[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

چهار روز متروی رایگان برای شروع مدارس، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین - پیمان کشاورز
Peyk59@gmail.com

 روز گذشته پنجاه و سومین جلسه شورای اسلامی‌ شهر شیراز پس از یک هفته تعطیلات تابستانی برگزار شد که در این جلسه طبق مصوبه شورا قرار شد تا شهروندان شیرازی به مدت چهارروز از اول تا چهارم مهرماه از مترو به صورت رایگان استفاده کنند. نواب قائدی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا که این طرح را به صحن شورا ارائه کرده بود یکی از دلایل ارائه طرح را عدم هماهنگی سرویس مدارس در ابتدای مهرماه و مشکلات به وجود آمده در این زمینه برای والدین عنوان کرد و گفت: از آنجایی که به دلیل وجود این مشکل والدین از خودروهای شخصی خود برای جابجایی دانش‌آموزان استفاده می‌کنند این امر موجب ایجاد ترافیک سنگین در روزهای ابتدایی مهرماه می‌شود که با توجه به وجود برخی از مراکز آموزشی در محدوده‌ی خط یک مترو و ساماندهی خطوط جدید اتوبوسرانی به‌منظور تغذیه مترو، با تصویب این طرح می‌توانیم در راستای کمک به دانش‌آموزان و کاهش ترافیک گام برداریم.
اما این طرح که تقریباً پرمبحث‌ترین طرح ارائه شده در جلسه روز گذشته شورا بود با مخالفانی نیز روبرو بود که عمده صحبت آنان بر مبنای بار مالی یکصد و بیست میلیون تومانی طرح بر بودجه شهرداری، انتقاد از عدم ارسال طرح فوق به صورت لایحه از سوی شهرداری و همچنین عدم پیش بینی لازم در مورد گره‌های ترافیکی علیرغم وجود این معضل در سال‌های پیش بود که در نهایت اعضای شورا با بحث و تبادل نظر در این زمینه و رفع شبهات به طرح مذکور رأی اکثریت دادند تا شیرازی‌ها چهار روز اول مهرماه را رایگان سوار مترو شوند.
لایحه پیشنهادی شهرداری مبنی بر سلب قابلیت استفاده عمومی ‌مقادیر مورد تصرف اراضی شهرداری که در مسیرهای آتی الاحداث قرار دارد نیز از دیگر مصوبات جلسه روز قبل شورا بود که بر اساس این لایحه، شهرداری می‌تواند با رعایت کلیه قوانین و مقررات و آیین نامه شهرداری، کل بهای عرصه اضافی ناشی از تصرف اموال عمومی ‌را از مالک اخذ و اجازه اصلاح سند و صدور سند تک برگ را بر مبنای وضع موجود صادر کند و هر زمانی که طرح اولویت اجرا پیدا کرد یا مالک قصد تجدید بنا را داشت طبق قوانین حاکم، میزان مورد مسیر توسط شهرداری تملک شود.
اعضای شورای اسلامی ‌شهر شیراز همچنین در جلسه روز گذشته خود با لایحه پیشنهادی شهرداری شیراز مبنی بر مساعدت در برگزاری بیست و دومین همایش کشوری دانش‌آموزی فیزیک و اولین همایش کشوری نقش دانشمندان ایرانی اسلامی ‌در گسترش علوم تجربی موافقت کردند تا با این موافقت از محل ماده ۱۷ بودجه سال ۹۷ مبلغ ۵۰میلیون ریال برای تأمین بخشی از هزینه‌های برگزاری این همایش توسط شهرداری پرداخت شود.
شورای اسلامی ‌شهر شیراز در جلسه روز گذشته خود مصوبه‌ای نیز در حمایت از جانبازان نخاعی داشت که بر این اساس در راستای حمایت از جانبازان نخاعی و کمک به افتخارآفرینی تیم جانبازان در مسابقات لیگ کشوری به شهرداری اجازه داده شد مبلغ پانصد میلیون ریال از محل ماده ۱۷برای خرید ویلچر و تجهیزات و اهدا به انجمن جانبازان نخاعی فارس هزینه کند.
اما روز گذشته شورای شهر طرحی خارج از دستور کار را با یک فوریت به تصویب رساند که به نظر یکی از طرح‌های مهم برای آینده کاری این شورا و مجموعه شهرداری به حساب خواهد آمد.
بر اساس این طرح که عنوان آن طرح مدیریت تعارض منافع عمومی‌ در شهرداری شیراز بوده و توسط ۶ نفر از اعضای شورای شهر پیشنهاد شده و به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع شد، ممنوعیت و محدودیت‌هایی با هدف ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد برای شهردار، اعضای شورای شهر و مدیران شهرداری در نظر گرفته شده است. این ممنوعیت و محدودیت‌ها شامل معاملات،  تصدی همزمان دو یا چند پست، گرفتن هدایا و استخدام و به کارگیری بستگان مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر می‌شود. شفافیت در سفرهای خارجی از دیگر موضوعات مورد اشاره در این طرح است.
گفتنی است با تصویب یک فوریت این طرح به کمیسیون برنامه و بودجه ارسال شد تا پس از بررسی و تصویب احتمالی در این کمیسیون به صحن علنی شورا ارائه برای رأی گیری و تصویب نهایی ارائه شود. این طرح پس از بررسی و تصویب در کمیسیون برنامه و بودجه، برای تصویب نهایی به صحن علنی شورای شهر ارجاع می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی