[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

کانون وکلا بعد از این نباید به قضات بازنشسته پروانه وکالت بدهد، روزنامه شیراز نوین

یک وکیل دادگستری هدف از قانون منع بکارگیری بازنشستگان را ایجاد فرصت برای جوانان و نیروهای تازه نفس دانست، گفت: برابر با قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید به خدمت قضات بعد از بازنشستگی، خاتمه داده شود و بعد از این کانون وکلا نباید به قضات بازنشسته پروانه بدهد.
نعمت احمدی در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: ما دو نوع قانون داریم؛ قانون عام و خاص که قانون منع بکارگیری بازنشستگان جزء قوانین عام است و بر اساس آن وقتی یک بازنشسته نمی‌تواند در سمت دولتی مشغول شود بالطبع در سمت‌های دیگر هم نمی‌تواند، بنابراین با تصویب این قانون باید به این مهم توجه کنیم که قضات بازنشسته با توجه به اینکه ممر معاشی دارند و از جایی حقوق بازنشستگی دریافت می‌کنند،  نمی‌توان به آنها پروانه وکالت داد.
وی افزود: در تفسیر قانون دو مطلب پیش می‌آید؛ قانون فعلی برای قضات اعلام داشته که اگر حداقل 5 سال سابقه قضاوت داشته باشند می‌توانند پروانه وکالت دریافت کنند. همچنین بند «ج» برای کارشناسان قضایی که در دادگستری کار می‌کنند اعلام کرده که کسانی که 5 سال سابقه کارشناسی داشته باشند می‌توانند بدون آزمون پروانه کارآموزی بگیرند و این دوره را طی کرده و پروانه وکالت دریافت کنند. حال در مورد اینکه دوره بازنشستگی و خدمات آنها چقدر باشد باید به قانون جدید رجوع کنیم یعنی قانونی که در حال حاضر با عنوان منع اشتغال بازنشستگان در مشاغل در نظر گرفته شده است. این وکیل دادگستری در ادامه گفت: به باور من قانون منع بکارگیری بازنشستگان شامل حال کارشناسان قضایی، حقوقی و قضات می‌شود چون کف و سقف این موضوع را این قانون تعیین کرده است. احمدی تصریح کرد: موضوع مطرح و مهم دیگر در حال حاضر این است که یک سری از قضات به علت اینکه سنوات خود را پر کرده‌اند بازنشسته شده‌ و در دادگستری کارشان را انجام داده‌اند و سنوات و حقوق خود را نیز دریافت کرده‌اند، اما این افراد مجدداً دعوت به کار شده‌اند که به آنها قاضی قراردادی می‌گویند و در حال حاضر روشن نیست که آیا قاضی قراردادی همان شرایط قاضی شاغل را دارد یا خیر و به طور مثال اگر قضات قراردادی تخلفی انجام دهند قاضی شمرده می‌شوند یا بازنشسته و به تخلفات آنها در چه مرجعی باید رسیدگی شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی