[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

اصلاح قانون بانک مرکزی پایان یافت، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیسیون اقتصاد از پایان بررسی طرح اصلاح قانون بانک مرکزی در کمیسیون خبر داد.
محمدرضا پورابراهیمی ‌در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به پایان بررسی طرح اصلاح قانون بانک مرکزی در کمیسیون اقتصاد گفت: قانون بانک مرکزی مربوط به سال ۱۳۵۱ بود و امروز پس از ۴۰ سال اصلاح شد. نماینده مردم کرمان در مجلس اظهار داشت: با تصویب این طرح ارکان بانک مرکزی اصلاح شد و ارکان جدید شامل هیئت عالی، شورای فقهی و سازمان نظارت بر مؤسسات مالی شکل گرفت.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: علاوه بر این رابطه بانک مرکزی با نهادهای حاکمیتی تعیین شد که به استقلال بانک مرکزی از دولت کمک می‌کند.
پور ابراهیمی ‌افزود: افزایش پاسخگویی و مسئولیت پذیری بانک مرکزی نیز از مصوبات مهم این طرح بود.
وی ادامه داد: وظایف جدیدی برای بانک مرکزی بر اساس ساختار‌های جدید تدوین شد تا بتواند نقش ذاتی خود را برای کنترل تورم انجام دهد. رئیس کمیسیون اقتصادی گفت: همچنین سیاست‌های ارزی از تصمیمات بانک مرکزی مستقل شد و دولت دیگر نمی‌تواند برای انتفاع از افزایش نرخ ارز برای تسعیر ارز اقدام کند. وی گفت: تشکیل سازمان نظارتی در بانک مرکزی از مواد مهم این طرح بود پیش از این جایگاه نظارتی بانک مرکزی بسیار ضعیف بود و بانک مرکزی نمی‌توانست بر بازار پولی و ارزی نظارت دقیق داشته باشد لذا از تجربه کشورهای پیشرفته در این زمینه استفاده شد.
پور ابراهیمی ‌تأکید کرد: وزارت اقتصاد، وزارت اطلاعات، بانک مرکزی و مرکز پژوهش‌ها برای بررسی بند بند این طرح در کمیسیون حضور داشتند.
وی گفت: استقرار هیئت عالی سیاست‌گذار برای ۶ سال که با تغییر دولت‌ها تغییر نمی‌کنند از مواد مهم طرح است. رئیس کمیسیون اقتصادی گفت: دو کمیته تخصصی سیاست‌گذاری پولی و ارزی و کمیته مقررات‌زدایی و نظارت شکل خواهد گرفت. امیدواریم تصویب نهایی این طرح منجر به تحول در نظام بانکی کشور شود. وی ادامه داد: طرح اصلاح قانون بانکداری هم پس از تعطیلات در دستور کار کمیسیون قرار خواهد گرفت و ظرف یک ماه بررسی این به پایان خواهد رسید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی