[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۵۹۳
  • دوره جدید

چالش بزرگی به‌نام مهریه، روزنامه شیراز نوین

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش قیمت سکه در حدی به مردم فشار آورده است که در برخی مراجعات مردمی، مردانی هستند که به‌دلیل فرار از پرداخت مهریه به‌دنبال خروج از کشور هستند.
فاطمه ذوالقدر (نماینده مجلس شورای اسلامی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در رابطه با افزایش آمار محکومان مهریه در‌پی بالا رفتن قیمت سکه گفت: متأسفانه این مشکل مدتی است که به‌وجود آمده، قیمت‌ سکه افزایش پیدا کرده است و افرادی که از قبل مهریه را به‌صورت ماهیانه پرداخت می‌کردند با مشکل مواجه شدند. حتی ممکن است بسیاری از این افراد ازدواج مجدد هم کرده و فرزند داشته باشند، اما مجبورند تا سال‌ها ماهیانه یک سکه پرداخت کنند. زمانی که سکه زیر دو میلیون تومان قیمت داشت مشکلی نبود، اما در حال حاضر با قیمت بیش از چهار میلیون تومانی سکه در حال تدبیر هستیم که دقیقاً برای مهریه چه تصمیم‌گیری باید کرد؟
مهریه حق زن است؛ نمی‌توانیم بگوییم حذف شود
او افزود: در‌حدی به مردم فشار آمده است که در برخی مراجعات مردمی، مردانی هستند که برای فرار از مهریه به دنبال فرار و خروج از کشور هستند. مهریه حق زن است، نمی‌توانیم بگوییم که حذف شود، اما باید آگاهی صورت گیرد تا مردها در حد توان خود مهریه تعیین کنند، البته در حال حاضر دیگر این‌که چه‌کسی مهریه داده و چه کسی گرفته، مطرح نیست.
ذوالقدر گفت: تا مدت‌ها پیش آمار زندانیان مهریه در کشور کم بود، مهریه قسط‌بندی و به‌صورت ماهیانه نیز پرداخت می‌شد، اما در حال حاضر چون مردها نمی‌توانند؛ مهریه را حتی در حد یک سکه در ماه پرداخت کنند، راهی زندان می‌شوند و آمارها در این زمینه افزایش یافته است، که این مسئله موجب بروز آسیب‌های اجتماعی می‌شود.
وی ادامه داد: فردی که ماهیانه دو میلیون تومان درآمد دارد، توان پرداخت ندارد و باید به زندان برود، از همین رو باید چاره‌ای در این خصوص اندیشیده شود. در این رابطه طرح‌هایی در کمیسیون اجتماعی مطرح شده است، البته نمی‌خواهیم که حق زنان را ضایع کنیم، اما در هر صورت باید توان مرد نیز در نظر گرفته شود. این‌که مردان برای مهریه به زندان بروند، راه چاره نیست.
ذوالقدر در ادامه گفت: برخی در کمیسیون این مسئله را مطرح کرده‌اند که معیار ۱۱۰ سکه را به نصف کاهش دهند، یا این‌که در پرداخت مهریه سکه‌ها را به نرخ روز عقد حساب کنند، این پیشنهادات در کمیسیون اجتماعی در حال بررسی است تا در این رابطه تصمیم‌گیری شود.
عضو فراکسیون زنان مجلس در رابطه با پیشنهاد نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس مبنی بر حذف مهریه و تقسیم اموال بعد از ازدواج و مخالفت زنان مسئول با این پیشنهاد گفت: مگر زن حق طلاق دارد که مهریه نداشته باشد؟ این مسئله به نفع مرد تمام می‌شود. در اروپا این قانون وجود دارد، چرا که زن هم هر زمانی که بخواهد می‌تواند جدا شود. حقوق برابر وجود دارد، اما در ایران یک زن به راحتی نمی‌تواند، این کار را انجام دهد، پس مجبور است؛ مهریه داشته باشد تا از ابزاری برای احقاق حق خود برخوردار باشد.
او افزود: در قانون مدنی و شرعی این مسئله وجود دارد و نمی‌توان آن را حذف کنیم، اما می‌توانیم شرایط دیگری را جایگزین کنیم، به‌طور مثال یک ملک به‌عنوان مهریه تعیین شود، اما اصلاً نمی‌توانیم مهریه را حذف کنیم. تا برابری ریشه‌ای صورت نگیرد، نمی‌توان از این موضوع صرف‌نظر کرد.
ذوالقدر با اشاره به این‌که مهریه به‌دلیل چشم و هم‌چشمی ‌به معضل تبدیل شده است گفت: متأسفانه پسرها هم باید در حد توان خود با میزان مهریه موافقت کنند، چرا‌که مهریه عندالمطالبه است. در زمان بستن قرارداد ازدواج باید به این واژه‌ها دقت شود، چون اگر مهریه عندالمطالبه باشد، دیگر فرقی نمی‌کند که فرد توان مالی دارد یا خیر، البته در حال حاضر با نرخ سکه، مهریه عندالاستطاعه نیز امکان‌پذیر نیست.
بررسی طرح افزایش سن ازدواج بعد از تعطیلات
عضو فراکسیون زنان مجلس در رابطه با آمار ازدواج ۳۴۴‌دختر زیر ۱۴‌سال در استان البرز گفت: متأسفانه این آمارها موجود است، امیدواریم که بعد از تعطیلات طرح افزایش سن به صحن آورده شود تا قانوناً جلوی این مساله بایستیم.
او افزود: در حال حاضر قانون برای سن ازدواج ۱۳سال است، اما تبصره‌هایی موجب شده ازدواج‌ در سنین پایین‌تر هم صورت گیرد. دختران زیر این سن با اجازه پدر و عدم مخالفت دادگاه می‌توانند ازدواج کنند، حتی آمارها نشان دهنده این است که دختر ۹‌ساله هم به عقد درآمده است.
وی افزود: امیدواریم که پس از تعطیلات مجلس طرح افزایش سن به صحن بیاید و تبصره‌ها برداشته شود، در این صورت ازدواج زیر ۱۳‌سال به هیچ عنوان انجام نخواهد شد و ازدواج در سن ۱۳ تا ۱۵‌سال نیز با شرایط خاص مثل تأیید پزشکی و عدم شکایت دادستانی انجام خواهد شد، یعنی مراحلی که موجب شود؛ ازدواج در این مقطع سنی با استثنا انجام شود.
ذوالقدر در پاسخ به این سؤال که در مناطقی که به‌صورت قبیله‌ای و عشیره‌ای ازدواج کودکان صورت می‌گیرد، و حتی در برخی موارد قانونی نیست و تنها با جاری شدن صیغه این کار انجام می‌شود، چه تدبیری اندیشیده‌اند گفت: قانون برای همه است، اگر خلاف قانون عمل کنند، پیگیری قانونی خواهد شد، مثل یک جرم است و یک نفر می‌تواند شکایت کند، حتی همسایه هم می‌تواند شکایت کند. اگر محضردار این ازدواج را ثبت کند، کار غیرقانونی انجام داده است و اگر کسی هم گزارشی در این خصوص بدهد، قابلیت پیگیری قانونی دارد. متأسفانه در ازدواج‌های عشیره‌ای و قبیله‌ای گزارشی داده نمی‌شود، اما اگر شکایت شود قابل پیگیری و جرم است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی