[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۶۹
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

سیاست اقتصادی

 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

گاهی فرمول‌های رایج اقتصادی پاسخگوی مشکلات مالی دولت‌ها و ملت‌ها نیستند. علم بازار بر این نکته تأکید می‌ورزد که با گسترش عرضه، شاهد رکود قیمت‌ها و حکمفرمایی ثبات خواهیم بود. اما اجرایی شدن این راهکار بنیادین، نتوانست اقتصاد هیجانی ایران را در ماه‌های اخیر از چنگ حباب‌ها نجات داده و سدی در برابر افزایش لحظه‌ای نرخ ارزهای خارجی و تمام بهارهای آزادی بنا کند. در تابستان 97 دولت با تکیه بر این فرمول اقتصادی، اقدام به پخش گسترده ارز و سکه‌های طلا در بازار کرد، به امید آنکه تب تقاضا و هیجان‌های مردم اندکی فرونشسته و ثبات به معیشت ایرانیان بازگردد. این رویکرد علمی ‌نتوانست آن چنان که انتظار می‌رفت، وضعیت بازارهای ایران را به ساحل آرامش هدایت کرده و از افزایش لحظه‌ای نرخ کالاهای اساسی جلوگیری کند.  شاید یکی از دلایل اصلی این مسئله، به کم‌کاری‌هایی بازمی‌گردد که در زمینه ارتقای فرهنگ اقتصادی جامعه وجود دارد.
هنوز بسیاری از خریداران ارز و سکه به خوبی بر این حقیقت واقف نشده‌اند که همه ما، سرنشین کشتی واحدی هستیم و چنانچه بنیه اقتصادی ایران دچار رخوت و فروپاشی شود، همه سرنشینان کشتی در معرض تبعات منفی آن قرار خواهند گرفت. بنابر آمار اعلام شده، بیش از 25میلیارد دلار از خزانه بانک مرکزی به پستوی خانه‌های ایرانیان روانه شده و این مسئله، یکی از دلایل اصلی بحران‌های اقتصادی ایران محسوب می‌شود. 
رئیس جمهور در مقام بالاترین مقام اجرایی کشور، بارها و بارها از مردم خواسته سپرده‌های ارزی خود را به بانک‌ها بسپارند و تضمین بانک مرکزی به عنوان پشتوانه‌ای مستدام و مستحکم، بازگشت ارزی اصل و سود آن را تضمین می‌کند. اما از آن جایی که اسلوب‌های فرهنگ اقتصادی در جامعه ایران نهادینه نشده، همچنان شاهد انباشت خانگی طلا و ارز هستیم. در نظر داشته باشیم که قدرتمندترین اقتصادهای جهان هم با پیشگیری چنین رویه‌ای از پا درآمده و زیان‌های همه جانبه آن، در مرحله اول بر معیشت عمومی ‌جامعه اثرگذار خواهد بود. 
گروهی از اقتصاددانان برای عبور از این وضعیت بحرانی، افزایش نرخ سود بانکی را پیشنهاد می‌کنند. در گذشته نقدینگی و تورم ایران، مرارت‌های بی‌شماری از سودهای بیست و چند درصدی متحمل شده و متوسل شدن به این راهکار، در حقیقت انتخاب میان بد و بدتر است. به همین دلیل، متولیان اقتصادی باید با توسل به نظرات کارشناسان خبره در این مسیر گام برداشته و برای کنترل تبعات آن، راهکارهای مدونی را قبل از آغاز عملیات در نظر بگیرند. شاید افزایش نرخ سود بانکی بتواند در برهه‌های کوتاه مدت اندکی از حباب‌های بازار بکاهد و قیمت‌ها را در سراشیبی منطقی قرار دهد؛ اما به طور حتم در درازمدت تبعات منفی این راهکار به اندازه انباشت سکه و ارز در منازل مضر خواهد بود. 
به همین دلیل، اتاق فکر دولت باید راهکارهای کوتاه مدت و بلندمدتی برای چشم‌انداز اقتصادی ایران پایه‌ریزی کنند. شاید مطلوب‌ترین راه برای جذب سرمایه‌های مردمی، همانا به حرکت درآمدن چرخ‌های صنعت باشد. متأسفانه در سالیان اخیر، بسیاری از کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی به ورطه تعدیل نیرو و تعطیلی دچار شده‌اند و رونق دوباره آنها، نیازمند حمایت‌های همه جانبه و سرمایه‌گذاری‌های کلان است.
 بسته‌های تشویقی دولت، معافیت‌های مالیاتی، حمایت از تولیدکنندگان راستین، بروکراسی‌زدایی، وام‌های کم‌بهره و درازمدت، خواهد توانست آب از دست رفته را به مجرای تولید بازگردانده و سرمایه‌های مردمی ‌را به جای انجماد در پستوی خانه‌ها، راهی فعالیت مثبت اقتصادی کند. البته نباید انتظار داشت این راهکار در آینده‌ای نزدیک بتواند آتشی که بر جان بازارهای ایران و معیشت ایرانیان افتاده است را خاموش کند؛ با این حال، راهی شدن سرمایه به بخش تولید خواهد توانست کشور را حتی با وجود تحریم‌های ناجوانمردانه و پیمان‌شکنانه، به شرایط آرمانی نزدیک کند. در شرایط فعلی، نیازمند راهکارهای بلندمدت و ضربتی دولتمردان برای جلوگیری از سرکشی تمام بهارهای آزادی و ارزهای خارجی به عنوان شاخصه‌های شکننده اقتصادی هستیم. به یاد بسپاریم که برقراری ثبات و آرامش اقتصادی، جز با همکاری و درک متقابل دولت و ملت میسر نخواهد شد.
پی‌نوشت:
وزیر صنعت، معدن و تجارت: اگر بخشی از منابع بودجه به صندوق حمایت از صنایع كشور اختصاص یابد، این صندوق می‌تواند 15برابر ضمانتنامه بانكی برای این صنایع صادر كند. وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس سیاست‌های کلان دولت به منظور تأمین منابع مالی برای واحدهای تولیدی و صنعتی با بانک مرکزی و بانک‌های عامل، هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی