[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۸
  • دوره جدید

پرچم سرخ حسینی در شهر دو برجی داراب برافراشته شد، روزنامه شیراز نوین

عزاداران حسینی شهر دو برجی از توابع بخش فورگ شهرستان داراب با برافراشتن پرچم سرخ حسینی بر فراز مهدیه این شهر که یکی از آیین‌های سنتی این منطقه است به استقبال ماه محرم رفتند.
به گزارش ایرنا فرماندار شهرستان داراب، سه شنبه با بیان این مطلب افزود: در این آیین که از رسم‌های دیرینه این شهرستان به شمار می‌آید، دوستداران ائمه اطهار (ع) بیرق عزا را همراه با چاووش خوانی و نوحه‌سرایی برای برافراشتن آن بر فراز مهدیه به سمت این مکان انتقال می‌دهند. 
علی مظفری بیان کرد: در این آیین، کاروانی از کودکان، زنان و مردانی که شمشیر بر کمر بسته‌اند از امامزاده محمد فورگ به سمت مهدیه دو برجی حرکت می‌کنند.
او گفت: در این آیین معنوی، دختران نوجوان حامل قرآن، پیشاپیش همراهانی که پرچم را حمل می‌کنند، به سمت محل نصب پرچم می‌روند و با ریختن گلبرگ‌های گل محمدی و فریاد یا حسین (ع) پرچم را بر فراز مهدیه شهر به اهتزاز درمی‌آورند. مظفری افزود: قدمت 100 ساله، مردمی ‌بودن و حضور نونهالان و خردسالان در حمل پرچم از ویژگی‌های این آیین مذهبی- عاشورایی است. آیین برافراشتن پرچم سرخ حسینی فورگ به عنوان نخستین اثر معنوی شهرستان داراب در سال 1395 خورشیدی به ثبت ملی رسید.
شهرستان داراب در فاصله 225 کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی