[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

استان فارس دارای بیشترین آمار محکومان مهریه، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل ستاد دیه گفت: استان‌های خراسان شمالی، ایلام و سیستان و بلوچستان کمترین آمار زندانیان مهریه و استان فارس و گیلان بیشترین آمار را دارند.
اسدالله جولایی (مدیرعامل ستاد دیه) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به افزایش آمار زندانیان مالی گفت: از حدود ۱۴‌هزار زندانی غیرعمد که در کل کشور زندانی هستند، در حدود یک درصدشان، زندانیان دیات شامل حوادث رانندگی و کارگاهی هستند و مابقی بدهکاران مالی از جمله محکومان مهریه و چک را شامل می‌شود.
وی در واکنش به بررسی پیشنهاد «کاهش معیار ۱۱۰‌سکه به نصف» و «محاسبه قیمت سکه به نرخ روز عقد» در کمسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: محاسبه مهریه به نرخ روز عقد محال ممکن است. در هیچ موردی عطف ماسبق و یوم‌العقد نداشتیم و در همه قراردادها از جمله ازدواج یوم‌الاعدا است و نمی‌توان گفت، چون عقد غیرمعوض است، رجوع به گذشته داشته باشیم، چراکه رجوع به گذشته اصلاً شأنیت ندارد. همچنین از لحاظ حقوقی نیز چنین چیزی وجود ندارد.
مدیرعامل ستاد دیه با تأکید براین‌که مهریه یک قرارداد مالی است که جنبه اقتصادی ندارد خاطرنشان کرد: اگر کسی به‌دلیل عقد غیرمعوض دچار محکومیتی شده باشد، طبق قانون باید اعسار آن پذیرفته شده و نباید طبق قانون زندانی مهریه داشته باشیم، اما با عنایت به پیگیری زوجه و این‌که دادگاه می‌خواهد با افرادی که تعهداتی داشته‌اند، قاطع برخورد کند و همچنین برای جبران مافات و در برخی موارد آزار روحی و روانی که زن دیده است، حکم زندان را در نظر می‌گیرد.
جولایی با بیان این‌که معتقدیم با توجه به وضعیت معیشتی بدهکاران مهریه باید کمترین میزان در نظر گرفته شود گفت: ما می‌خواهیم راهکاری پیدا شود که شأنیت زنان نیز حفظ شود، تمام توجه‌مان این است که نظارت قوی بر این مسائل ایجاد شود، از همین‌رو جلسات متعددی با کارشناسان این حوزه در حال برگزاری است تا به یک نتیجه مشخص در این‌خصوص برسیم تا براساس آن حقی از زنان ضایع نشده و شأنیت آنها نیز حفظ شود و همچنین از سوی دیگر با این تعداد از محکومان مهریه مواجه نباشیم. البته هیچ دولتی نمی‌تواند، برای مهریه مقدار مشخص کند؛ بلکه باید از نظر عرف جامعه این موضوع تغییر کند.
وی با بیان این‌که محکومان مهریه بیش از آن‌که از لحاظ مالی مشکل داشته باشند، از لحاظ فرهنگی دارای مشکل هستند و باید فقرزدایی در حوزه فرهنگی داشته باشند خاطرنشان کرد: بررسی‌ها نشان داده که اغلب افرادی که مهریه بالا تعیین می‌کنند؛ سطح سواد کمتری دارند و بیشتر به‌دنبال چشم و هم‌چشمی ‌هستند یا مهریه را اهرم قدرت برای خود می‌دانند تا مرد به‌راحتی نتواند زندگی مشترک را رها کند، در حالی که واقعاً این‌گونه نیست و مهریه نمی‌تواند اهرمی ‌برای نگهداری یک زندگی مشترک باشد.
مدیر عامل ستاد دیه با بیان این‌که مهریه را هم می‌دهند و هم می‌گیرند تأکید کرد: وقتی موقع دریافت مهریه می‌شود، در اکثر موارد به‌دلیل این‌که مرد توانایی پرداخت ندارد، زوجه به حداقل مهریه اکتفا می‌کند.
جولایی همچنین در خاتمه گفت: استان‌های خراسان شمالی، ایلام و سیستان و بلوچستان کمترین آمار زندانیان مهریه و استان فارس و گیلان بیشترین آمار را دارند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی