[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

زمانی که بحث منافع ورزشکاران پیش می‌آید، با هیچ‌کس تعارف و رفاقتی نداریم ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل ورزش و جوانان فارس با اشاره به موفقیت‌های کسب شده ورزشکاران فارس در بازی‌های آسیایی جاکارتا گفت: هیئت‌های ورزشی کم کار که نتوانستند نماینده‌ای در این رویداد مهم داشته باشند، باید پاسخگو باشند. به گزارش روابط عمومی و پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی اداره کل ورزش و جوانان فارس به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی، حیدرعلی کامیاب کلانتری پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: انتظار ما از رشته‌هایی همچون، تکواندو، ووشو، رزمی، کاراته و جودو، دو و میدانی، تیر و کمان، دوچرخه‌سواری، تیراندازی و به‌ویژه شنا با وجود استعدادهای بسیار زیاد است و از این‌که آنها ملی‌پوش در بازی‌های آسیایی ندارند جای سؤال دارد و باید در برنامه‌های خود تجدید نظر کنند.
وی ادامه داد: ورزش ژیمناستیک هم از جمله رشته‌هایی است که انتظار کسب موفقیت داریم و این رشته مادر هم تنها به سعید رضا کیخا بسنده کرده اگرچه این ورزشکار تلاش خود را برای کسب مدال کرد اما باید کاری کنیم که چندین کیخا داشته باشیم.
وی گفت: زمانی بهترین وزنه‌برداران از استان فارس همچون نجاتی و بهروزی‌ها داشتیم و جای تأسف دارد که رشته وزنه‌برداری که شهرستان مرودشت مهد پرورش آن است دیگر نامی ‌از ورزشکاران وزنه‌بردار نمانده و رئیس این هیئت باید بکوشد تا دوباره وزنه‌برداری رونق بگیرد.
مدیرکل ورزش و جوانان فارس اظهار داشت: بوکس استان فارس هم ظرفیت‌های زیادی دارد اما چند صباحی است که در سطح ملی بوکسوری از این استان حضور ندارد و انتظار ما بر این است که هیئت این رشته تلاش بیشتری کند تا شاهد رشد دوباره این رشته مدال‌‌آور باشیم.
کامیاب در ادامه سخنانش به رشته‌های تیمی ‌هم‌چون والیبال، بسکتبال و به‌ویژه فوتبال اشاره کرد و گفت‌: ظرفیت والیبال ما بیش از بسکتبال است که در بازی‌های آسیایی 2‌مدال کسب کرد، اگرچه والیبال هم در پایه‌ها بازیکنانی در سطح ملی دارد.
وی اضافه کرد: روزگاری فوتبال فارس بازیکنان زیادی در سطح ملی داشت اما هم‌اینک این‌گونه نیست و باید در این رشته از نظر برنامه‌ریزی و کارهای زیربنایی تجدید نظر شود.
مدیرکل ورزش و جوانان ادامه داد: در هندبال از استان فارس 2‌بازیکن در بازی‌های آسیایی حضور داشتند در صورتی که تیم ملی توانسته بود بر روی سکو برود. آمار مدال‌های استان فارس افزایش پیدا می‌کرد با این حال در این رشته کارهای خوبی صورت گرفته است.
وی گفت: در کبدی بانوان هم اگرچه 2‌نشان طلا داشتیم نباید به این دو مدال اکتفا کرد چرا‌که ظرفیت بالاتری وجود دارد و در رده آقایان هم که تیم ملی قهرمان شد جای ورزشکاران فارس خالی بود و در این زمینه باید فکر اساسی کرد.
وی گفت: از مجموع 62‌نشان رنگارنگی که کاروان اعزامی ‌ایران در رقابت‌های آسیایی کسب کرد ورزشکاران فارس با 6‌نشان، 10‌در صد از مدال‌های این بازی‌ها را به خود اختصاص دادند و باید تلاش کنیم حضور ورزشکاران فارس در این‌گونه رویدادهای مهم بیشتر شود.
وی بیان داشت: 40‌هیئت ورزشی داریم و همه باید تحول اساسی در خود ایجاد کنند تا زمینه رشد استعدادها به‌ویژه در شهرستان‌ها بیشتر فراهم شود.
کامیاب گفت: هم‌اینک زیر ساخت‌ها برای ورزش قهرمانی در سراسر استان فارس فراهم شده است و دیگر بهانه‌ای برای هیئت‌ها وجود ندارد.
وی بیان کرد: هیئت‌های ورزشی باید بکوشند ورزشکاران فارس درمیدان‌هایی همچون المپیک 2020 ژاپن و بازی‌های آسیایی 2022 چین هم از نظر کیفی و هم از نظر فنی موفقیت کسب کنند.
کاروان ورزشی فارس که متشکل از 13‌ورزشکار در هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی‌2018 جاکارتا حضور داشت با کسب سه‌مدال طلا یک نقره و 2‌برنز به کار خود پایان داد و کارنامه خوبی نسبت به دوره‌های قبل گرفت.
کامیاب اضافه کرد: به هیئت‌های ورزشی مبلغ پنج‌میلیارد ریال براساس توانمندی‌ها پرداخت شده است و ناکام‌ها باید دلیل عدم موفقیت خود را بگویند، زمانی که بحث منافع ورزشکاران در رویداد‌های مهم پیش می‌آید با هیچ کس تعارف و رفاقتی نداریم.
وی با بیان این‌که کسب 6‌مدال رنگارنگ در بازی‌های آسیایی همه ظرفیت ورزش فارس نیست اظهار داشت: بر این باوریم که حق ورزش فارس بیش از این است اگرچه در برخی از رشته‌ها در پایه خوب کار شده است اما باید همین استعدادها را تا رسیدن به بازی‌های آسیایی و المپیک شکوفا کنیم.
این مقام مسئول ادامه داد: برای حمایت از ورزشکاران صندوق حمایت از آنها راه‌اندازی شده تا دغدغه‌ای برای حضور در مسابقات و کسب موفقیت نداشته باشند.
مدیرکل ورزش و جوانان فارس گفت: به‌زودی کمیته‌ای متشکل از کارشناسان خبره ورزش تشکیل می‌شود و در این کمیته نیز به بررسی وضعیت هیئت‌های ورزشی خواهیم پرداخت و هیئت‌ها برنامه خود را برای المپیک 2020 ژاپن و بازی‌های آسیایی 2022 چین آماده کنند.
وی اضافه کرد: به‌دنبال علم‌گرایی و به‌روز کردن مربیان هستیم و کسانی که در رأس هیئت‌ها و کمیته‌های آنها از علم روز دور باشند خودشان کنار بروند.
کامیاب با اشاره به این‌که در زمینه آمایش سرزمین برنامه‌ریزی کرده‌ایم ادامه داد: شهرستان‌هایی که در رشته‌هایی توانمند هستند و می‌توانند مدال کسب کنند شناسایی شده‌اند و براین اساس حق بچه‌های شهرستانی و مناطق دور‌افتاده گرفته خواهد شد و هیئت‌ها هم بیشتر باید به فکر شهرستانی‌ها باشند و دیگر بهانه‌ای هم برای نداشتن امکانات و تجهیزات وجود ندارد.
وی گفت: به‌دنبال راه‌اندازی آکادمی‌های مختلف ورزشی در شهرستان‌های مستعد با آن رشته هستیم و از بهترین مربیان هم برای پرورش استعدادها استفاده می‌شود.
کامیاب اعلام کرد: علاوه‌براین‌که وزارت ورزش و جوانان پاداش ویژه‌ای برای ورزشکاران مدال‌آور در بازی‌های آسیایی در نظر گرفته است ما نیز با حضور استاندار فارس در یک مراسم از ورزشکاران مدال‌آور خود تقدیر خواهیم کرد.
حبیب رنجبر و مهران ستار در رشته جوجیتسو، محمدعلی و محمدرضا گرایی در کشتی فرنگی، سعیده جعفری و راحله نادری در کبدی، فرزاد رستمی ‌و علی رحیمی‌در هندبال، سعیدرضا کیخا در ژیمناستیک و فرانک پرتو آذر در رشته دوچرخه سواری و محمد بهروز کارگران، محمد حسن زاده در بسکتبال پنج‌نفره و علی الله وردی در بسکتبال سه نفره 13ورزشکار استان فارس بودند که در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا حضور داشتند.
در این رقابت‌ها، محمدعلی گرایی در کشتی فرنگی مدال طلا گرفت و برادرش محمدرضا در همین رشته مدال برنز را از آن خود کرد.
سعیده جعفری و راحله نادری، دیگر ورزشکاران شرکت‌کننده از فارس بودند که مدال پُر افتخار تیمی ‌طلا را در ورزش کبدی بانوان کسب کردند.
علی الله‌وردی از فارس در رشته بسکتبال سه نفره نیز مدال برنز تیمی ‌را بر گردن آویخت و محمد حسن‌زاده دیگر ورزشکار این استان در بسکتبال پنج نفره مدال نقره گرفت.
سعیدرضا کیخا ورزشکار شیرازی که امید زیادی برای کسب مدال در خرک حلقه داشت سرانجام به‌عنوان چهارمی‌ بسنده کرد.
فرانک پرتو‌آذر، بانوی دوچرخه‌سوار شیرازی که از امیدهای کسب مدال طلا بود هنگام مسابقه، زنجیر چرخش پاره شد و با پنج ‌دقیقه تأخیر و با مقاومت توانست به مقام چهارم دست یابد.
حبیب رنجبر و مهران ستار در رشته جوجیتسو دیگر ورزشکاران فارس بودند که نتوانستند مقامی ‌کسب کنند و از دور مسابقات حذف شدند و در تنیس هم محمد بهروز کارگران، حذف شد.
تیم ملی هندبال ایران نیز با فرزاد رستمی ‌و علی رحیمی ‌از استان فارس به مقام پنجم آسیا دست یافت.
بدین ترتیب، کاروان ورزشی فارس متشکل از 13‌نفر در این بازی‌ها موفق شدند در مجموع رقابت‌های تیمی ‌و انفرادی، سه مدال طلا، یک نقره و 2‌برنز کسب کنند.
محمدعلی چمیانی از شیراز به‌عنوان مربی تیم ملی کشتی‌فرنگی در این رقابت‌ها حضور داشت و فاطمه اسد‌پور از شیراز هم سرمربی تیم ملی تکواندو بانوان در بازی‌های آسیایی بود.
مهدی منظری داور شیرازی هم قضاوت چندین دیدار از رقابت‌های سپک تاکرا در بازی‌های آسیا را برعهده داشت و مهدی مختاری داور شیرازی بازیهای اسکواش را قضاوت کرد‌.
همچنین عباس رضایی، رئیس هیئت کبدی استان فارس به‌عنوان نماینده فدراسیون در بازی‌های آسیایی حضور داشت.
شریف دلارام، نخستین ورزشکار استان فارس بود که در هفتمین دوره بازی‌های آسیایی 1974تهران در رشته بوکس موفق به کسب نشان طلا، قبل از انقلاب اسلامی ‌شد.
پس از انقلاب اسلامی ‌نیز در شانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی که در سال 2010 در گوانژو چین برگزار شد، امید نوروزی از شیراز پس از 36سال در رشته کشتی فرنگی و در وزن 60‌کیلوگرم مدال طلا را بر گردن آویخت تا دومین ورزشکار طلایی استان فارس در بازی‌های آسیایی پس از شریف دلارام باشد.
حمید ریحانی، دیگر ورزشکار استان فارس است که در رشته کشتی فرنگی توانسته در بازی‌های آسیایی 2006 دوحه قطر به نشان برنز دست یابد.
هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا 27‌مرداد‌97 آغاز شد و 11‌شهریور ماه این سال در 40‌رشته و با حضور بیش از 11‌هزار ورزشکار از 45‌کشور آسیایی در شهر جاکارتا پایتخت کشور اندونزی، پالمبانگ و هفت شهر در حومه جاکارتا پایان یافت.
کاروان اعزامی ‌ایران با 280 ورزشکار مرد، 98‌ورزشکار زن و در مجموع 378‌ورزشکار در 42‌رشته ورزشی راهی این دوره از بازی‌ها در جاکارتا شد.
ورزشکاران ایرانی در هفدهمین دوره این بازی‌ها که در شهر اینچئون کره جنوبی برگزار شد با 276‌ورزشکار در 22‌رشته با کسب 21‌نشان طلا، 18نقره و 18برنز به مقام پنجم آسیا دست یافتند.
بهترین مقامی‌که ورزشکاران ایران در بازی‌های آسیایی تاکنون کسب کرده اند مربوط به سال 1974 تهران است که در این سال که هفتمین دوره این بازی‌ها بود، تیم ایران با 400‌ورزشکار در 24‌رشته توانست با کسب 36‌نشان طلا، 28‌نقره و 17برنز در رده دوم جدول رده‌بندی قرار گیرد.
در پایان بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا تیم چین با 132‌طلا، 92‌نقره و 65‌برنز به مقام قهرمانی دست یافت.
کاروان اعزامی‌ ایران هم با 20‌طلا، 20‌نقره و 22‌برنز و قرار گرفتن در رده ششم رده‌بندی به کار خود پایان داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی