[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

پیشگامی ‌دوباره در دنیا، روزنامه شیراز نوین

رئیس بیمارستان خیریه پیوند بوعلی سینا، بخش پیوند شیراز را به‌عنوان یکی از بخش‌های بزرگ و مطرح پیوند در دنیا معرفی کرد و گفت: مجموع تعداد مراکز پیوند کشورهای اروپایی و آمریکایی در یک سال، حدود 500 پیوند کبد انجام می‌دهند در حالی که در شیراز با داشتن یک مرکز و یک تیم پیوند، سالانه بیش از 500 عمل پیوند کبد انجام می‌شود.
به گزارش «وب دا» در شیراز، دکتر «حشمت‌الله صلاحی» با بیان اینکه هم‌اینک تیم پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز موفق شده چهار هزار و 577  پیوند کبد، 239جراحی پیوند پانکراس و 36 عمل موفقیت‌آمیز پیوند روده را در کارنامه خود به ثبت برساند، افزود: این تیم در چند سال گذشته موفق شده در شیراز پیوند‌های مختلفی مانند کلیه، لوزالمعده، کبد و پانکراس انجام دهد که موفقیت‌های حاصل از آن، امروز بخش پیوند شیراز را به مرکزی شناخته شده در سطح مجامع بین‌المللی تبدیل کرده است.
او جراحی پیوند اعضا را یک اقدام گروهی عنوان کرد و ادامه داد: انجام چنین پیوند‌های نادری را مدیون یک تیم دلسوز و با تجربه هستیم و با آموزش به تمام مراکز درمانی کشور می‌توان در کمترین زمان، اعضای بدن یک فرد مرگ مغزی را به صورت تخصصی برای پیوند عضو آماده کرد.
دکتر «صلاحی» مهم‌ترین مشکل پیوند اعضا را پیوند از زنده غیرفامیل برشمرد و گفت: باید از ظرفیت‌‌های اهدای عضو از مرگ مغزی استفاده بیشتری شود؛ زیرا پیوند از افراد زنده غیر فامیل بزرگ‌‌ترین مشکل پیوند عضو به شمار می‌‌رود.
رئیس بیمارستان خیریه پیوند بوعلی سینا با اشاره به تعداد قابل توجه افرادی که روزانه بر اثر بی‌احتیاطی و سوانح ترافیکی دچار مرگز مغزی می‌شوند، بر ضرورت نهادینه‌سازی فرهنگ اهدای عضو در جامعه تأکید کرد و افزود: هم اکنون از جمعیت پنج میلیون نفری استان فارس، تنها 145 هزار نفر برای این اقدام نیک داوطلب شده و کارت اهدای عضو دریافت کرده‌اند.
او با اشاره به اینکه در حال حاضر با تلاش تیم پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز، حتی یک مورد پیوند خارج از روند اداری انجام نشده است، افزود: بیش از ٩٩ درصد از پیوندها در استان از جسد به زنده و کمتر از یک درصد مربوط به پیوند از وابستگان درجه یک بیمار انجام شده که این موضوع برای متولیان تیم پیوند افتخار بزرگی به شمار می‌رود.
عضو تیم پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به آمار پس‌زدگی جراحی پیوند می‌گوید: بر اساس آمارها، هم اکنون در دنیا حدود ١٠درصد از پیوندها در مراحل اولیه پس زده می‌شود، اما در شیراز این آمار، کمتر از ١٠ درصد گزارش شده است.
دکتر «صلاحی» در ادامه از انجام 84 پیوند کلیه از ابتدای امسال تا پایان تیر، به همت و تلاش تیم پیوند عضو در بیمارستان پیوند بوعلی‌سینا خبر داد و اضافه کرد: تمامی ‌این پیوندها از جسد انجام شده است.
این پزشک جراح، شهروندان را به مشارکت و همکاری بیشتر برای اهدای عضو دعوت می‌کند و از آنان می‌خواهد که به این امر خداپسندانه اقدام کنند، چرا که ناجی چند زندگی و حیات دوباره آنان خواهند بود. به گفته او کارت اهدای عضو نخستین بار به ابتکار تیم پیوند بیمارستان نمازی در شیراز رونمایی و به سایر نقاط کشور ارسال شده است. دکتر «صلاحی» یادآور شد: از هر متوفی مرگ مغزی، امکان پیوند کلیه، پانکراس، قرنیه، قلب، ریه، کبد و پوست امکان دارد و افراد می‌‌توانند در کارت اهدای عضو خود تعداد اعضای اهدایی را با علامت مشخص کنند. روزانه سه بیمار کلیوی به جمع بیماران مورد حمایت انجمن حمایت از بیماران کلیوی فارس افزوده می‌شود که قسمت عمده علت افزایش این بیماری‌ها، سبک نادرست زندگی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی