[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

کدام تولید کدام صادرات 

 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

دو بانو در حاشیه یکی از فروشگاه‌های بزرگ شهر در حال گفتگو درباره گرانی و نایابی کالاهایی بودند که تا همین چند هفته گذشته کسی فکرش را نمی‌کرد گران و نایاب شوند. پس از گله‌گذاری بسیار در این مورد و انتقاد از عدم کنترل بازار توسط مسئولان امر یکی از بانوان سخن پرمغز و پرمحتوایی گفت، در واقع همه را واگذار کرد به خدا. خیلی رک و پوست‌کنده گفت: خدا خیلی بزرگ است و صبرش زیاد است. به فکر ما نیز هست و گمان نمی‌کنم ما را فراموش کرده باشد. اینکه می‌گویند خدا کریمه سخن ناسنجیده‌ای نیست. می‌گفت: خیلی‌ها با هزار عنوان کارهای خلاف می‌کنند و معلوم نیست چه مجازاتی در این دنیا برای آنها دیده شد، اما باید به خدا پناه برد چرا که این آموزه از گذشته با ما بوده و خواهد بود. حالا چند هفته‌ای است دولت مردان به جای کنترل گرانی‌ها و اجرای برنامه‌های از پیش تعیین شده برای برخورد با گرانی و مهار آن از مردم می‌خواهند انبار محتکران را معرفی کنند. درواقع این آخر برنامه‌های دولتی است که باز هم مردم را مخاطب قرار می‌دهند و از آنان می‌خواهند با محتکران برخورد کنند. یکی نیست بگوید دوستان عزیز حزبی، دوستان عزیز سیاسی، دوستانی که در دو جناح به جان هم افتاده‌اید، این چه پرسشی است که در این میانه تنگ مطرح می‌کنید. درست است همه مردم باید جزیی از سازمان اطلاعات باشند، درست است مردم باید پشتوانه نظام باشند، درست است مردم باید مشروعیت گروه‌های سیاسی را در زمان انتخابات تأیید کنند، درست است باید به نماینده و رئیس جمهور رأی بدهند، اما دوستان عزیز قرار نیست هر کدام از مردم اقتصاددان باشند، پیش گوی مباحث اقتصادی باشند و یا مانند مأمور کلانتری راه بیفتند دنبال جرم. آن هم در مقطعی که همه هشتشان گرو نهشان است. در مقطعی که زیر خط فقر افتاده‌اند و باید پاسخگوی خانواده خود باشند. کاش مسئولان از مردم پاسخگویی را می‌آموختند. 
قرار بود امسال از تولید ملی دفاع کنیم. اما تولید ملی در گرو واردات مواد اولیه از خارج است و سیاست‌های موجود و تنش‌های سیاسی بین‌المللی راه را بر واردات بست و به این ترتیب باید فاتحه تولید را خواند. با خواندن فاتحه برای تولید، بیکاری همه‌گیر می‌شود و انگار در این نبرد اقتصادی ورود نکرده باختیم. تولید بشدت به واردات مواد اولیه وابستگی دارد این را همه می‌دانند چراکه با قطع واردات مواد اولیه آن 50درصد توان تولید داخلی را نیز متوقف کردند. حالا مسئولان امر به خوبی واقف هستند که تولید در این سال‌ها فقط با 50درصد ظرفیت کار می‌کرد و نمونه بارز آن عدم توان حفظ اشتغال و یا تولید اشتغال مضاعف بود. 
همه می‌دانند، خصوصاً آنهایی که در اتاق جلسات نشسته‌اند و فرمان می‌دهند. می‌دانند که فعالیت بنگاه‌های تولیدی ما 50درصد بوده است. بخش تولید توانی برای تأمین کالاهای مورد نیاز داخل را ندارد چه برسد به حضور در بازار‌های جهانی. جان صادرات امروز صنایع ما به جان واردات مواد اولیه بسته است و نمی‌توان بیش از این مردم را به انتظار دعوت کرد. 
بنگاه‌های تولید ما مازاد محصولی نداشتند که در صف صادرات با کیفیت قرار بگیرند و از طرفی موانع صادرات آنقدر بسیار بوده و هست که امان تولید را بریده است. 
ما وقتی در مورد صادرات غیر نفتی سخن می‌گوییم که خیلی از مردم عام نمی‌دانند منظور مواد خام و نیمه خام و مشتقات و میعانات نفتی است. منظور شمش فولاد و مس است و یا چند قلم کالای کشاورزی آب‌بر! 
صادرات مواد خام و نیمه خام در واقع به معنای صادرات بخش عظیمی ‌از منابع کمیاب کشور است که بصورت خام و با قیمت اندک صادر می‌شود. اینها درآمدی برای کشور ندارد. چراکه فرآوری روی آنها انجام نشده تا تولید ارزش افزوده کند. ما محصول فنی و فاخری به خارج صادر نمی‌کنیم که اگر جلوی آن را بگیریم و وارد کننده را تهدید به تحریم آن کنیم برای بعضی کشورها مشکل درست شود. ما باید صادر کننده فکر و اندیشه و ابداعات منحصر به فرد باشیم. تولید کنندگان ما باید متفکر باشند نه اینکه تولید را وابسته به واردات کنیم و از طرفی خام‌فروشی کنیم و به مردم آمارهای غلط بدهیم.
حالا همه چیز روی لبه تیغ است. ساده‌ترین کالاهای بهداشتی در حوزه فردی به واسطه تحریم‌ها نایاب شده است. التهاب در حال فراگیری است و این التهاب و استرس بحران‌آفرین خواهد بود. در اینجا از مسئولان امر در خواست می‌کنیم برنامه‌های خود را روی میز بگذارند. به اختلاس‌ها پایان دهند، دنبال انبار محتکران نگردند، بازی‌های سیاسی را بخاطر مردم خاتمه دهند. مردم ایران مردم پاک و صبوری هستند.
 مردمی ‌که جان ناقابل خود را تقدیم ارزش‌ها و اصول اساسی خود می‌کنند. به‌نظر می‌رسد این مردم لایق بهترین‌ها  هستند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی