البرز ۲.۵۸ و استان قم ۲.۹۵ بوده که این رقم در سال ۹۶ در تهران به ۲.۲۰، البرز ۲.۵۱ و قم ۲.۷۴ رسیده است و سیستان و بلوچستان نیز با نسبت ۱۱.۶ پایین‌ترین، یعنی در حدود یک طلاق در ازای ۱۲‌ازدواج به ثبت رسیده است و استان تهران نیز با ۲.۲ بالا‌ترین آمار را به خود اختصاص داده یعنی در ازای یک طلاق دو ازدواج انجام شده است.
مقایسه سال ۹۲ تا ۹۶ نشان می‌دهد در کل کشور تعداد ازدواج‌های رخ داده در مقابل هر یک طلاق از ۵ به ۳ کاهش یافته است.
در سال ۹۶ به ازای هر هزار نفر جمعیت ۲‌طلاق در کشور به ثبت رسیده که استان تهران در این آمار در ازای هر هزار نفر ۳‌طلاق داشته است و سیستان و بلوچستان با کمتر از یک طلاق به ازای هر هزار نفر پایین‌ترین رتبه را دارا می‌باشد.
آمارها نشان می‌دهد استان‌های تهران، کرمانشاه، گیلان، کردستان، قم، مازندران، کهگیلویه و بویراحمد، البرز، مرکزی و خراسان رضوی میزان طلاق استاندارد شده برای آنها بیشتر از میزان کشور است که این موضوع نیازمند توجه و مداخله برای برنامه‌ریزی در زمینه شناسایی مشکلات و تلاش برای حفظ زندگی مشترک در معرض خطر است.
رابطه گروه‌های سنی و میزان طلاق
براساس آمارهای سازمان ثبت حوال در سال گذشته، بالاترین میزان طلاق در گروه سنی زنان ۱۵ تا ۱۹‌ساله رخ داده که ۲۹.۸۴درصد بوده و هم‌چنین بالاترین میزان طلاق در مردان ۲۰ تا ۲۴‌ساله نیز ۲۳.۵۰ بوده و ۴۵‌درصد طلاق‌ها مربوط به همسران متعلق به یک دهه سنی بوده است.
در بین زنان بیشترین سهم (۴۰درصد) مربوط به زنانی است که در دهه سوم زندگی خود هستند یعنی ۲۱ تا ۳۰‌ساله‌ها و همچنین بیشترین سهم مردان نیز حدود ۳۹‌درصد مربوط به مردانی است که در دهه چهارم ۳۱ تا ۴۰‌ساله زندگی می‌کردند.
همچنین۱۸۵۰‌طلاق نیز برای زنان بیشتر از ۶۰‌سال به ثبت رسیده که این رقم برای مردان ۶‌هزار و ۳۸۴‌مورد است که ۴‌درصد کل طلاق‌ها را شامل شده است.
مد نسبی طلاق در مردان و زنان
مُد نسبی طلاق برای زنان در سال ۹۶، ۲۸‌سالگی است که ۴‌درصد کل زنان طلاق گرفته در این سن بوده‌اند و همچنین ۸۱‌درصد زنان ۲۸‌ساله که در سال گذشته طلاق گرفته‌اند از شوهران خود کوچک‌تر بوده‌اند.
مد نسبی طلاق برای مردان نیز سن ۳۱‌سالگی است که ۵‌درصد کل مردان طلاق گرفته را شامل می‌شود که ۷۸‌درصد آنها از زنان خود بزرگ‌تر بوده‌اند.
تحصیلات و شغل زنان و مردان طلاق گرفته
آمار طلاق‌های انجام شده در سال گذشته نشان می‌دهد که ۳۴‌درصد افراد تحصیلاتشان همانند یکدیگر بوده است، ۴۴.۶ درصدزوجین با تحصیلات دیپلم و پیش دانشگاهی، ۴۰.۴‌درصد بیشتر از دیپلم و ۱۵‌درصد تحصیلات بالای دیپلم را داشته‌اند.
همچنین بیشترین فراوانی در مورد اشتغال زنان طلاق گرفته ۴۱.۲ درصد کارمند امور دفتری و اداری بوده، ۹.۹ درصد خدمات و فروشنده و ۳۰.۹‌درصد متخصص بوده‌اند و همچنین مردان نیز ۲۶.۸‌درصد صنعتگر، ۲۵.۵‌درصد کارمند امور دفتری و ۱۳.۳‌درصد نیز نیروی خدماتی بوده‌اند که طلاق گرفته‌اند.
درهر حال آمارهایی که سازمان ثبت احوال هر ساله ارائه می‌دهد نشاندهنده این موضوع است که باید مسئولان ذی‌ربط براساس این تحلیل‌ها برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای کاهش آسیب‌های ناشی از طلاق در میان زوجین انجام دهند و همچنین برای جلوگیری از وقوع این پدیده نیز باتوانمندسازی خانواده‌ها مشاوره و آموزش مهارت‌های ارتباطی و طرح‌های دیگر می‌تواند خانواده را تاحدودی مصون کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی